Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

To jeszcze nie koniec spadków! Morgan Stanley policzył jak mocno kryzys energetyczny uderzy w giełdę i PKB Europy

Choć europejski rynek po ostatnich wyprzedażach może wyglądać jak okazja to prawdopodobnie czeka go jeszcze 15% spadku. Wszystko przez nasilający się kryzys energetyczny w Europie, wylicza Morgan Stanley.

WIDEO: O czym warto wiedzieć zanim zaczniemy inwestować zagranicą?

Najpierw wojna, potem kryzys energetyczny

Akcje są nadal notowane tak, jakby zyski w przyszłym roku miały wzrosnąć, mimo, że recesja staje się coraz bardziej prawdopodobna, powiedział Graham Secker, główny strateg Morgan Stanley ds. rynków europejskich.
 

mscieu2

 

MSCI EUROPE INDEX

 

Początkiem roku rynkami europejskimi wstrząsnęła wojna w Ukrainie, a chwilę później w jej następstwie kryzys energetyczny – od tego momentu akcje spadły już 22%. Przy obecnym stanie rzeczy analitycy Goldman Sachs spodziewają się, że na początku przyszłego roku rachunki za energię elektryczną w Europie potroją się w stosunku do poziomu z 2021 r., co spowoduje wzrost rachunków za energię o łączną kwotę 2 bilionów dolarów, czyli 15% PKB.

Rafał Zaorski zaprasza na Art of Speculation już 10 września w Warszawie

Pojawiają się sygnały, że 9 września na specjalnym spotkaniu UE decydenci planują wkroczyć i pomóc konsumentom i firmom przetrwać podwyżki cen. Tego rodzaju działania rządu mogą czasem spowodować ponowny wzrost cen akcji. Secker ostrzega jednak inwestorów, że najgorsze jeszcze przed nimi i nie powinni dać się skusić na zbyt wczesny skok.

Wskaźnik ceny do zysków indeksu MSCI Europe, który obejmuje spółki z 15 krajów, wynosi obecnie 11,5-krotność oczekiwanych zysków, czyli poniżej historycznego wskaźnika wynoszącego około 13,5-krotność, czytamy w raporcie.
 

msceu3

Secker wylicza, że konsensusowe szacunki analityków dotyczące tegorocznych i przyszłorocznych zysków są wciąż zdecydowanie za wysokie. Oczekuje on, że szacunki te zostaną obniżone, a wskaźnik ceny do zysku spadnie nawet dziesięciokrotnie.

Europa jest już na krawędzi recesji, powiedział Secker, i wchodzi w znacznie trudniejszy okres. „Wchodzimy w najsłabsze sześć miesięcy, jeśli chodzi o dane gospodarcze" - powiedział. „Myślę, że w miarę posuwania się do przodu w ciągu najbliższych kilku miesięcy, będziemy w recesji".
 

msci europe komp


Średnio analitycy oczekują 17% wzrostu europejskich zarobków w tym roku i 2% w przyszłym roku, powiedział Secker. Dla porównania, Morgan Stanley widzi 12% wzrost w tym roku i 10% spadek w przyszłym roku.

Decydenci nie są w stanie zmienić trajektorii kontynentu, ponieważ mają określone środki. Europejski Bank Centralny próbuje spowolnić inflację właśnie wtedy, gdy gospodarka uderza w mur.

„Efektywnie, EBC przyspiesza zacieśnianie polityki pieniężnej w sytuacji pogłębiającego się spowolnienia gospodarczego" - napisał Secker. Z inflacją energetyczną sięgającą bilionów, „liczba jest zbyt duża", aby rządy mogły ją przełknąć w całości.

„Jeśli rozłożyć te rzeczy bardzo szybko - wyższe stopy procentowe w zasadzie oznaczają niższy P/E" - dodał Secker. „Jest to prawdą na całym świecie i jest to prawdą od 20, 25 lat. Po prostu bardzo trudno jest podnieść wyceny akcji, jeśli koszt kapitału idzie w górę. W tej chwili dzieje się to na całym świecie. Europa, która wyjątkowo spóźniła się na imprezę w kwestii podnoszenia stóp, próbuje teraz nadrobić zaległości".

Akcje na rynkach europejskich staną się w końcu dobrą okazją do zakupów, ale zajmie to kilka miesięcy. „Możemy uzyskać kilka interesujących punktów wejścia w ciągu najbliższych kilku miesięcy" - powiedział Secker. „Jeśli sytuacja będzie się dalej poprawiać, wtedy myślę, że w pewnym momencie można już szukać momentu odwrócenia. Jednak w tej chwili chcemy pozostać dość ostrożni".

Zgarnij 300 Euro na prowizje i zbuduj swoje zagraniczne portfolio za darmo (tylko do 9 września)

Saxo Bank to duński bank inwestycyjny, który z początkiem września wprowadza znaczące zmiany w swojej ofercie. Od 6 września obniża prowizje od transakcji ,likwiduje dla klientów w Polsce opłatę za przechowywanie (custody fee) i udostępnia atrakcyjne oprocentowanie wolnych środków na rachunku inwestycyjnym. Saxo Bank również stawia na inwestorów, dlatego z okazji startu serwisu Strefa Global Market proponuje naszym czytelnikom dodatkowy bonus w postaci kwoty 300 Euro na prowizje, do wykorzystania przez 3 miesiące w transakcjach na rynku kasowym. Z oferty mogą skorzystać wszyscy, którzy zdecydują się otworzyć rachunek z naszego linku partnerskiego do 9 września 2022 r.

Załóż rachunek w Saxo Banku i odbierz 300 EUR na prowizje

Ważna informacja

Materiał zawiera link reklamowy Saxo Banku. Założenie rachunku za jego pośrednictwem pozwala uzyskać dodatkowe 300 EUR na prowizje (oferta obowiązuje do 9 września 2022 r.). Strefa Global Market uzyskuje wynagrodzenie z tego tytułu.

 

Nadchodzi kolejny kryzys, a jego źródłem będą długi krajów z rynków wschodzących – twierdzą analitycy firmy Man GLG

 

 

udostępnij: