DZIEŃ NA RYNKACH: Wzrosty na europejskich giełdach; dolar umacnia się | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
22 lis 2019, 18:10

DZIEŃ NA RYNKACH: Wzrosty na europejskich giełdach; dolar umacnia się

Główne europejskie indeksy na koniec sesji były na plusie. Indeksy w USA wahają się. Rynki oczekują na rozwój wydarzeń ws. negocjacji handlowych USA-Chiny. Kurs dolara umacnia się, a ceny ropy spadają.

Na zamknięciu sesji indeks Euro Stoxx 50 wzrósł o 0,21 proc., niemiecki DAX zwyżkował o 0,2 proc., francuski CAC 40 poszedł w górę o 0,2 proc., a brytyjski FTSE 100 wzrósł 1,22 proc.

Rynki śledzą kolejne doniesienia z frontu wojny handlowej USA-Chiny.

„Rynki są zakładnikami doniesień medialnych - pozytywnych lub negatywnych - pochodzących ze Stanów Zjednoczonych lub Chin. Nawet jeśli wstępna umowa handlowa zostanie podpisana, to nie sądzę, że nastąpi spokój w dziedzinie handlu. Uwaga po prostu przeniesie się na niemieckie samochody lub japoński eksport” - powiedziała Marie Owens-Thomsen, główna globalna ekonomistka w Indosuez.

Notowania firmy chemicznej Johnson Matthey spadły o 5 proc. - UBS obniżył cenę docelową dla akcji spółki.

Walory spółki Vivendi wrosły na giełdzie w Paryżu o 0,5 proc. po doniesieniach, że francuska grupa medialna jest gotowa sprzedać swój udział - 20 proc. - włoskiego Mediaset.

Edenred zniżkował na giełdzie w Paryżu o 2,5 proc., najmocniej od końca sierpnia 2018 r., w reakcji na informację, że spółka została "zainfekowana" złośliwym oprogramowaniem.

Akcje brytyjskiej spółki Coats Group (odzież, obuwie) spadły na giełdzie w Londynie o 8 proc. w reakcji na osłabienie sprzedaży produktów firmy z powodu "trudnej sytuacji rynkowej".

W piątek na warszawskim parkiecie dominowały zwyżki.

RYNKI AKCJI

Indeks S&P 500 spada o 0,01 proc., na Dow Jones Industrial zniżkuje o 0,18 proc., a na Nasdaq idzie w dół o 0,1 proc.

Akcje Nordstrom rosły o 9,5 proc., a AMD i Netflix spadają o 1,5 proc.

Indeks MSCI Emerging Markets spadł o 0,71 proc. do 1044,58 pkt.

W Japonii Nikkei 225 zyskał 0,32 proc., a w Chinach SCI w dół o 0,63 proc.

WIG20 zyskał 0,4 proc. osiągając poziom 2.188,24 pkt., WIG zwyżkował 0,4 proc. do 57.863,03 pkt.

RYNKI OBLIGACJI

Rentowność 10-letnich UST idzie w dół o 1 pb do 1,77 proc., a dochodowość 30-letnich obligacji amerykańskich spada o 2 pb do 2,21 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 15 pb. Natomiast spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie: 17 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 4 pb do: -0,36 proc.

Na koniec sesji rentowność polskich 10-latek spada o 3 pb do 2,05 proc.

WALUTY

Dolar umacnia się o 0,22 proc. wobec koszyka walut do 98,21 pkt.

Eurodolar idzie w dół o 0,3 proc. do 1,1028.

Kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,03 proc. do 108,64.

Kurs funta zniżkuje o 0,6 proc. wobec dolara do 1,2827.

Kurs USD/PLN wyniósł 3,8962, a EUR/PLN 4,2972.

SUROWCE

Na rynku paliw ropa WTI na NYMEX spada o 1,62 proc. do 57,63 USD za baryłkę, a Brent na ICE idzie w dół o 1,34 proc. do 63,1 USD/b.

Srebro spada o 0,18 proc. do 17,17 USD za uncję, a złoto idzie w górę o 0,2 proc. do 1.473,3 uncję.

DANE I POLITYKA MONETARNA

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, w listopadzie wyniósł 96,8 pkt. - podano w końcowym wyliczeniu. Wstępnie szacowano 95,7 pkt. wobec 95,5 pkt. w poprzednim miesiącu.

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w listopadzie 52,2 pkt. wobec 51,3 pkt. w poprzednim miesiącu - podano we wstępnym wyliczeniu. Analitycy spodziewali się 51,4 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze usługowym przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w listopadzie 51,6 pkt. wobec 50,6 pkt. w poprzednim miesiącu - podano we wstępnym wyliczeniu. Analitycy spodziewali się 51 pkt.

Indeks PMI composite w USA, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w listopadzie 51,9 pkt. wobec 50,9 pkt. w poprzednim miesiącu - podano we wstępnym wyliczeniu.

Produkt Krajowy Brutto Niemiec wzrósł w III kwartale o 0,1 proc. kdk, po uwzględnieniu czynników sezonowych - poinformował w komunikacie Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden w II wyliczeniu. Wstępnie spodziewano się wzrostu PKB kdk o 0,1 proc.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Francji, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w XI 51,6 pkt. wobec 50,7 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano wstępne dane. Analitycy szacowali 50,9 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Francji, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w XI 52,9 pkt. wobec 52,9 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano wstępne wyliczenia. Analitycy szacowali 53,0 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w XI 43,8 pkt. wobec 42,1 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano wstępne wyliczenia. Analitycy szacowali, że indeks wyniesie 42,8 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w XI 51,3 pkt. wobec 51,6 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano wstępne wyliczenia. Analitycy szacowali, że indeks wyniesie 52,0 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w XI 51,5 pkt. wobec 52,2 pkt. w poprzednim miesiącu - podano wstępne wyliczenia. Analitycy szacowali wskaźnik na 52,4 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w XI 46,6 pkt. wobec 45,9 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano wstępne wyliczenia. Analitycy szacowali, że indeks wyniesie 46,4 pkt.

Indeks PMI composite w strefie euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w XI 50,3 pkt. wobec 50,6 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano wstępne wyliczenia. Analitycy szacowali wartość indeksu na 50,9 pkt.

Europejski Bank Centralny będzie stale monitorować skutki uboczne działań EBC - zapowiedziała w piątek prezes EBC Christine Lagarde. Prezes EBC wezwała do nowej europejskiej "policy mix", aby wesprzeć gospodarkę strefy euro.

POLITYKA

Prezydent USA Donald Trump powiedział w piątkowym wywiadzie dla Fox News, że umowa handlowa z Chinami jest "bardzo blisko".

Chiny chcą osiągnąć porozumienie z USA i starają się uniknąć wojny handlowej, ale nie boją się również podejmować środków odwetowych, gdy jest to konieczne – oświadczył w piątek przywódca ChRL Xi Jinping.

Świeżo mianowany przez Pekin nowy szef policji w Hongkongu zażądał w piątek, by ostatni protestujący bezzwłocznie opuścili kampus Uniwersytetu Politechnicznego i oddali się w ręce policji. Jak podkreślił, "ma to nastąpić natychmiast - bez wskazania deadline'u".

Sąd w Hongkongu ogłosił w piątek, że przez następny tydzień policja w regionie będzie mogła egzekwować zakaz zakrywania twarzy podczas demonstracji, mimo że wcześniej sam uznał ten zakaz za niekonstytucyjny. Na niedzielę zaplanowano wybory do rad dzielnic.

KALENDARIUM NA PONIEDZIAŁEK

o 10:00 indeks Ifo w Niemczech w XI. (PAP Biznes)

kkr/ asa/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości