Kategoria:
Kategoria

Prognoza Goldman Sachs dla rynków akcji USA i Europy na 2023 rok. Warto stawiać na spółki defensywne i brytyjskie

Zarówno spółkom amerykańskim, jak i europejskim, będzie trudno zarabiać i poprawiać wyniki w 2023 roku – ostrzegają analitycy Goldman Sachs.


Indeksom w USA i Europie trudno będzie rosnąć w 2023 roku, okazji trzeba szukać głównie w sektorach ochrony zdrowia, energetycznym i finansowym – przekonują analitycy Goldman Sachs.

USA: raj utracony na długi okres

Analitycy Goldman Sachs wskazują, że rok 2022 był bolesny dla posiadaczy akcji amerykańskich spółek, a rok 2023 wcale nie będzie lepszy, bo będą one miały problem ze wzrostem zysku na akcję. „Nasza bazowa prognoza zakłada zerowy wzrost wskaźnika EPS, co oznaczać będzie, że S&P500 będzie stał w miejscu. Zakładamy, że wskaźnik C/Z dla całego rynku nie zmieni się i będzie stał na poziomie 17, a pod koniec 2023 roku S&P500 będzie na poziomie 4 000 pkt.” – stwierdzili.

Zwracają uwagę, że średni ważony koszt kapitału (WACC) dla spółek amerykańskich był na poziomach najniższych w historii. „Fed zacieśnia politykę pieniężną, czym zmienia środowisko makroekonomiczne nie do poznania. W ciągu ostatnich 12 miesięcy WACC poszedł w górę o 6%, do najwyższego poziomu od dekady, a był to najbardziej dynamiczny wzrost w ciągu ostatnich 40 lat. Według nas WACC pozostanie na obecnych poziomach w 2023 roku, co będzie bolesne dla przedsiębiorstw. I może być tak, że rok 2023 będzie nieco mniej bolesny, niż 2022, i być może zobaczymy miękkie lądowanie gospodarki amerykańskiej, ale jednak firmy będą miały problem z pokazywaniem dobrych wyników finansowych. Dlatego obstawiamy, że wskaźnik EPS dla S&P500 w 2023 roku pozostanie na poziomie z 2022 roku, czyli w okolicach 224 USD” - stwierdzają.

Analitycy GS rekomendują posiadanie akcji spółek defensywnych (sektor ochrony zdrowia, energetyka). Radzą unikać spółek nierentownych, pokazujących niską marżowość.

USA – tempo wzrostu PKB (prognoza GS oraz consensus rynkowy)

usa pkb

Źródło: Goldman Sachs

S&P500 - WAAC

spx waac

Źródło: Goldman Sachs

S&P500 – wskaźnik C/Z

spx pe 0

Źródło: Goldman Sachs

Ścieżki dla S&P500

spx ścieżki

Źródło: Goldman Sachs

Notowania Coinbase na historycznym minimum. Rentowność obligacji giełdy kryptowalut rośnie, bo rynek obawia się upadłości

Europa jest tania, warto stawiać na akcje brytyjskie

Analitycy Goldman Sachs pochylili się także nad europejskimi akcjami. „Uważamy, że rok 2023 będzie trudny dla firm ze Starego Kontynentu. Marże będą pod dużą presją, z uwagi na wysokie i rosnące koszty materiałów i pracy, stopy procentowe. I będzie to bardzo trudna sytuacja, gdyż recesja będzie dodatkową trudnością. Uważamy, że zysk na akcję dla STOXX 600 może pójść w dół nawet o -8%” – prognozują.

Przyznali, że europejskie akcje są już nisko wycenione, i co prawda aż 55% ich przychodów pochodzi spoza Europy, a globalny PKB powinien rosnąć, jednakże czynniki ryzyka nad nimi wiszące są poważne. Można tutaj wymienić ryzyko eskalacji wojny w Ukrainie, ryzyko problemów zadłużeniowych Włoch oraz ryzyko dynamicznego zacieśniania polityki pieniężnej przez EBC.

Analitycy Goldman Sachs radzą, jeśli ktoś chce kupować akcje europejskie, by wybierał akcje spółek defensywnych, z mocnymi bilansami. Szczególnie atrakcyjnie wyglądają spółki z sektora ochrony zdrowia oraz banki, które do niedawna były niezwykle tanie, a korzystają zwyczajowo na wzroście stóp. Jeśli chodzi o konkretne typy geograficzne, to analitycy Goldman Sachs preferują akcje brytyjskie, zalecając inwestowanie w indeks FTSE 100. „Co prawda Wielka Brytania ma wielkie problemy, ale akcje z FTSE 100 to spółki działające globalnie, a indeks jest przeważony w takich sektorach, jak surowce czy finanse, a są to sektory, które powinny dobrze performować w średnim i długim terminie” – stwierdzają analitycy Goldman Sachs.

Prognozowany 12-miesięczny wskaźnik C/Z dla STOXX 600

fpe stoxx eu

Źródło: Goldman Sachs

Oto 5 spółek z amerykańskiej giełdy, które mogą w 5-10 lat urosnąć 10-krotnie

udostępnij: