DZIEŃ NA RYNKACH: Kontrakty w Europie głównie w dół; handel i banki centralne w tle | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
24 lip 2019, 08:54

DZIEŃ NA RYNKACH: Kontrakty w Europie głównie w dół; handel i banki centralne w tle

Kontrakty w Europie w większości są na minusach, natomiast w Azji przeważają zwyżki indeksów. Inwestorzy czekają na rozwój wypadków ws. negocjacji handlowych USA-Chiny oraz na decyzję EBC w czwartek.

Kontrakty na Euro Stoxx 50 spadają o 0,08 proc., na FTSE 100 zniżkują o 0,26 proc., na DAX idą w górę o 0,05 proc., a na CAC 40 spadają o 0,01 proc.

W Azji Nikkei wzrósł o 0,41 proc., a w Chinach SCI idzie w górę o 0,58 proc.

Kontrakty na indeksy w USA są w przedziale od -0,01 proc. do -0,3 proc.

W tym tygodniu ponad jedna czwarta spółek z indeksu S&P 500 opublikuje dane za II kw., w tym firmy z grupy FANG - Facebook, Alphabet i Amazon, a także McDonald's i Boeing.

Dolar osłabia się o 0,02 proc. wobec koszyka walut do 97,69 pkt.

Eurodolar idzie w dół o 0,02 proc. do 1,115.

Kwotowanie USD/JPY spada o 0,04 proc. do 108,13.

Kurs funta zwyżkuje o 0,05 proc. wobec dolara do 1,2445.

Rentowność 10-letnich UST spada o 1 pb do 2,08 proc.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów rośnie o 1 pb do: -0,35 proc.

Na rynku paliw ropa WTI na NYMEX rośnie o 0,34 proc. do 56,96 USD za baryłkę, a Brent na ICE idzie w górę o 0,2 proc. do 63,96 USD/b.

NEGOCJACJE USA-CHINY

Delegacja Stanów Zjednoczonych z przedstawicielem USA ds. handlu na czele uda się w poniedziałek do Szanghaju, by wznowić negocjacje handlowe między dwiema największymi gospodarkami świata. Przedstawiciele obu administracji spotkają się po raz pierwszy od maja, gdy negocjacje uległy załamaniu.

Według źródeł agencji Bloomberga delegacja w USA będzie w Chinach do czwartku. Źródła dodają, że dyskusje wokół tematów, które jeszcze pozostały do uzgodnienia, będą się toczyć na ogólnym poziomie, dlatego nie należy się spodziewać przełomu w negocjacjach.

"Ważne jest to, że jeśli zawrzemy umowę, będzie to naprawdę dobra umowa. To jest nadrzędny cel prezydenta, który jest znacznie ważniejszy niż wyznaczanie konkretnych ram czasowych" - powiedział we wtorek sekretarz handlu USA Wilbur Ross.

Larry Kudlow, doradca ekonomiczny Białego Domu, uznał wznowienie rozmów za dobry znak i powiedział, że spodziewa się, że Pekin wkrótce zacznie kupować amerykańskie produkty rolne.

DECYZJA EBC W CZWARTEK

W nadchodzącym tygodniu w centrum uwagi rynków będą banki centralne. W czwartek decyzje ws. stóp procentowych ogłosi Europejski Bank Centralny. Rynki wyceniają prawdopodobieństwo obniżki stopy depozytowej EBC o 10 pb do -0,50 proc. na 33 proc.

Analitycy spodziewają się, że retoryka prezesa EBC Mario Draghiego będzie wskazywać na obniżkę o 10 pb na kolejnym posiedzeniu.

W przyszłym tygodniu w środę swoją decyzje ws. stóp procentowych ogłosi Fed. Rynki spodziewają się obniżki stóp procentowych o 25 pb.

"Banki centralne tworzą środowisko sprzyjające podejmowaniu ryzyka, ale ze względu na napięcia w handlu na razie pozostajemy nieco bardziej ostrożni" - powiedział Jean Boivin, prezes BlackRock Investment Institute.

JOHNSON BĘDZIE ZAPRZYSIĘŻONY NA PREMIERA WIELKIEJ BRYTANII

W środę ustępująca premier May weźmie udział w cotygodniowej sesji pytań i odpowiedzi w Izbie Gmin, po czym wróci na Downing Street, gdzie wygłosi swoje ostatnie przemówienie, a następnie uda się na audiencję u królowej Elżbiety II, na ręce której złoży rezygnację ze stanowiska.

Następnie Pałac Buckingham zaprosi Johnsona na spotkanie z monarchinią, podczas którego zostanie on formalnie poproszony o stworzenie nowego gabinetu. Pierwsze nominacje na czołowe stanowiska - ministrów finansów, spraw zagranicznych, spraw wewnętrznych, obrony i ds. brexitu - spodziewane są jeszcze w środę wieczorem. (PAP Biznes)

kkr/ gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości