Goldman Sachs obniża prognozy dla europejskich akcji z uwagi na rosnące ryzyko recesji w USA
Po poniedziałkowym podniesieniu przez Goldman Sachs prawdopodobieństwa prognozy recesji w USA z 35% na 45%, dzisiaj bank ogłosił kolejne aktualizacje swoich prognoz dotyczących europejskich akcji. W nowym raporcie uwzględniono rosnące obawy o dalszy wpływ polityki celnej prezydenta Trumpa, zmieniające się warunki dolara oraz wyzwania gospodarcze stojące przed zarówno USA, jak i Europą.
KRACH W USA! Jaki plan ma Donald Trump i co planuje Europa i Chiny?
Raport szczegółowo omawia również zmiany prognoz EPS, przewidywaną tendencję wzrostu kursu euro względem dolara oraz wpływ zmieniających się warunków gospodarczych na europejskie firmy. W kontekście ostatnich wydarzeń, warto również zwrócić uwagę na reakcję Unii Europejskiej na działania administracji Trumpa. Prezentując gotowość do negocjacji z USA, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w poniedziałek zadeklarowała: „Jesteśmy gotowi do negocjacji z Stanami Zjednoczonymi. Rzeczywiście, zaproponowaliśmy zerowe taryfy na dobra przemysłowe, jak robiliśmy to wcześniej z wieloma innymi partnerami handlowymi, ponieważ Europa zawsze jest gotowa na dobry interes”. Dodała również, że UE jest gotowa odpowiedzieć na działania USA poprzez środki odwetowe, broniąc swoich interesów, w tym ochrony przed pośrednimi skutkami, takimi jak zmiany w kierunkach handlu.
Nowe cła zaproponowane przez Trumpa, określane jako „20% zniżkowe cła wzajemne”, mają wejść w życie w środę. W odpowiedzi na tę sytuację, indeks Stoxx Europe 600, śledzący 600 największych spółek notowanych na giełdach europejskich, spadł o 3% w poniedziałek, a od momentu ogłoszenia taryf stracił już 10%.
Zmienność dolara i rośnie ryzyko dla europejskich akcji
Zgodnie z prognozami Goldman Sachs, osłabienie dolara, w połączeniu z rosnącą niepewnością wokół polityki gospodarczej USA, stwarza poważne wyzwania dla europejskich firm. Do tej pory firmy z Europy przez ostatnie 15 lat intensywnie inwestowały na rynku amerykańskim, zwiększając swoje aktywa w USA do około 30% (wzrost z mniej niż 20% w 2013 roku). Choć ta ekspozycja na rynek amerykański pomagała w trudniejszych czasach, stając się źródłem wzrostu przy stagnacji gospodarki w Europie, teraz może okazać się poważnym obciążeniem. Rosnące zagrożenie recesją w USA, osłabienie dolara oraz niższy wzrost gospodarczy w Stanach Zjednoczonych stanowią trójskładnikowy problem dla europejskich przedsiębiorstw.
Dodatkowo, zmiany w kursie walutowym, w tym przewidywania wzrostu wartości euro względem dolara (1,20 EUR/USD), będą miały wpływ na dochody firm, które rozliczają się w dolarach. Osłabienie dolara w połączeniu z obniżeniem prognoz zysków na 2025 i 2026 rok (spadek EPS o 7% w 2025 roku oraz stagnacja w 2026) wskazuje na spadek oczekiwań na rynku europejskim, co może wpłynąć na dalsze ruchy inwestycyjne w regionie.
Reakcja Europy na politykę Trumpa i długofalowy potencjał regionu
Reakcje Unii Europejskiej na politykę gospodarczą Trumpa, w tym taryfy na produkty przemysłowe, które mają wejść w życie w najbliższych dniach, mogą stworzyć nowe wyzwania dla europejskich rynków. Chociaż Europa jest przygotowana do negocjacji i zaoferowała zerowe taryfy dla dóbr przemysłowych, to reakcje w postaci środków odwetowych mogą negatywnie wpłynąć na inwestycje w regionie.
Pomimo tych zagrożeń, Goldman Sachs zauważa, że Europejczycy nadal handlują po niższych wycenach niż amerykański rynek. Europejskie akcje nadal znajdują się na głębszym niż średnia rynku dyskoncie, zarówno w ujęciu wskaźników takich jak P/E (wskaźnik cen do zysku), jak i wskaźników Book-to-Price. Choć ta przewaga nie ochroni rynków przed ewentualnymi dalszymi korektami, długoterminowe perspektywy inwestycyjne sugerują, że Europa może zyskać na względnym przesunięciu kapitałów, zwłaszcza w kontekście rosnącej niepewności wokół inwestycji w dolara.
Pomimo niepewności związanej z polityką USA i wynikiem negocjacji handlowych, Goldman Sachs przewiduje, że rynek europejski będzie mógł czerpać korzyści z długoterminowego niedoszacowania wartości w stosunku do rynku amerykańskiego. Choć w krótkim okresie europejskie akcje mogą być narażone na większą zmienność, w dłuższym horyzoncie istnieje potencjał do ich umocnienia, zwłaszcza przy rosnącym napięciu geopolitycznym oraz zmianach w preferencjach inwestorów, którzy będą bardziej skłonni do dywersyfikacji swoich portfeli.
W perspektywie średniookresowej zmiany w polityce fiskalnej w Europie oraz potencjalny wzrost inwestycji w przemiany energetyczne i infrastrukturę mogą stworzyć przestrzeń do dalszego rozwoju rynków europejskich, mimo obecnych trudności gospodarczych.

Opcjonalnie: https://zagranica.strefainwestorow.pl/