Kategoria:
RPP zdecydowała. Stopy procentowe pozostały niezmienione
Zakończyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Członkowie nie zdecydowali się na zmianę poziomu stóp procentowych w Polsce.
Wynik przedostatniego w tym roku posiedzenia RPP jest zgodny z oczekiwaniami rynkowymi. Stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego (NBP) pozostały na niezmienionym poziomie. Ten stan obserwujemy już od ponad roku.
Aktualny poziom stóp procentowych będzie kształtował się następująco:
- stopa referencyjna 5,75% w skali rocznej;
- stopa lombardowa 6,25% w skali rocznej;
- stopa depozytowa 5,25% w skali rocznej;
- stopa redyskontowa weksli 5,80% w skali rocznej;
- stopa dyskontowa weksli 5,85% w skali rocznej.
Najlepsze listopadowe lokaty. Wciąż są oferty na 7 proc., należy jednak spełnić wiele warunków
Stopy procentowe bez zmian
Kolejne posiedzenie RPP za nami. Członkowie Rady nie zdecydowali się na zmianę poziomu stóp procentowych. Oznacza to, że główna stopa referencyjna wynosi wciąż 5,75%. Ostatni raz do zmiany doszło już ponad rok temu, w październiku 2023 r.
Efekt dzisiejszego posiedzenia nie jest zaskoczeniem. Przemawia za tym rosnąca dynamika inflacji, utrzymująca się inflacja bazowa.
Mówił o tym ekonomista ING Banku Śląskiego, Adam Antoniak.
Nie spodziewamy się zmiany stóp procentowych na listopadowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej. Nadal za utrzymaniem restrykcyjnej polityki pieniężnej przemawia rosnąca inflacja konsumencka oraz utrzymująca się podwyższona inflacja bazowa. Pojawiły się także nowe argumenty, związane z bardziej ekspansywną niż wcześniej oczekiwano polityką fiskalną. Chodzi oczywiście o nowelizację tegorocznego budżetu.
Podobne stanowisko prezentuje Centrum Analiz PKO BP.
Decyzja RPP prawdopodobnie nie będzie zaskoczeniem, ponieważ członkowie Rady deklarują brak zmian stóp procentowych w bieżącym roku. Dyskusje na temat ewentualnych obniżek niektórzy z nich dopuszczają najwcześniej w marcu 2025. Głosy Rady koncentrują się jednak na 2q25, kiedy inflacja CPI po osiągnięciu lokalnego maksimum, wywołanego odmrażaniem cen energii, zacznie spadać, co da przestrzeń do obniżek.
Inflacja w Polsce kształtuje zgodnie z założeniami z lipcowej projekcji NBP. Na dalsze perspektywy jej kształtowania będą mieć przede wszystkim ceny energii. W oczekiwaniu na nową projekcję banku centralnego możemy założyć, że ten zakładać pełne odmrożenie cen prądu od nowego roku.
W 3q24 wskaźniki inflacji – zarówno CPI, jak i inflacja bazowa – były zgodne z projekcyjnymi założeniami z lipca, co oznacza, że punkt startowy nie powinien przesuwać ścieżki inflacji. Wpływ będą na nią miały m.in. założenia dotyczące cen energii. Podobnie jak poprzednio, projekcja prawdopodobnie zakładać będzie pełne odmrożenie cen energii od stycznia 2025 (zgodnie z obowiązującym stanem prawnym). W rezultacie inflacja CPI w 2025 może wynieść średniorocznie ponad 5%, tak jak wskazywała lipcowa projekcja (5,2%).
– napisano w dzienniku ekonomicznym PKO Banku Polskiego.
Możliwości obniżek stóp procentowych nie widzieli również przedstawiciele banku Pekao.
Zmiany stóp NBP można się spodziewać najwcześniej między I a II kw. 2025 r.
Październikowy popyt na kredyty mieszkaniowe napawa optymizmem. Dane BIK o sprzedaży hipotek