Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Tesla rozczarowała Wall Street. Elon Musk ostrzega przed przyszłością i wskazuje kluczowe zagrożenia

Tesla, gigant pojazdów elektrycznych, ogłosiła wyniki za trzeci kwartał, które nie tylko rozczarowały Wall Street, ale także wskazują na problemy, z jakimi boryka się producent elektrycznych samochodów. Elon Musk wyraził swoje obawy zarówno o wzrost stóp procentowych, jak i kondycję ogólnej gospodarki.


Wojna ma duży wpływ na wyniki Lockheed Martin. Producent odrzutowców F-35 odnotowuje solidny kwartał

Wyniki finansowe, które spółka podała w środę wieczorem, zaskoczyły wielu analityków. Tesla ogłosiła skorygowany zysk na akcję wynoszący 66 centów, przy sprzedaży w wysokości 23,4 mld USD. Te liczby znacząco odbiegają od oczekiwań Wall Street, które szacowało około 70 centów na akcję i 23,9 mld USD sprzedaży.

Ktoś mówił o kryzysie? Amerykańskie banki raportują rekordowe wyniki - wzrost nawet o ponad 20%

Tesla po raz kolejny nie spełniła oczekiwań analityków

Spółka od dłuższego czasu obniża ceny swoich pojazdów, aby zwiększyć wolumen sprzedaży, szczególnie w obliczu rosnących stóp procentowych, spowalniającej gospodarki i zwiększonej konkurencji w branży pojazdów elektrycznych. Wyniki Tesli wskazują, że ten plan obniżek cen wciąż nie zakończył się sukcesem.

Zagraniczne media komentują polityczną zmianę w Polsce. Przewaga opozycji to zwrot ku demokracji

Akcje Tesli oscylowały wokół progu rentowności przed telekonferencją, ale po wystąpieniu Elona Muska zaczęły spadać. Musk wygłosił pesymistyczne uwagi na temat wielu kwestii, w tym dostaw Cybetrucka, stóp procentowych i ogólnego wzrostu. Stwierdził, że „Tesla to niesamowicie zdolny statek”, ale dodał, że nawet wielki statek podczas burzy ma swoje wyzwania.

Następnie akcje spółki spadły o około 3%.

Akcje Tesli są dostępne na platformie SaxoTraderGo pod tym linkiem.

notowania tesla

Konto dla firm w Saxo Bank. Możesz zarabiać na odsetkach w USD, EUR i PLN oraz inwestować

Wyniki finansowe Tesli mają również wpływ na rynek pojazdów elektrycznych jako całość. General Motors opóźniło modernizację swojego zakładu o wartości 4 mld USD, powołując się na zmieniający się popyt na pojazdy elektryczne i rentowność. Ford Motor również ogłosił redukcję produkcji swojego elektrycznego pickupa F-150 Lighting.

Elon Musk obawia się wpływu stóp procentowych

Elon Musk wyraził swoje obawy co do rosnących stóp procentowych i ich wpływu na rynek samochodowy. Powiedział: „Martwię się o środowisko wysokich stóp procentowych, w którym się znajdujemy. Nie mogę tego wystarczająco podkreślić... zdecydowana większość osób kupujących samochód ma na uwadze miesięczną ratę".

Musk podkreślił również, że gospodarka może wpłynąć na budowę fabryki Tesli w Meksyku. Mimo że Tesla nadal spodziewa się dostarczyć 1,8 miliona pojazdów w 2023 roku, co oznacza co najmniej 475 000 pojazdów w czwartym kwartale, Musk zaznaczył, że firma nie może wiecznie zwiększać wolumenów o 50%. To oznacza wyzwanie, biorąc pod uwagę cele wzrostu Tesli w ostatnich latach.

Prognozy dla giełd i rynków finansowych do końca 2023. Najnowszy raport o tym w co i jak inwestować

Cybertruck i plany na przyszłość

Warto również zauważyć, że Elon Musk nie zdradził zbyt wielu szczegółów na temat swojego nadchodzącego pickupa, Cybertrucka. Powiedział jedynie: „Chcę tylko złagodzić oczekiwania wobec Cybertrucka". Chociaż niektóre dostawy spodziewane są w 2023 roku, Musk uważa, że minie od 12 do 18 miesięcy, zanim nowy model przyczyni się znacząco do zysków. Nie spodziewa się także wyprodukować 250 000 sztuk w ciągu roku do 2025 roku.

Tesla wprowadza kolejne obniżki cen. Model 3 i Y będą za oceanem tańsze

Tesla kontynuuje inwestycje w sztuczną inteligencję i oprogramowanie do autonomicznej jazdy. Cena produktu wspomagającego kierowcę Full Self Driving została obniżona do 12 000 USD z 15 000 USD we wrześniu. Ivan Delevska, dyrektor ds. inwestycji w Spear Invest, podkreśliła, że spodziewają się wyższego wykorzystania tej technologii, co może zwiększyć łączne marże firmy, mimo niższej ceny.

Rynki opcji sugerują, że akcje Tesli mogą wzrosnąć lub spaść o około 6% po ogłoszeniu wyników. Trzeba jednak zaznaczyć, że akcje Tesli w ostatnich kwartałach były bardzo zmienne, raz spadając, a innym razem rosnąc. W ciągu ostatnich 12 miesięcy akcje Tesli wzrosły o około 16%, podczas gdy S&P 500 i Nasdaq Composite wzrosły odpowiednio o około 18% i 26%. Niemniej jednak, w dniu ogłoszenia wyników, akcje Tesli spadły o 0,6% w obrocie przedrynkowym.

19 spółek zbrojeniowych, które w obliczu konfliktu na Ukrainie i Bliskim Wschodzie mogą rosnąć, w tym 5 z solidnym potencjałem według analityków

udostępnij: