Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Kolejny, kryzysowy piątek w sektorze bankowym. Deutsche Bank i inne europejskie instytucje w kłopotach

Najlepszy dzień na ogłoszenie bankructwa banku to właśnie piątek, ponieważ weekend to dodatkowy czas dla decydentów na podejmowanie decyzji. Kolejny piątek i kolejny bank się sypie. Akcje Deutsche Bank (DB) spadły dzisiaj, po tym jak wzrosły koszty ubezpieczenia pożyczkodawcy od niewypłacalności.


Amerykańska gospodarka na zakręcie. Fed może zakończyć cykl podwyżek stóp procentowych szybciej

Akcje Deutsche Bank (ticker: DB) spadły o 16% w obrocie we Frankfurcie. Akcje notowane w USA spadły o 10% w przedsprzedaży. Ruch ten nastąpił po wzroście cen swapów kredytowych pożyczkodawcy do 4-letniego poziomu w czwartek, jak podaje Reuters.

Inne europejskie banki również spadły. Indeks Euro Stoxx Banks (SX7E) spadł o 6%. Niemiecki Commerzbank (CBK.Germany) spadł o 9%. Francuski BNP Paribas (BNP.France) cofnął się o 7%.

Spadki na rynkach finansowych są ostatnio związane z obawami o kondycję sektora bankowego na całym świecie. Jednak Europejski Bank Centralny oświadczył w zeszłym tygodniu, że sektor ten jest odporny na kolejne podwyżki stóp procentowych, co zostało potwierdzone przez Rezerwę Federalną oraz inne instytucje finansowe w tym tygodniu. Niemniej jednak, w miniony weekend szwajcarskie organy regulacyjne interweniowały w przypadku Credit Suisse, jednego z największych banków w kraju, który został przejęty przez rywala UBS, ze względu na spadek zaufania do niego.

Akcje Tesli wzrosną 900% do końca tej dekady, uważa legenda inwestowania Ron Baron

Banki regionalne w USA notują spadki, mimo oświadczenia Sekretarz Skarbu Janet Yellen

W piątek akcje banków regionalnych w USA również notowały spadki, pomimo oświadczenia Sekretarz Skarbu Janet Yellen, że zastosowanie działań awaryjnych, które uratowały Silicon Valley Bank przed upadkiem, może być powtórzone w przyszłości, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

W piątek SPDR S&P Regional Banking exchange-traded fund (KRE) notował spadek o 2% w przedhandlu. W centrum uwagi znalazły się akcje First Republic Bank FRC -6,00% (FRC) oraz PacWest Bancorp (PACW), które zanotowały spadki odpowiednio o 5,4% i 3%. Ponadto, Western Alliance Bank (WAL) również odnotował spadek o 4%.

Analitycy z ING pod kierownictwem Carstena Brzeskiego zauważyli, że jednym z problemów dla banków jest podniesienie ceny sprzedaży obligacji w celu finansowania w wyniku ostatnich zawirowań na rynku. Wskazali, że szersze spready przyczyniają się do zwiększenia kosztów finansowania działalności banków, a ich wpływ będzie ujawniał się powoli, wraz z realizacją programów finansowania przez banki. Analitycy zauważyli również, że ostatnie wydarzenia w sektorze bankowym zwiększyły niepewność, co prawdopodobnie nadal będzie odzwierciedlane w krótkoterminowej zmienności na rynkach kredytowych.

Kryzys w sektorze bankowym sprzyja kryptowalutom. Wyzwania i szanse dla Bitcoina w obliczu trwającej paniki

EBC zapewnia, że sektor bankowy jest odporny na podwyżki stóp procentowych

Według informacji podanych przez FED, banki wciąż korzystają z awaryjnych pożyczek. W środę pożyczki z jego okna dyskontowego wyniosły 110,2 mld dolarów, co jest mniejszą wartością niż rekordowe 152,9 mld dolarów z poprzedniego tygodnia, ale wciąż więcej niż zwykle. Ponadto, banki zwiększyły pożyczki z nowego programu finansowania terminowego banków do ponad 50 mld dolarów.

Janet Yellen wyraziła swoją pewność co do gotowości rządu do podjęcia dodatkowych działań w celu ochrony depozytów Amerykanów i zatrzymania dalszych problemów w sektorze bankowym. W swoim wystąpieniu przed Kongresem w czwartek, sekretarz skarbu USA przypomniała, że w przypadku upadku Silicon Valley Bank, skorzystano z ważnych narzędzi szybkiego działania, które mogą być użyte ponownie w razie potrzeby. 


Janet Yellen i przewodniczący Rezerwy Federalnej, Jerome Powell wielokrotnie uspokajali, że depozyty konsumentów w bankach są bezpieczne, chociaż Yellen w tym tygodniu wykluczyła możliwość rozszerzenia ubezpieczenia depozytów. Jednak akcje mniejszych banków regionalnych, które nie podlegają tym samym regulacjom dotyczącym kapitalizacji, były w ostatnim czasie na wyboistej drodze po upadku Silicon Valley Bank i kilku innych średniej wielkości kredytodawców.

Według niezidentyfikowanych źródeł, cytowanych przez Reuters, Citizens Financial - jeden z największych banków regionalnych - pracuje nad ofertą przejęcia bankowości prywatnej SVB, która niedawno znalazła się na skraju bankructwa. Regulatorzy, jak donosi agencja, oczekują złożenia oferty na SVB do poniedziałku. 

UBS ratuje Credit Suisse. Szokująca fuzja, która wywołuje kontrowersje na rynku

udostępnij: