DZIEŃ NA RYNKACH: Niewielkie zmiany indeksów w USA; euro umacnia się | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
04 cze 2020, 16:46

DZIEŃ NA RYNKACH: Niewielkie zmiany indeksów w USA; euro umacnia się

Indeksy na Wall Street wahają się, podobnie jak notowania w Europie Zachodniej. Euro zwyżkuje po decyzji EBC o zwiększeniu zakupów aktywów w ramach programu PEPP o 600 mld euro przynajmniej do czerwca 2021 r. Obligacje osłabiają się, ceny ropy idą w dół.

Indeks S&P 500 spada o 0,02 proc., Dow Jones Industrial zwyżkuje o 0,07 proc., a Nasdaq idzie w górę o 0,2 proc.

Akcje eBay rosną o 5,5 proc. po tym, jak spółka podniosła prognozę przychodów, sprzedaży i zysku na akcję w II kw.

Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zniżkuje do 24,81 pkt.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 0,05 proc., niemiecki DAX zniżkuje o 0,3 proc., francuski CAC 40 idzie w górę o 0,1 proc., a brytyjski FTSE 100 traci 0,4 proc.

"Jeśli spojrzymy na dzisiejsze rynki, wszystko musi iść idealnie gładko, aby uzasadnić obecne wyceny, czyli że nie będziemy mieli do czynienia z druga falą pandemii, protesty społeczne szybko znikną bez żadnych efektów negatywnych dla rynków i wszystko wróci do stanu poprzedniego. Nie wydaje mi się, by oczekiwanie idealnego scenariusza było racjonalne w tym momencie" - powiedział Mar Odo, menedżer portfela w Swan Global Investments.

Indeks Stoxx Europe 600 zniżkuje o 0,3 proc.

W dół idą akcje spółek sektora motoryzacyjnego - analitycy wskazują, że w pakiecie stymulacyjnym nie znalazły się dopłaty rządowe do zakupów aut konwencjonalnych.

Daimler zniżkuje o 3 proc., Valeo traci 3,5 proc., Peugeot jest na minusie o 1,5 proc., Renault spada o 1,5 proc., Faurecia zniżkuje o 2,5 proc., Continental jest niżej o 3,5 proc., a VW spada o 1,5 proc.

Spółka Nel Hydrogen zyskuje 14 proc. po otrzymaniu zamówienia od Nikola Corporation o wartości ponad 30 mln USD - na elektrolizery alkaliczne o mocy 85 MW.

Adidas rośnie o 2 proc. - do trzymiesięcznego maksimum. Niemiecki producent odzieży sportowej podał, że jego sprzedaż w Chinach w II kw. jest na poziomie zbliżonym do II kw. poprzedniego roku.

Fevertree Drinks tanieje o 3,5 proc. w reakcji na dane o Covid-19 - spółka twierdzi, że epidemia koronawirusa będzie miała znaczący wpływ na jej handel w roku obrotowym 2020.

Dolar osłabia się o 0,18 proc. wobec koszyka walut do 97,12 pkt.

Eurodolar idzie w górę o 0,44 proc. do 1,1287.

Kwotowanie USD/JPY osłabia się o 0,1 proc. do 108,8.

Kurs funta zniżkuje o 0,25 proc. wobec dolara do 1,256.

Rentowność 10-letnich UST rośnie o 5 pb do 0,80 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji amerykańskich rośnie o 5 pb do 1,58 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 60 pb. Natomiast spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie 65 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów rośnie o 2 pb do -0,33 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na lipiec są wyceniane po 36,78 USD za baryłkę, po spadku o 1,39 proc., a sierpniowe futures na Brent idą w dół o 0,8 proc. do 39,46 USD/b.

EBC ZWIĘKSZYŁ ZAKUPY W RAMACH PEPP O 600 MLD EURO

Rada Prezesów EBC pozostawiła bez zmian podstawowe stopy procentowe - podano w komunikacie po posiedzeniu banku.

W komunikacie ogłoszono, że program PEPP zostanie zwiększony o 600 mld euro do 1,35 mld euro.

Analitycy oczekiwali zwiększenia wielkości zakupów w ramach PEPP o 500 mld euro.

"Horyzont zakupów netto w ramach PEPP zostanie przedłużony co najmniej do końca czerwca 2021 r. Rada Prezesów dokona zakupów aktywów netto w ramach PEPP, dopóki nie uzna, że kryzys związany z pandemią koronawirusa dobiega końca. (…) Zapadające główne płatności z papierów wartościowych zakupionych w ramach PEPP będą reinwestowane co najmniej do końca 2022 r." - napisano w komunikacie.

EBC zrewidował w dół prognozy wzrostu PKB: na 2020 r. do -8,7 proc., na 2021 r. w górę do 5,2 proc., a na 2022 r. w górę do 3,3 proc. EBC obniżył też prognozy inflacji - na 2020 r. na 0,3 proc., na 2021 r. na poziomie 0,8 proc., a w 2022 r. na 1,3 proc.

"Dzięki otwieraniu gospodarek i podjętym środkom w zakresie polityki monetarnej i fiskalnej, aktywność gospodarcza w strefie euro powinna zacząć rosnąć w III kw." - powiedziała prezes EBC Christine Lagarde na konferencji po posiedzeniu banku. Lagarde dodała, że skala odbicia pozostaje wysoce niepewna.

„Jeszcze bardziej agresywne nastawienie w polityce pieniężnej pomaga ograniczać oddziaływanie czynników ryzyka. Ponadto silny sygnał może wzmocnić rodzące odbicie w zaufaniu gospodarstw domowych i firm” - powiedział Holger Schmieding, główny ekonomista banku Berenberg.

PROTESTY W USA

W środę Amerykanie dziewiąty dzień z rzędu protestowali przeciwko rasizmowi i brutalności policji po zabiciu czarnoskórego George’a Floyda przez policjanta Dereka Chauvina w Minneapolis 25 maja.

Protesty odbyły się w ponad stu miastach, we wszystkich stanach USA. Zgromadzenia miały w większości pokojowy charakter, chociaż odbyły się mimo ogłoszonej w wielu miejscach godziny policyjnej.

Podczas protestów w Snellville w stanie Georgia funkcjonariusze służb bezpieczeństwa zastrzelili 39-letniego Momodou Lamina Sisaya. W czwartek w Houston odbędzie się pogrzeb George’a Floyda.

Prokuratorzy przedstawili zarzuty dla trzech policjantów, którzy uczestniczyli w zatrzymaniu Floyda. Zarzuty wobec Chauvina, który udusił kolanem Floyda, zostały podniesione do morderstwa drugiego stopnia.

Od początku protestów w USA policja zatrzymała ponad 11 tys. osób demonstrantów - wynika z obliczeń portalu BuzzFeed. W samym Los Angeles odnotowano ok. 2,7 tys. zatrzymań.

Plan administracji prezydenta USA Donalda Trumpa dotyczący zawieszenia lotów pasażerskich z Chin znów ożywił napięcia pomiędzy dwoma największymi gospodarkami na świecie. Wcześniej Chiny zabroniły amerykańskim przewoźnikom wjazdu do tego kraju.

Minister obrony USA Mark Esper powiedział w środę, że nie popiera wezwania prezydenta Donalda Trumpa do użycia wojska w celu stłumienia protestów. Pomysł wysłania wojska przeciwko Amerykanom skrytykował również były sekretarz obrony w administracji Trumpa, James Mattis.

Były prezydent USA Barack Obama wezwał w środę amerykańskich burmistrzów do rewizji polityki użycia siły przez ich departamenty policji przy współpracy społecznościami.

DZIAŁANIA PAŃSTW I INSTYTUCJI NA ŚWIECIE WOBEC KORONAWIRUSA

Partie niemieckiej koalicji rządowej uzgodniły w środę pakiet stymulacyjny dla gospodarki wartości 130 mld euro, mający ułatwić przezwyciężanie kryzysu spowodowanego przez pandemię koronawirusa.

Kanclerz Angela Merkel oświadczyła na konferencji prasowej, że łączna wartość pakietu pomocowego wyniesie 130 mld euro (ok. 146 mld dolarów).

Dodała, że pakiet przewiduje m. in. obniżkę podatku VAT w celu pobudzenia konsumpcji z 19 do 16 proc. na okres 6 miesięcy, poczynając od 1 lipca. Specjalna, niższa stawka podatku VAT ma zostać w tym samym okresie dodatkowo obniżona z 7 do 5 proc.

Władze lokalne, borykające się z deficytem wynikającym z mniejszych wpływów z podatków, mają otrzymać pomoc w wysokości ok. 10 mld euro z przeznaczeniem na wydatki infrastrukturalne i na budownictwo mieszkaniowe.

Minister gospodarki Niemiec Peter Altmaier ocenił w czwartek podczas briefingu, że niemiecka gospodarka wznowi wzrost w II połowie 2020 r. Dodał, że rząd podtrzymuje prognozę spadku PKB w całym roku o 6,3 proc. Altmaier ocenił, że niemiecka gospodarka powróci do poziomów "sprzed kryzysu koronawirusa" w II połowie 2022 r.

Rząd Francji skorygował prognozę deficytu budżetowego z zakładanych 9,1 proc. PKB do 11,4 proc. PKB (220 mld euro) – poinformował w czwartek minister ds. wydatków publicznych Gerald Darmanin.

Minister powtórzył wcześniejsze prognozy dotyczące długu publicznego, który w 2020 r. ma wynieść 115 proc. PKB. W 2019 roku deficyt budżetowy wyniósł 3 proc. PKB, a dług publiczny 98,1 proc.

Od środy obywatele państw UE mogą podróżować do Włoch, w czwartek swoje granice otwiera Austria. Niemcy, Czechy, Francja i Grecja planują to uczynić 15 czerwca. A Hiszpania otworzy się 22 czerwca.

NAPIĘCIA USA-CHINY

Znieważenie chińskiego hymnu państwowego będzie odtąd w Hongkongu przestępstwem zagrożonym karą nawet trzech lat więzienia – zdecydował w czwartek hongkoński parlament. Ustawa nasila obawy o ingerencje Pekinu w sprawy tego półautonomicznego terytorium.

Część Hongkończyków ocenia ustawę o ochronie hymnu jako kolejny przejaw coraz bliższej integracji ich regionu z Chinami kontynentalnymi. Wielu mieszkańców Hongkongu obawia się, że stanie się on wkrótce „zwykłym chińskim miastem”.

Władze Chin ogłosiły w czwartek, że zezwolą na większą liczbę międzynarodowych lotów pasażerskich na swoje terytorium. Dzień wcześniej Waszyngton zapowiedział zakaz lotów chińskich linii do USA, by wywrzeć presję na Pekin w sprawie tych ograniczeń.

Chiny ograniczyły w marcu liczbę międzynarodowych rejsów w związku z pandemią koronawirusa. Administracja prezydenta Donalda Trumpa ogłosiła w środę, że 16 czerwca zakaże chińskim liniom lotów do Stanów Zjednoczonych, by wywrzeć na Pekin presję, aby umożliwił wznowienie rejsów amerykańskich linii do Chin.

Chiński handel zagraniczny wciąż mierzy się z wieloma niepewnymi i niestabilnymi czynnikami – oświadczył w czwartek rzecznik resortu handlu ChRL w odpowiedzi na pytanie, czy napięcia związane z pandemią koronawirusa zagrożą relacjom gospodarczym kraju.

PONAD 386 TYS. OFIAR KORONAWIRUSA

Koronawirus zabił dotąd ponad 386 tys. osób na całym świecie. Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia wzrosła do ponad 6,5 milionów.

1.052 osób zmarło podczas minionej doby w Stanach Zjednoczonych z powodu koronawirusa - wynika z najnowszych, opublikowanych w środę, danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa. Bilans ofiar śmiertelnych epidemii w USA wzrósł do 106.696. Według Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w USA potwierdzono do tej pory ponad 1,84 mln przypadków koronawirusa.

W środę w Brazylii zanotowano 1.349 przypadków zgonów z powodu koronawirusa, co jest kolejnym z rzędu rekordem. Liczba chorych zwiększyła się o 28.633 - poinformowało brazylijskie ministerstwo zdrowia. Obecnie łączna liczba potwierdzonych przypadków zgonów na Covid-19 w Brazylii wynosi 32 548 a zachorowań 584 016.

W środę w Meksyku zanotowano 1.092 zgony z powodu infekcji koronawirusem, czyli najwięcej od początku pandemii w tym kraju - poinformowały służby medyczne. Liczba osób zainfekowanych przekroczyła 100 tys.

O 359 wzrosła w ciągu doby liczba zgonów z powodu koronawirusa w Wielkiej Brytanii, co oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju wynosi 39.728 - poinformowało we wtorek po południu brytyjskie ministerstwo zdrowia.

Liczba zakażeń koronawirusem w Rosji sięgnęła w czwartek 441.108, po wykryciu w ciągu minionej doby 8.831 nowych przypadków - o 295 więcej niż dzień wcześniej. Zmarło od środy 169 osób i łączna liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 wzrosła do 5.384.

81 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby we Francji - poinformowało w środę francuskie ministerstwo zdrowia. Tym samym liczba zgonów od początku pandemii wynosi 29.021.

71 osób zakażonych koronawirusem zmarło ostatniej doby we Włoszech - poinformowała Obrona Cywilna w komunikacie w środę. Tym samym bilans zmarłych wzrósł do 33.601. Nowych zgonów nie zanotowano w 12 z 20 regionów. Testy wykazały 321 nowych zakażeń. (PAP Biznes)

kkr/ osz/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości