Przejdź do treści
Kategorie

Giełdowa gra o zdrowie. Administracja USA będzie prowadzić negocjacje cen leków z firmami farmaceutycznymi

Udostępnij

Negocjacje z producentami 10 leków zostaną przeprowadzone dzięki ustawie IRA (Inflation Reduction Act), a ich celem będzie obniżenie cen kupowanych leków przez najstarszych Amerykanów. Taka sytuacja pojawiła się pierwszy raz w ponad 60 letniej historii istnienia Medicare i spotkała się z ostrym sprzeciwem firm farmaceutycznych.


Medicare to federalny system ubezpieczeń zdrowotnych w Stanach Zjednoczonych, który obejmuje przede wszystkim obywateli powyżej 65. roku życia. Składa się on z kilku części, każda dotycząca innych usług medycznych. W ramach części D, Medicare obejmuje leki na receptę i to właśnie wydatków tej części będą dotyczyć nadchodzące negocjacje administracji z firmami farmaceutycznymi.

Chiny: zagrożenie kryzysem finansowym wywołuje obawy globalne o powtórkę z Lehmann Brothers

Lista 10 leków

Pierwszy cykl negocjacji ma dotyczyć 10 leków, które w poprzednim roku odpowiadały za ok. 20% wszystkich wydatków w ramach części D, czyli ok. 50,5 mld USD. Wśród nich najwięcej Medicare wydało na Eliquis, lek przeciwzakrzepowy produkowany przez Bristol-Myers Squibb. W okresie od czerwca 2022 r. do maja 2023 r. koszt ten wyniósł 16,5 mld USD.

Na drugim miejscu znajduje się lek Jardiance, wykorzystywany przy leczeniu cukrzycy i problemów sercowych, którego produkcją zajmuje się Boehringer Ingelheim, a na który Medicare wydało ponad 7 mld USD.

Poza nimi wśród leków objętych negocjacjami pojawiły się też Xarelto, produkowane przez Johnson & Johnson, Farxiga produkowane przez AstraZeneca, a także odmiany insuliny Fiasp oferowane przez Novo Nordisk. Pełną listę leków objętych negocjacjami prezentujemy poniżej.

Nazwa leku Producent
Eliquis Bristol-Myers Squibb
Jardiance Boehringer Ingelheim
Xarelto Johnson & Johnson
Januvia Merck
Farxiga AstraZeneca
Entresto Novartis
Enbrel Amgen
Imbruvica AbbVie
Stelara Janssen
Fiasp;   Fiasp FlexTouch; Fiasp PenFill; NovoLog; NovoLog FlexPen; NovoLog PenFill Novo Nordisk

 

Nvidia rozbudziła rynek i oczekiwania względem spółek technologicznych. Kluczowe będą teraz wyniki Salesforce

W planach rozszerzenie negocjacji

Administracja Bidena zapowiedziała już, że planowane jest rozszerzenie negocjacji o kolejne 15 leków w 2027 r., a do 2029 r. planowane jest podjęcie negocjacji dotyczących w sumie 60 różnych leków.

Producenci leków mają czas do 1 października, aby podpisać umowy o przystąpieniu do negocjacji. Następnie CMS (Centers for Medicare and Medicaid Services) złoży ofertę cenową w lutym 2024 r. i firmy będą miały miesiąc na zaakceptowanie oferty lub złożenie kontrpropozycji.

Negocjacje mają trwać do sierpnia 2024 r., a nowe ceny zostaną wprowadzone nie wcześniej niż w styczniu 2026 r. Jeśli firmy farmaceutyczne odmówią przystąpienia do negocjacji, będą musiały zapłacić karę, wynoszącą nawet do 95% wpływów ze sprzedaży leków w Stanach lub wycofać wszystkie swoje produkty z oferty objętej programami Medicare i Medicaid. 

Zgodnie z szacunkami CBO negocjacje mają przynieść Medicare obniżkę kosztów wynoszącą ponad 98,5 mld USD w ciągu najbliższej dekady.

Chaos na chińskim rynku nieruchomości. Jak kryzys Evergrande i Country Garden wpłynie na globalną gospodarkę

Zdecydowany sprzeciw firm farmaceutycznych

Zapowiedź negocjacji została przyjęta z ogromnym sprzeciwem producentów leków. Merck, Johnson & Johnson, Bristol-Myers Squibb oraz Astellas Pharma złożyły pozwy w celu zastopowania procesu negocjacji. Zgodnie z narracjami firm, proponowane rozwiązania są niekonstytucyjne i będą oznaczały sprzedaż leków zdecydowanie poniżej ich wartości rynkowej.

Zdaniem PhRM, grupy zrzeszającej firmy farmaceutyczne z całego świata, rozwiązanie wprowadzające odgórnie narzuconą przez rząd cenę leków może przyczynić się do spadku dostępności leków, pogarszając tym samym sytuację pacjentów.

Biały Dom utrzymuje za to, że naciski firm farmaceutycznych wynikają wyłącznie z chęci utrzymania wysokich zysków kosztem pacjentów.

Notowania Johnson & Johnson

18 spółek zagranicznych, których akcje, według analityków, mogą wzrosnąć ponad 60%

Udostępnij