Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

„Dot-plot” Fed: na horyzoncie są kolejne podwyżki stóp procentowych, pomimo chwilowej pauzy

Wczoraj FOMC zadecydował o zwolnieniu agresywnej kampanii podnoszenia stóp procentowych. Rezerwa Federalna przewiduje dwie możliwe podwyżki stóp procentowych w tym roku, mimo utrzymania stopy referencyjnej na stabilnym poziomie podczas ostatniego posiedzenia w środę - pierwszym razem od marca 2022 roku.


FED utrzymał stopy procentowe bez zmian. Ważne posiedzenie banku centralnego USA

Prognozy decydentów wskazują, że stopa ta wzrośnie w ciągu roku do 5,6%, przewyższając marcowe prognozy na poziomie 5,1%.

Wzrost gospodarczy i stopy procentowe: co widzą przedstawiciele Fed?

Czerwcowe podsumowanie gospodarczych prognoz, znane jako „dot-plot", sporządzone przez FED, sugeruje, że bazowa inflacja PCE na koniec roku wyniesie 3,9%, co wskazuje na większy pesymizm dotyczący hamowania inflacji. Większość z badanych spodziewa się dalszych podwyżek stóp procentowych.

GlobalConnect wprowadza nowe spółki. GPW udostępni do handlu akcje trzech dużych niemieckich spółek

Wykres w formie punktów przedstawia przewidywania dziewięciu spośród osiemnastu członków Federalnego Komitetu Otwartego Rynku. Przewidują oni, że stopa referencyjna na koniec 2023 roku wyniesie między 5,5% a 5,75%. Czterej urzędnicy prognozują stopy od 5,25% do 5,5%, podczas gdy trzech przewiduje, że przekroczą one 5,75%.

Jak powiedział przewodniczący Fed, Jerome Powell, żaden z członków komitetu nie przewiduje obniżki stóp procentowych w tym roku. Po podjętej decyzji, Powell zaznaczył, że inflacja nie wykazuje znaczącego spadku pomimo dotychczasowych podwyżek stóp.

Hossa na rynku akcji nabiera tempa. Aktualne prognozy dla indeksu S&P 500 i lista ryzyk, które mogą popsuć nastroje rynkowe

Powell oświadczył, że jeszcze nie podjęto decyzji dotyczącej lipcowego posiedzenia. Według narzędzia CME FedWatch, inwestorzy widzą 65% prawdopodobieństwo kolejnej ćwierćprocentowej podwyżki w przyszłym miesiącu.

Co dalej? Przedstawiciele Fed przewidują szybszy wzrost PKB, prognozując wzrost gospodarczy w czwartym kwartale 2023 roku na poziomie 1%, w porównaniu z marcową prognozą wynoszącą 0,4%. Oczekuje się również, że stopa bezrobocia na koniec roku wyniesie 4,1%, w porównaniu z poprzednim poziomem wynoszącym 4,5%.

Goldman Sachs przewiduje, że AI zmieni gospodarkę, a guru analizy fundamentalnej sprzedaje akcje spółki Nvidia

udostępnij: