Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Biden podpisuje kluczową ustawę, która ratuje USA przed kryzysem w rządzie

Prezydent Biden podpisał w sobotę wieczorem tymczasowy projekt ustawy finansującej rząd do połowy listopada po tym, jak został on przyjęty w Izbie Reprezentantów i Senacie, unikając w ten sposób zamknięcia rządu.


„W nocy Kongres zagłosował za utrzymaniem otwarcia rządu, zapobiegając niepotrzebnemu kryzysowi, który zadawałby niepotrzebny ból milionom pracujących Amerykanów" - napisał Biden w poście na X. „To dobra wiadomość, ale chcę, aby było jasne: w ogóle nie powinniśmy byli się w tej sytuacji znaleźć".

Ten ruch daje legislatorom więcej czasu na osiągnięcie porozumienia w sprawie wydatków rządowych na następny rok fiskalny.

Twitter/X: ponad 60 kont, które warto obserwować jeżeli inwestujesz w zagraniczne akcje

Polityczny impas nad wydatkami rządowymi

Wcześniej kilku republikanów dołączyło do reszty demokratów w Izbie Reprezentantów Stanów Zjednoczonych, aby przegłosować tymczasową ustawę przedstawioną przez przewodniczącego Izby Kevin McCarthy, który jest republikanem reprezentującym Kalifornię.

Chociaż zamknięcie jest teraz na razie wykluczone, przyszłość pozostaje niepewna.

Kongres musi przyjąć 12 ustaw budżetowych - każda z nich finansująca różne funkcje federalnego rządu - zanim wygaśnie okres obowiązywania kontynuującej rezolucji 17 listopada. Ale jeśli ostatnie tygodnie są jakimkolwiek wskaźnikiem, demokraci i republikanie będą mieli trudności z wynegocjowaniem szczegółów.

W okresie poprzedzającym sobotni projekt ustawy tymczasowej, skrajni konserwatyści w Izbie Reprezentantów domagali się cięć budżetowych, które były zbyt drastyczne dla bardziej umiarkowanych członków izby i upierali się przy likwidacji programów uważanych za „przesadzone", takich jak zwrot kosztów podróży członków wojska na aborcję. Demokraci z kolei domagali się większego finansowania wojny na Ukrainie i pomocy dla ofiar klęsk żywiołowych, co niektórzy republikanie stanowczo odrzucali.

Uchwalona w sobotę ustawa utrzymała większość wydatków na obecnym poziomie, chociaż brakowało w niej funduszy na pomoc Ukrainie w wojnie z Rosją.

Dedolaryzacja oznacza, że banki centralne kupują złoto zamiast trzymać obligacje rządowe w USD mówi Ole Hansen z Saxo Bank

Przeszkody na drodze do finansowania rządu

W minionym tygodniu Republikanie, którzy dominują w Izbie Reprezentantów, głosowali za przyjęciem trzech projektów ustaw budżetowych o długim terminie, w tym jednego finansującego wysiłki obronne kraju, aby zadowolić skrajnych konserwatystów. Jednak izba nie przyjęła projektu ustawy rolniczej, która zawierała przepisy antyaborcyjne i wywołała obawy niektórych przedstawicieli. Senat nie przyjął żadnego z tych projektów.

W ciągu ostatnich 10 lat w Stanach Zjednoczonych miały miejsca trzy zamknięcia rządu. Ostatnie trwało ponad miesiąc, co jest rekordem w historii Stanów Zjednoczonych, i miało miejsce w 2018 roku za administracji prezydenta Donalda Trumpa, gdy demokraci odmówili finansowania muru na granicy z Meksykiem, który żądał Trump. Zakończyło się to ustępstwem ze strony Trumpa i republikańskich legislatorów.

Gdyby doszło do zamknięcia tym razem, setki agencji federalnych i programów borykałyby się z brakiem środków od niedzieli, chociaż wiele z nich ma kapitałowe rezerwy z poprzednich lat lub alternatywne źródła dochodów, aby przetrwać przez dni lub tygodnie bez nowych budżetów federalnych.

Miał być chiński sen o potędze, a jest koszmar i gospodarka w kryzysie. Z Państwa Środka płyną coraz gorsze dane

Wall Street już nie jest wzruszone kryzysami

Ze względu na częstotliwość zamknięć rządu w ostatnich latach, inwestorzy w dużej mierze nie przejmują się nimi. Tradycyjnie w trakcie zamknięcia notuje się niewielki spadek wzrostu gospodarczego, a wzrost odbija się w miarę przyjęcia ustawy budżetowej przez Kongres i otwarcia rządu.

Perspektywa nie była jednak tak łagodna tym razem.

Do sobotniego popołudnia w Waszyngtonie, ustawodawcy wydawali się być uwięzieni w gorzkiej walce o ustawodawstwo w sprawie wydatków, pozostawiając rząd prawie pewnym zamknięcia tuż po północy w niedzielę, 1 października. Gdyby tak się stało, szacuje się, że około 800 000 pracowników federalnych zostałoby urlopowanych, podczas gdy setki tysięcy innych pracowałoby bez wynagrodzenia. Ogromna sieć podwykonawców rządowych również pozostałaby bez pracy, i w przeciwieństwie do swoich federalnych odpowiedników, nie otrzymaliby oni zwrotu za czas niepracujący.

Meta rewolucjonizuje branżę i AI. Okulary Ray-Ban 2.0 z funkcją live na Instagramie i premiera gogli Quest 3

Rządowe zamknięcie a gospodarka: Jakie byłyby konsekwencje dla Amerykanów?

Takie kryzysy związane z obowiązkowym urlopem pracowników federalnych miałyby kosztować gospodarkę USA 6 mld USD tygodniowo, według obliczeń Gregory'ego Daco, głównego ekonomisty w EY-Parthenon. Oznaczałoby to obniżenie realnego produktu krajowego brutto o 0,1% w czwartym kwartale za każdy tydzień trwania zamknięcia.

Republikanie dołączyli do demokratów w piątek wieczorem, by odrzucić tymczasową ustawę zaproponowaną przez McCarthy'ego, która ograniczała wydatki i wprowadzała surowe kontrole imigracyjne.

Jednak koszty te byłyby coraz większe, aż zostanie osiągnięte porozumienie. Podczas gdy analitycy ekonomiczni i polityczni oczekiwali, że zamknięcie będzie trwać co najmniej dwa lub trzy tygodnie, narastały obawy, że konflikty w Kongresie są tak zakorzenione, że mogłyby się przedłużyć znacznie dłużej, być może bardziej zbliżone do zamknięcia częściowego z lat 2018-19, które trwało 35 dni i było najdłuższym w historii USA.

Walka o wydatki mogła trwać dłużej niż poprzednie z kilku powodów. Po pierwsze, na kalendarzu politycznym nie było nic, co zmuszałoby obie strony do szybkiego porozumienia, zwłaszcza że przegapienie terminu przyjęcia ustawy budżetowej w pierwszej kolejności miałoby tylko niewielkie konsekwencje. W odróżnieniu od niedawnych walk o limit zadłużenia, którego przekroczenie groziło miażdżącymi skutkami gospodarczymi i finansowymi.

Bitcoin broni kluczowego poziomu, choć kryptowaluty są już na dolnej krawędzi. Brakuje katalizatorów do odbicia

Gorączka przed zamknięciem

Poprzednie pełne zamknięcie rządu w 2013 roku było związane z walką o limit zadłużenia, a ustawodawcy ostatecznie doszli do porozumienia i przyjęli niezbędne ustawy budżetowe tuż przed osiągnięciem tzw. daty X, która zmusiłaby kraj do niewypłacalności.

Ropa naftowa zbliża się do magicznej granicy 100 USD: Odwrotny bieg na rynku ropy: Czy spowolnienie gospodarcze odciska swoje piętno?

Impas, ze wszystkimi jego narastającymi kosztami, wpłynąłby na gospodarkę USA wraz z kilkoma innymi przeciwnościami losu. Ceny ropy rosną, co podnosi inflację i obcina wydatki konsumentów. Płatności za kredyty studenckie mają zostać wznowione po ponad trzech latach programów odroczenia. Ostatnie pieniądze pomocowe z okresu pandemii, które pomogły utrzymać przemysł opieki nad dziećmi, są na wyczerpaniu. Tysiące pracowników przemysłu samochodowego strajkują, domagając się wyższych płac.

Ponadto, dopóki rząd pozostaje zamknięty, Federalna Rezerwa nie otrzymuje większości danych ekonomicznych, które wykorzystuje do kształtowania polityki pieniężnej, w tym zaktualizowanych danych o zatrudnieniu, inflacji i wzroście gospodarczym. To mogłoby utrudnić ocenę, jak gospodarka reaguje na różne czynniki zewnętrzne, takie jak wyższe stopy procentowe, i zwiększyć ryzyko błędu w polityce pieniężnej.

Ceny ropy idą w górę, ale akcje naftowe pozostają tanie. Oto lista najciekawszych okazji

udostępnij:
0