MF chce, aby zmienioną SRW po raz pierwszy zastosować do projektu budżetu na 2025 rok | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
11 cze 2024, 10:24

MF chce, aby zmienioną SRW po raz pierwszy zastosować do projektu budżetu na 2025 rok

MF chce, aby zmienioną stabilizującą regułę wydatkową (SRW) po raz pierwszy zastosować do projektu budżetu na 2025 rok - podano w ocenie skutków regulacji projektu ustawy skierowanego we wtorek do konsultacji.

"Proponuje się, aby ustawa weszła w życie w sierpniu 2024 r. i miała zastosowanie w zakresie SRW po raz pierwszy do projektu ustawy budżetowej na rok 2025" - napisano.

Opublikowany projekt zakłada wprowadzenie zmian dotyczących zakresu jednostek objętych SRW. Proponuje się rozszerzenie tego zakresu o instytucje gospodarki budżetowej, agencje wykonawcze, ZUS i państwowe osoby prawne, o których mowa w art. 9 pkt 14 ustawy o finansach publicznych.

Projekt zakłada również objęcie SRW skarbowych papierów wartościowych przekazywanych nieodpłatnie przez jednostki i organy objęte SRW jednostkom sektora instytucji rządowych i samorządowych.

"Zaproponowane zmiana wynika z wniosków pokontrolnych NIK. W ostatnich latach nieodpłatnie przekazywano jednostkom spw zamiast dotacji. Proponowane zmiany mają przeciwdziałać temu niepożądanemu z punktu widzenia przejrzystości finansów publicznych i skuteczności SRW zjawisku" - napisano w uzasadnieniu.

"Warto zauważyć, że ekonomicznie mechanizm przekazywania spw zamiast dotacji ma charakter wydatku, jednak nie generuje przepływu kasowego w momencie wydania i nie ma wpływu na wynik budżetu państwa. Stosowanie takiego mechanizmu niewątpliwie zmniejsza przejrzystość budżetową poprzez sztuczne zaniżenie wielkości wydatków budżetu państwa" - dodano.

Projekt wprowadza także możliwość korekty błędu prognozy PKB.

"W aktualnej formule określającej poziom wydatków SRW występują prognozy CPI i realnego wzrostu PKB. Formuła SRW przewiduje aktualizację błędu prognozy CPI, natomiast nie ma takiej możliwości w zakresie błędu prognozy PKB. W efekcie, w wyniku błędu prognozy, może dochodzić do zawyżenia lub zaniżenia kwoty wydatków wynikającej z SRW w stosunku do wartości jakie powinny być osiągnięte w rzeczywistości. Błędy te, z uwagi na brak mechanizmu korekty błędu prognozy, nie mają charakteru przejściowego i mogą się kumulować w czasie. Wprowadzenie mechanizmu korekty błędu prognozy także w zakresie PKB uspójni rozwiązanie w zakresie traktowania błędów prognoz oraz przyczyni się do zwiększenia skuteczności SRW" - napisano.

Projekt zakłada też zmiany w klauzuli wyjścia z SRW, obejmujące przesłanki zawieszenia funkcjonowania SRW, które będzie możliwe w momencie wprowadzenia jednego ze stanów nadzwyczajnych lub w przypadku znacznego spowolnienia gospodarczego.

"Obecnie, aby zastosować klauzulę wyjścia (zawieszenie stosowania SRW) wprowadzenie jednego ze stanów nadzwyczajnych musi być połączone ze znacznym spowolnieniem gospodarczym. Zmiana ta ma na celu, zgodnie z zaleceniem MFW, uniezależnienie zastosowania klauzuli wyjścia w przypadku znacznego spowolnienia gospodarczego od konieczności współistnienia innych czynników (wystąpienie jednego ze stanów nadzwyczajnych). Wprowadzone rozwiązanie pozwoli na szybsze reagowanie w sytuacjach kryzysowych, przy zachowaniu stabilności finansów publicznych" - napisano. (PAP Biznes)

map/ ana/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości