Przejdź do treści

udostępnij:

Kategorie

Znamy kwietniową decyzję RPP. Rynek oczekuje zmian w drugiej połowie roku

Udostępnij

Podczas kwietniowego posiedzenia Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zdecydowała o pozostawieniu stóp na niezmienionym poziomie. Rynek oczekuje pierwszych ruchów już w drugiej połowie roku.


Kwietniowa decyzja RPP jest zgodna z przewidywaniami, stopy procentowe pozostały na dotychczasowym poziomie. Oznacza to, że główna stopa referencyjna Narodowego Banku Polskiego (NBP) nadal wynosi 5,75 proc.

Utrzymujący się od października poziom stóp procentowych kształtuje się następująco:

   • stopa referencyjna 5,75% w skali rocznej;  
   • stopa lombardowa 6,25% w skali rocznej;  
   • stopa depozytowa 5,25% w skali rocznej;  
   • stopa redyskontowa weksli 5,80% w skali rocznej;  
   • stopa dyskontowa weksli 5,85% w skali rocznej.  


Dane o inflacji w marcu zwiększyły dyskusje o cięciach stóp procentowych. Pierwszych obniżek rynek spodziewa się w drugiej połowie roku

Stopy procentowe bez zmian

Zakończyło się, wyjątkowo wczesne posiedzenie RPP. Członkowie zdecydowali o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. To oznacza, że od października 2023 r. główna stopa referencyjna wynosi 5,75 proc.

Informacje o macowej inflacji zmieniły nieco poglądy rynku na przyszłość kształtowania się stóp NBP. Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) szacunkowy odczyt CPI w marcu wyniósł 4,9 proc. r/r. Czyli średnia inflacja w I kw. nie przekroczyła 5 proc. Oznacza to, że wskaźnik kształtuje się łagodniej, niż zapowiadała to najświeższa projekcja NBP. Z uwagi na tę zmianę, przez rynek przeszło pewne ożywienie, a głosy z różnych strony stawiają, że do pierwszej obniżki dojdzie jeszcze w lipcu br.

Według nas RPP zacznie obniżać stopy w lipcu 2025, a w tym roku łączna skala obniżek sięgnie 75 pb. (w poprzednim kwartalniku oczekiwaliśmy pierwszej obniżki w maju i łącznie cięć o 100 pb). Możliwość rozpoczęcia cyklu obniżek stóp w II poł. 2025 deklaruje ponad połowa członków RPP, a wielu twierdzi, że czas na pierwszą obniżkę mógłby nastać już w lipcu.

– ocenili analitycy PKO Banku Polskiego.

Co więcej, zdaniem niektórych analityków bankowych, CPI na koniec roku może zejść poniżej 3 proc.

Bardzo ciekawa może się okazać jutrzejsza konferencja Adama Glapińskiego w siedzibie banku centralnego. Prezes NBP utrzymuje, że nie ma podstaw do rozpoczęcia cyklu obniżek. Konferencję można zobaczyć online na stronie NBP lub na kanale banku centralnego na YouTube.

Stopy procentowe w USA bez zmian. FED wstrzymuje cykl obniżek

Udostępnij