Przejdź do treści
CHINY SAXO BANK RAPORT 1Q2024
Kategoria::
Kategoria

Chiny stawiają na zieloną technologię, ale kryzys rzuca cień na narrację komunistycznej partii

Chiny kierują się teraz w stronę rozwoju i wytwarzania zaawansowanych technologii, energetyki oraz zielonej transformacji. Wszystkie te czynniki mogą stworzyć żyzny grunt pod rozwój gospodarczy w średnim terminie, choć wciąż przyszłość pozostaje pełna wyzwań i niepewności. 


Analitycy z Saxo Banku wypuścili swój kolejny kwartalny raport. Prezentuje on ich predykcje na 1Q24 dotyczące m.in. rynku akcji, obligacji oraz surowców. Całość raportu można przeczytać klikając baner poniżej. Za sekcję dotyczącą Chin odpowiada Redmond Wong, szef działu analizy chińskiego rynku w Saxo Banku. 

 Zobacz także: Tesla ma poważne problemy na dużym mrozie. Branża samochodów elektrycznych musi rozwiązać problem zasięgu zimą

Spotkania partyjne sugerują zwiększenie kontroli nad systemem finansowym

Pod koniec 2023 r. odbyła się seria konferencji i spotkań ekonomicznych, z których analitycy próbują oszacować dalszy kierunek polityki gospodarczej kraju. W trakcie CFWC (The Central Financial Work Conference) oficjalna narracja skutecznie unikała tematu odlewarowania i rozwiązania problemów sektora nieruchomości. 

W poprzednim roku to właśnie ta część gospodarki przyniosła Chinom najwięcej zmartwień. Serię niefortunnych zdarzeń u azjatyckiej potęgi rozpoczęło bankructwo Evergrande, niegdysiejszego największego dewelopera w całym Państwie Środka. 

Na razie jednak rządzący Chinami nie adresują tych problemów. W wypuszczonym artykule w Qiushi Journal, gazecie będącej ustami partii, podsumowano dyspozycje prezydenta Chin, który przede wszystkim podkreślał konieczność reformy systemu finansowego. Wszystko wskazuje na to, że sektor ten czeka jeszcze bardziej wzmocniona kontrola państwa. 

Spośród 23 wymienionych w artykule „problemów” i „ryzyk” ani jedno nie dotyczyło ani sytuacji w sektorze nieruchomości ani problemu z zadłużeniem lokalnych samorządów. 

Taka narracja jest o tyle problematyczna, że aby uniknąć dalszego pogarszania dynamiki wzrostu gospodarczego, co stanowi jeden z celów władz, kluczem jest zwiększenie produktywności, a także odbudowanie zaufania i pewności przedsiębiorców. W przypadku tak znacznych problemów z zadłużeniem, niejasnej jego wysokości, niepewności co do potencjału do spłacenia zapożyczeń oraz dalszych problemów w sektorze nieruchomości takie zadanie może być  mocno utrudnione. To wszystko sprawia, że prognozowanie przyszłości w odniesieniu do Chin dalej jest obarczone dużym marginesem błędu.

Zobacz także: Skrajna prawica dochodzi do głosu. Analitycy badają konsekwencje ekonomiczne wyborów politycznych w Europie

3 sektory warte uwagi w 1 kwartale 

Przez niepewność dotyczącą przyszłych decyzji politycznych i ich wyników Chiny dalej pozostają ryzykownym rynkiem. Natomiast jeżeli główna narracja się nie zmieni w najbliższym czasie, a najbliższa okazja do tego będzie w trakcie tzw. Third Plenum, czyli obrad najważniejszych członków partii, obecne wytyczne polityki powinny przede wszystkim wzmocnić trzy sektory: spółki technologiczne, spółki z koszyka zielonej transformacji i energetyki oraz spółki internetowe. 

W przypadku spółek technologicznych Chiny będą teraz najprawdopodobniej dążyć do uniezależnienia się od zagranicy w kwestii nowoczesnych technologii, m.in. mikrochipów potrzebnych do trenowania AI. To zapowiada duże zaangażowanie państwa we wspieranie spółek z tego sektora i najprawdopodobniej stworzenie odpowiednich warunków do ich rozwoju. Przykładami spółek, które wchodzą w skład tego sektora są: Xiaomi, Zhejiang Sanhua Intelligent Controls, Luxshare Precision, czy Shenzhen Inovance. Inwestorzy mogą również skorzystać z funduszy ETF, oferujących ekspozycję na nowe technologie w Chinach m.in. iShares MSCI China Tech. 

Zielona energia i spółki zajmujące się przechowywaniem żywności również mogą najprawdopodobniej liczyć na wsparcie ze strony państwa. W przypadku tych sektorów analitycy z Saxo Banku podają za przykład spółki: CNOOC, PetroChina, Zijn Mining oraz Ganfend Lithium. Można również wykorzystać fundusze ETF, takie jak: Global X China Clean Energy ETF. 

Trzecia grupa, w jaką wchodzą spółki internetowe i dobra luksusowe, ma bardziej spekulacyjny charakter. W ich przypadku analitycy podkreślają, że zwinni i uważni traderzy mogą znaleźć okazje inwestycyjne grając pod potencjalne odbicie gospodarki Chin oraz powrót na trajektorię stabilnego wzrostu. W takim scenariuszu sektor mocno przeceniony w ostatnich latach może zaoferować ciekawe stopy zwrotu. Przykładowym funduszem ETF oferującym ekspozycję na ten sektor jest Global X MSCI China Consumer Discretionary ETF. Spółkami wchodzącymi w skład tej grupy są np. China Ruyi Holdings Limited, Cloud Music, JD.com oraz BYD.

Notowania MSCI China Consumer Discretionary ETF 

Opcjonalnie link: https://zagranica.strefainwestorow.pl/ 

Zobacz także: FED bankierem bankierów na koszt podatników, aby uniknąć dalszych bankructw 

udostępnij: