Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Poważne problemy Boeinga. Kurs akcji spada, bo FAA wydało decyzje o uziemieniu samolotów firmy

W wyniku niebezpiecznego incydentu w trakcie lotu Alaska Airlines w piątkowy wieczór FAA podjęło decyzję o uziemieniu ponad 170 samolotów marki Boeing. To skutkowało odwołaniem setek lotów w poprzedni weekend, a koszty wypłaty odszkodowań spadną najprawdopodobniej na Boeinga.


W zeszły piątek doszło do awarii w trakcie lotu nr 1282 linii lotniczych Alaska Airlines z Portland do Ontario. Zaledwie 10 minut po wystartowaniu piloci byli zmuszeni do awaryjnego lądowania po tym, jak fragment kadłuba oderwał się i samolot przez chwilę leciał z wyrwą po oknie. Na szczęście nikomu spośród 171 pasażerów i 6 członków załogi nic się nie stało.

Zobacz także: 18 zagranicznych spółek, których stopa dywidendy przekracza 10%, a analitycy widzą potencjał wzrostu

FAA uziemia Boeingi 

W wyniku awarii Federal Aviation Administration (FAA) podjęło decyzję o uziemieniu ponad 170 samolotów Boeing 737 Max 9. Samoloty te będą musiały przejść dokładną inspekcję sprawdzającą sprawność pojazdów. Inspekcja ta trwa w przypadku jednej sztuki ok. 8 godz. 

W Stanach Zjednoczonych jedynymi liniami lotniczymi posługującymi się Boeingami 737 Max 9 są Alaska Airlines oraz United Airlines. Obie firmy szybko zastosowały się do zalecenia FAA i zdecydowały się o tymczasowym uziemieniu samolotów. Jak zapewnia Ben Minnicucci, CEO Alaska Airlines, samoloty wrócą do użytku dopiero kiedy ukończone zostaną wszystkie niezbędne i kompleksowe inspekcje techniczne. 

Takie decyzje skutkowały oczywiście lawiną odwołanych lotów. Alaska Airlines odwołała 160 swoich lotów w sobotę (co stanowiło 20% wszystkich lotów tej linii tego dnia), 170 w niedzielę oraz 141 w poniedziałek. Spółka zapowiedziała, że odwoływanie lotów trwać będzie jeszcze w pierwszej połowie tego tygodnia

W przypadku United Airlines jak na razie uziemienie Boeingów spowodowało odwołanie 401 lotów w ciągu trzech dni. 

Zobacz także: Zagraniczna spółka z ekspozycją na konsumpcję w Polsce. Sprawdzamy akcje Jeronimo Martins właściciela Biedronki

Boeing ze spadkami, Airbus zyskuje

W wyniku tak wielu odwołanych lotów Boeing będzie najprawdopodobniej musiał wypłacić odszkodowania liniom lotniczym. To natomiast będzie szczególnie dotkliwy cios dla spółki, gdyż model Boeing 737 Max 9 stanowił ok. 20% wszystkich dostarczonych klientom samolotów firmy w zeszłym roku. 

Sama spółka utrzymuje, że wina leży po stronie firmy podwykonawczej, jaką jest Spirit AeroSystems. To ona zajmuje się instalacją drzwi i zatyczek na kadłubie samolotu. Firma na razie nie odpowiedziała na zarzuty. Oficjalna przyczyna awarii wciąż nie jest znana. 

Przerzucenie winy na Spirit AeroSystems nie uchroniło producenta samolotów przed mocną przeceną na rynku. W zaledwie jeden dzień notowania Boeinga zanurkowały o -6,45%. Spirit AeroSystems również odnotowało ok. -6% spadek kursu akcji. 

Zwycięzcą tego zamieszania okazuje się spółka Airbus, największy konkurent Boeinga. Spółka odnotowała w jeden dzień ok. 2,5% wzrost. 

Notowania Boeing

Zobacz także: Chiński BYD kontra amerykańska Tesla. Trwa wyścig o tytuł globalnego lidera branży samochodów elektrycznych
udostępnij: