Przejdź do treści
Kategoria:
Kategoria

Wzrost wynagrodzenia prezesa ExxonMobil budzi kontrowersje, bo spółka zwiększyła zyski dzięki wojnie w Ukrainie

Darren Woods, prezes jednej z największych spółek naftowych na świecie, zanotował wzrost wynagrodzenia o 52% względem poprzedniego roku. Budzi to poważne kontrowersje, a powodem było znaczne zwiększenie zysków firmy, które zostało osiągnięte dzięki wysokim cenom ropy naftowej spowodowanym wojną na Ukrainie. Woods zarobił w 2021 roku łącznie 35,9 mln USD, co jest porównywalne z wynagrodzeniem liderów Chevronu i Shell.


Warren Buffett w transie zakupów. Berkshire Hathaway wykorzystuje słabość rynku ropy i gazu

Woods otrzymał nagrody za akcje o wartości 24,9 mln USD, premię w wysokości 6,4 mln USD, pensję w wysokości 1,7 mln USD co również przełożyło się na wzrost świadectw emerytalnych. 

Koncentracja ExxonMobil na inwestycjach i spłatach długoterminowych projektów

Jednak rosnące ceny ropy naftowej i skupienie się na bezpieczeństwie energetycznym na całym świecie pomogły Woodsowi przekonać się, że jego strategia działa. Exxon bardziej niż inni koncentruje się na zwiększaniu inwestycji w nowe odwierty. Działalność związana z redukcją emisji dwutlenku węgla jest nadal niewielka, ale Exxon podpisuje umowy dotyczące rozwoju technologii takich dziedzin jak wychwytywanie dwutlenku węgla, które powinny przynieść dwucyfrowe zyski.

Akcje Exxon Mobile są dostępne na platformie SaxoInvestor pod tym linkiem.

exxon mobile

Biden krytykuje ExxonMobil

Podwyżka wynagrodzenia Woodsa budzi kontrowersje. W przeszłości rosnąca liczba akcjonariuszy głosowała przeciwko pakietowi prezesów Exxonu. Prezydent Joe Biden skarżył się, że Exxon zarobił w zeszłym roku „więcej pieniędzy niż Bóg”, mówiąc, że firma jest zbyt skoncentrowana na nagradzaniu akcjonariuszy, gdy Amerykanie płacą wysokie ceny za paliwo. Exxon argumentował, że jego ceny są ustalane przez globalny rynek. Woods powiedział, że firma zwiększyła swoje możliwości rafinacji ropy, aby zwiększyć dostawy benzyny i obniżyć ceny.

Niedawna podwyżka wynagrodzenia prezesa Exxon może tylko pogłębić te napięcia, szczególnie w kontekście coraz większego nacisku na sektor naftowy, aby zmienić swoje podejście i zacząć inwestować w zieloną energię.

Firma argumentuje, że jej ceny są ustalane przez globalny rynek

Jednak z drugiej strony, zwolennicy sektora naftowego argumentują, że w obecnej sytuacji gospodarczej, gdy wiele krajów wciąż zależy od paliw kopalnych, przedsiębiorstwa naftowe, takie jak Exxon, są niezbędne dla zapewnienia stabilności rynków i bezpieczeństwa energetycznego.

Nie ma wątpliwości, że wzrost wynagrodzenia prezesa Exxon i jego kolegów z innych dużych firm naftowych będzie nadal budzić kontrowersje i debaty, zwłaszcza w kontekście coraz bardziej złożonych wyzwań związanych z klimatem i transformacją energetyczną.

Apple odcina się od Chin. Amerykański gigant chce przenieść produkcję MacBooków do Tajlandii

Materiał zawiera linki sponsorskie

udostępnij: