Przejdź do treści
Kategorie

To może być ostatnia podwyżka stóp procentowych w USA. Prognozy i oczekiwania przed posiedzeniem FED

Udostępnij

W nadchodzącą środę o godzinie 20:00 czasu polskiego Rezerwa Federalna ogłosi decyzję odnośnie stóp procentowych.

Choć sytuacja gospodarcza w USA jest obecnie skomplikowana, a banki doświadczają trudności, Fed planuje kontynuować politykę podnoszenia stóp, ponieważ inflacja pozostaje na stabilnym poziomie dzięki dobrym danym z rynku pracy. Jednakże, rynek ma odmienne zdanie i przewiduje, że wraz z początkiem jesieni Fed może odwrócić swoją politykę. Czy decyzja Fedu o podwyżce stóp procentowych w środę będzie zgodna z oczekiwaniami rynku, a może zostanie zaskakująco zmieniona?

JPMorgan przejmuje First Republic Bank i próbuje zakończyć kryzys bankowy

Co z tymi podwyżkami

Rynek obecnie stawia na Fed i inflację. Chociaż wzrost gospodarczy w USA jest spowolniony, a banki przeżywają zawirowania, Rezerwa Federalna nie reaguje na fałszywe alarmy i planuje podnieść kluczową stopę procentową w nadchodzącym tygodniu, ponieważ inflacja pozostaje stabilna dzięki dobrym danym z rynku pracy. Rynki kontraktów terminowych na stopy procentowe jednogłośnie wyceniają podwyżkę o 25 punktów bazowych, co oznacza docelową stopę funduszy federalnych banku centralnego z przedziału 4,75%-5% na poziomie 5,1% na koniec roku, a to sugeruje, że polityka stóp Fed pozostanie bez zmian przez resztę 2023 roku.

Rynki mają odmienne zdanie i przewidują, że Fed odwróci swoją politykę już jesienią. Protokoły z marcowego posiedzenia FOMC pokazują, że FED przewiduje początek recesji jeszcze w tym roku, co prawdopodobnie będzie głównym tematem środowego oświadczenia polityki FOMC i konferencji prasowej przewodniczącego Fed Jerome'a Powella. Spowolnienie gospodarcze i problemy banków sugerują, że władze monetarne mogą zrezygnować z dalszych podwyżek stóp, mimo że zwiększyły je o 475 punktów bazowych w ciągu ostatniego roku. Jednakże, inflacja pozostaje ponad dwukrotnie wyższa od celu Fedu, który wynosi 2%, i postępy w realizacji tego celu są słabe, co może wpłynąć na decyzje Fedu w przyszłości.

Amazon rozczarowuje inwestorów i analityków. Biznes chmurowy giganta handlu łapie poważną zadyszkę

Poprawa sprzedaży konsumpcyjnej zrównoważa spadek PKB w pierwszym kwartale 2023, FOMC kontynuuje podwyżki stóp mimo trudności banków

W pierwszym kwartale br. odnotowano spowolnienie realnego wzrostu PKB do 1,1% w skali roku w porównaniu do 2,6% w poprzednim kwartale. Niemniej jednak, wydatki konsumpcyjne zrekompensowały ten spadek, prowadząc do wzrostu realnej sprzedaży końcowej o 3,4% w skali roku w pierwszym kwartale, co stanowi znaczny wzrost w porównaniu z 1,1% w poprzednim okresie. FOMC podtrzymał swoją politykę podwyżek stóp procentowych po ostatnim upadku banku z Doliny Krzemowej, za który bank centralny częściowo przeprosił w piątek. First Republic Bank (FRC), który stracił 75% swojej wartości w ciągu ostatniego tygodnia i może zostać skierowany pod zarząd Federalnej Korporacji Ubezpieczeń Depozytów.

Wyniki finansowe Activision Blizzard zaskakują pozytywnie. Rekordowa transakcja z Microsoftem pod dużym znakiem zapytania

Eksperci ostrzegają przed optymistycznym podejściem do polityki pieniężnej Rezerwy Federalnej

Panel ekspertów z konferencji Milken Institute Global Conference w Beverly Hills wyraził wątpliwości co do optymistycznego podejścia rynków, które zakłada, że Rezerwa Federalna szybko przestawi się na cięcie stóp. Pomimo oczekiwań podwyżki stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu, wciąż pozostaje wiele niepewności co do dalszej polityki pieniężnej i amerykańskie akcje są zbyt skłonne do przeceniania jej złagodzenia.

Karen Karniol-Tambour, współzarządzająca inwestycjami w funduszu hedgingowym Bridgewater Associates, stwierdziła, że aktywa finansowe sygnalizują spowolnienie gospodarcze, ale inwestorzy oczekują, że Rezerwa Federalna będzie nadal łagodzić politykę monetarną. Jednak Karniol-Tambour nie spodziewa się znaczącego spadku inflacji, który pozwoliłby Fed na łagodzenie walki z nią. Z kolei David Hunt, szef PGIM, nazwał rynek nadmiernym optymizmem i stwierdził, że inwestorzy nie doceniają siły amerykańskiej gospodarki oraz nie zdają sobie sprawy, jak wysokie stopy procentowe będą potrzebne, aby obniżyć inflację. Natomiast Jane Fraser, szefowa Citi, zauważyła, że sektor usług jest nadal silny, a w górnych 40% deponentów wciąż jest 1 bilion dolarów nadwyżki oszczędności, co wskazuje na nadal dobrą kondycję gospodarki. Fraser podkreśliła, że Rezerwa Federalna musi pozostać stanowcza w walce z inflacją, ale obawia się, że może to spowodować dużo czerwieni na rynku.

Inwestorzy stają w obliczu kolejnego wyzwania - zamieszania w wycenie, które według Davida Hunta mogą wpłynąć na rynki. Wśród tych wydarzeń wymienione są wojna na Ukrainie i pytania dotyczące pułapu zadłużenia w Stanach Zjednoczonych. Jane Fraser z Citigroup stwierdziła, że zauważa zwiększone niepokój wśród inwestorów związany z pułapem zadłużenia. Rishi Kapoor z Investcorp stwierdził, że inwestuje z założeniem, że bezrobocie, inflacja i stopy procentowe będą wynosiły około 4%, a preferuje sektory skoncentrowane na potrzebach, takie jak sztuczna inteligencja i lokalna produkcja. Kristalina Georgieva z MFW zwróciła uwagę, że inwestorzy powinni pamiętać, że przeszłość nie zawsze przewiduje przyszłość, a S&P 500 wzrosł o 9% w tym roku, co może być ryzykiem, jeśli inwestorzy opierają swoje decyzje inwestycyjne jedynie na niedawnej przeszłości.

Saxo Bank na liście instytucji systemowo istotnych - co to oznacza dla klientów banku?

Udostępnij