Marcowa oferta obligacji Skarbu Państwa. Oto jak będzie się kształtować oprocentowanie i marże
Ministerstwo Finansów przedstawiło jaka będzie oferta oszczędnościowych obligacji Skarbu Państwa w marcu 2025 r. Do inwestorów trafi szeroka gama obligacji, a marże nie ulegną zmianie.
Marcowa oferta oszczędnościowych obligacji Skarbu Państwa. Ministerstwo Finansów zdecydowało się pozostawić marże na niezmienionym poziomie. Od 25 lutego można nabyć nową emisję długu. Oprocentowanie rocznych papierów wynosi 5,75 proc. w skali roku. 2-latki w pierwszym miesiącu liczone są na 5,9 proc. w skali roku. Trzy i czteroletnie kolejno wynoszą 5,95 proc. i 6,30 proc. w skali roku.
Nasze obligacje detaliczne to prosty i intuicyjny sposób pomnażania oszczędności, zbliżony swoją konstrukcją do lokat bankowych. W uproszczeniu, klient wybiera obligacje o interesującym go terminie zapadalności – od 3 miesięcy do 10 lat – wpłaca środki (za wybrane obligacje), a następnie po upływie tego okresu otrzymuje swoje ulokowane pieniądze z powrotem, wraz z należnymi odsetkami. Lokowane w obligacjach skarbowych oszczędności można podzielić na części, przeznaczając każdą z nich na dowolny rodzaj obligacji. Nasza oferta jest bowiem zróżnicowana pod kątem czasu oszczędzania oraz sposobu naliczania i wypłaty odsetek. Można zatem wybrać taki rodzaj obligacji, który będzie najlepiej realizować indywidualne potrzeby w zakresie bezpiecznego pomnażania oszczędności
– zachęca Jurand Drop, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.
Obligacje skarbowe w marcu
Marże obligacji skarbowych w marcu nie uległy zmianie. Oprocentowanie rocznych papierów (zmiennie oprocentowanych) wynosi 5,75 proc. w skali roku. Odsetki wypłacane są co miesiąc. Cena sprzedaży to 100 zł, przy zmianie 99 zł.
2-latki w pierwszym miesiącu dają 5,9 proc. w skali roku. W kolejnych miesiącach jest równe stopie referencyjnej (5,75 proc.) powiększonej o 0,15 proc. marży. Wypłata odsetek się comiesięczna.
Obligacje 4-letnie oprocentowane są o inflację. W pierwszym roku oprocentowanie kształtuje się na poziomie 6,3 proc. W następnych latach jest równe inflacji powiększone o 1,5 proc. marży. Rokroczna wypłata odsetek.
Dla beneficjentów programu Rodzina 800+ dostępny jest 6-letni dług, który w pierwszym roku oprocentowany jest na poziomie 6,5 proc. W kolejnych latach oprocentowanie liczy sumując inflacje i marże w wysokości 2,0 proc.
Obligacje oszczędnościowe w sprzedaży detalicznej (nowa emisja od 25 lutego 2025 r.)
Źródło: Ministerstwo Finansów