Stopy procentowe EBC i BoE w górę mimo, że recesja w Europie coraz bardziej prawdopodobna
Europejski Bank Centralny podniósł swoją kluczową stopę procentową o 50 pb do 2,5%, dołączając do Rezerwy Federalnej i Banku Anglii z grudniową podwyżką, aby powstrzymać największą inflację od dziesięcioleci.
20 spółek zagranicznych których akcje, według analityków, mogą wzrosnąć ponad 100%
Europa i Anglia spodziewają się „kurczenia gospodarki"
Prezes EBC Christine Lagarde podkreśliła, że stopy będą rosły „w stałym tempie", sugerując kolejne podwyżki o pół punktu. Wspólna dla 19 krajów waluta wspięła się powyżej 1,07 USD, najwyżej od połowy roku. Wcześniej BOE podniósł swój benchmark o pół punktu do 3,5%, najwyższego poziomu od 14 lat. BOE powiedział też, że spodziewa się dalszego podnoszenia stóp procentowych.
Podobnie jak w USA, inflacja w Europie zaczęła zwalniać, choć pozostaje wysoka. Ale banki centralne po drugiej stronie Atlantyku poruszały się wolniej niż Fed, który wczoraj przedłużył agresywną kampanię, podnosząc stopy do przedziału 4,25% - 4,5%.
To duży powód, dla którego dolar tak bardzo umocnił się w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Efekt ten zaczyna się teraz zużywać - jak szacują ekonomiści z Wall Street - ponieważ Fed zaczął zwalniać z tempem dalszych podwyżek.
Netflix stracił już 50% od szczytu, ale jego akcje mają być hitem w 2023
Anglia i Europa oczekują recesji
Jednym z powodów bardziej ostrożnego podejścia Europy do podnoszenia kosztów pożyczek są słabsze perspektywy gospodarcze. Podczas gdy Fed nadal twierdzi, że może zapewnić miękkie lądowanie - obniżając inflację bez wpędzania gospodarki w recesję - zarówno BOE, jak i EBC przewidują recesję.
Inwazja Rosji na Ukrainę mocno uderzyła w kontynent, w efekcie nastąpił kryzys energetyczny, który może sprawić, że niektóre gospodarstwa domowe nie będą w stanie ogrzać swoich domów tej zimy. Ze względu na zależność Europy od eksportu energii z Rosji, wojna spowodowała wzrost kosztów, w szczególności cen gazu ziemnego.
Jednocześnie rynek pracy zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w strefie euro pozostaje silny. To problem dla banków centralnych, co ma wpływ oczywiście na rosnące płacę, a za tym rosnące usługi, które odpowiadają za ponad połowę indeksu.
EBC i BOE wciąż starają się opanować najszybsze tempo wzrostu cen od dziesięcioleci. Inflacja w Wielkiej Brytanii spadła w listopadzie do 10,7% z 11,1% w październiku. W strefie euro spadła do 10% z 10,6%. Dla porównania, główna stopa inflacji w USA spadła do 7,1%.
Dlatego banki centralne wciąż podnoszą stopy procentowe tak dużymi krokami, co utrudni wzrost, mimo że perspektywy gospodarcze są ponure. Celem jest wyciśnięcie inflacji z systemu, zanim się ona zakorzeni, co w dłuższej perspektywie byłoby bardziej szkodliwe.