Przejdź do treści
susane wojcicki
Kategoria::
Kategoria

Susan Wojcicki, ikona Doliny Krzemowej i legendarna szefowa YouTube`a, nie żyje

Susan Wojcicki, jedna z czołowych postaci stojących za sukcesem Google`a oraz długoletnia szefowa YouTube`a, która wpłynęła na kształtowanie nowych mediów internetowych, zmarła w wieku 56 lat.

Alphabet wypłaci pierwszą w historii dywidendę. Spółka odnotowała imponujące wyniki finansowe

Informacje o jej śmierci, będącej wynikiem dwuletniej walki z rakiem, przekazali jej mąż Dennis Troper oraz Sundar Pichai, dyrektor generalny Alphabet, spółki macierzystej YouTube. W lutym 2023 roku Wojcicki ogłosiła, że rezygnuje z funkcji dyrektora generalnego YouTube`a, aby poświęcić się „rodzinie, zdrowiu i osobistym projektom”. Wówczas ani ona, ani firma nie ujawnili jej stanu zdrowia.

Większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych poprawia wyniki finansowe spółek, wynika z analizy Saxo Bank

Wojcicki, która była jedną z pierwszych i najbardziej wpływowych kobiet w Google, zapisała się na stałe w historii Doliny Krzemowej, opisują wszystkie branżowe media od rana. Odgrywała kluczową rolę w kształtowaniu ekonomii internetu w erze mediów społecznościowych, pozostając jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci w branży.

W latach 2014-2023 Wojcicki piastowała stanowisko dyrektora generalnego YouTube, cementując pozycję serwisu jako codziennego źródła treści dla miliardów użytkowników na całym świecie oraz platformy startowej dla influencerów. Wcześniej, jako menedżerka Google, zarządzała systemami, które umożliwiały cyfrowym wydawcom zarabianie na reklamach, umacniając pozycję firmy w centrum internetowego biznesu.

Jednak jej wpływ wykraczał daleko poza działania w YouTube. Wojcicki odegrała kluczową rolę w rozwoju Google jako innowacyjnej wyszukiwarki internetowej, która zmieniła oblicze sieci oraz Doliny Krzemowej, stając się częścią Alphabet. Jako pierwsza osoba zajmująca się marketingiem w Google oraz wynajmująca pierwszy lokal firmy, zyskała zaufanie założycieli, Larry’ego Page’a i Sergeya Brina, którzy skupiali się głównie na technologicznych aspektach, zaniedbując zarządzanie.

Wojcicki miała bliskie więzi rodzinne z założycielami Google. Jej młodsza siostra, Anne, założycielka firmy 23andMe, była przez kilka lat żoną Sergeya Brina. Wśród pracowników Google Wojcicki nazywana była „mini-CEO”, z uwagi na swój wyjątkowy autorytet w firmie oraz bliskie relacje z Page’em i Brinem.

Reddit przewyższa oczekiwania, napędzany wzrostem ruchu i umową licencyjną z Google

Pierwszoplanowa rola w rozwoju YouTube`a

Wojcicki, wyróżniająca się powściągliwą naturą, była nietypowym liderem w świecie mediów, jak wspomina New York Times. Mimo że rzadko występowała publicznie i unikała hollywoodzkiego blasku, konsekwentnie wspierała niezależnych twórców, promując dzielenie się przychodami z reklam na YouTube oraz rywalizację z telewizją i serwisami streamingowymi.

W odróżnieniu od innych kobiet na wysokich stanowiskach w szybko rozwijającej się branży technologicznej, takich jak Sheryl Sandberg czy Marissa Mayer, Wojcicki unikała publicznych wystąpień i medialnego rozgłosu. W artykule z 2011 roku, opublikowanym przez Mercury News, nazwano ją „najważniejszym Googlerem, o którym nigdy nie słyszałeś”, podkreślając jej skromny, rodzinny styl życia.

Firma, którą zarządzała, zmagała się z licznymi skandalami związanymi z teoriami spiskowymi, propagandą, ideologiczną przemocą oraz kontrowersyjnymi gwiazdami, co często prowadziło do kryzysów biznesowych i uczyniło z YouTube polem bitwy o wolność słowa oraz zarządzanie internetem. Wojcicki poświęciła dużą część swojej kariery na wprowadzanie zabezpieczeń oraz reagowanie na obawy sponsorów, twórców i regulatorów. „Chcemy być po właściwej stronie historii” – powiedziała kiedyś kluczowemu reklamodawcy, Bloomberg przypomina biznesowe perypetie projektów, którymi zajmowała się Wojcicki.

Google unika wielomiliardowej kary, kończąc proces o zbieranie danych w trybie „incognito”. Przed spółką jednak dalej wyboista droga

Kariera córki fizyka z Polski, który uciekł przed komunizmem

Susan Diane Wojcicki urodziła się 5 lipca 1968 roku w Santa Clara w Kalifornii, na południowym krańcu przedmieścia, które wkrótce miało stać się Doliną Krzemową. Jej ojciec, Stanley, fizyk na Uniwersytecie Stanforda, uciekł z komunistycznej Polski, a jej matka, Esther, pracowała jako dziennikarka i nauczycielka w Palo Alto High School. Susan miała dwie siostry, Anne i Janet, które również zrobiły imponujące kariery – Anne w branży biotechnologicznej, a Janet jako antropolożka i epidemiolożka.„Rodzice zachęcali nas do wybierania ciekawych ścieżek kariery i robienia czegoś znaczącego” – mówiła Wojcicki w wywiadzie dla brytyjskiego „Evening Standard” w 2017 roku.

Po ukończeniu historii na Uniwersytecie Harvarda, Wojcicki przez krótki czas pracowała jako fotoreporterka w Indiach. Wkrótce jednak wróciła do Kalifornii, aby uzyskać zaawansowane stopnie naukowe z ekonomii i biznesu, co doprowadziło ją do pracy w Intelu.

Podczas pracy w Intelu, Wojcicki została wprowadzona w świat Google przez znajomego, który poznał ją z Brinem i Page’em – wtedy jeszcze doktorantami Stanforda, szukającymi miejsca na swoją nową wyszukiwarkę internetową. Wojcicki wynajęła im swój garaż w Menlo Park, który stał się pierwszym biurem Google w 1998 roku.

Choć początkowo była sceptyczna wobec potencjału Google, szybko przekonała się, że wyszukiwarka miała ogromny potencjał. Decyzję o wynajęciu garażu uznała później za jedną z najlepszych w swoim życiu.

W 1999 roku Wojcicki dołączyła do Google jako 16. pracownik i pierwsza menedżerka ds. marketingu, choć początkowo nie przyznano jej budżetu na promocję strony. Mimo trudnych początków, Wojcicki pomogła wprowadzić Google.com na uczelnie, przeprojektowała oryginalne logo firmy i ukształtowała dużą część jej kultury korporacyjnej.

Akcje Apple rosną na fali plotek o AI i współpracy z OpenAI.

Kształtowanie przyszłości reklamy

Wojcicki była również pionierką w zakresie polityki urlopów rodzicielskich w Google, co miało duże znaczenie dla pierwszych pracowników, którzy zakładali rodziny, podkreślają branżowe media. Zarządzała kluczowymi usługami, takimi jak wyszukiwanie obrazów i Google Video, jednak jej najcenniejszym osiągnięciem było stworzenie AdSense – systemu Google do wyświetlania reklam cyfrowych na całym świecie.

W 2007 roku Wojcicki przeprowadziła zakup DoubleClick, konkurencyjnej firmy zajmującej się reklamą internetową, co uczyniło Google jeszcze bardziej dominującą siłą na rynku reklam online. System AdSense, który Wojcicki pomogła stworzyć, przyczynił się do gigantycznych zysków Google, umożliwiając firmie inwestowanie w rozwój nowych technologii, takich jak samochody autonomiczne.

Mimo że system AdSense przyciągnął również krytykę za inwazyjne gromadzenie danych, Wojcicki była przekonana o jego wartości. Gdy w 2014 roku objęła stanowisko dyrektora generalnego YouTube, firma ta była już jedną z największych na świecie, jednak wciąż zmagała się z rentownością. Wojcicki wprowadziła model biznesowy YouTube, który umożliwił użytkownikom zarabianie na swoich filmach, a reklamodawcom dostęp do masowej widowni.

Dzięki tym innowacjom YouTube stał się globalnym gigantem, który przyciągnął miliardy użytkowników i generuje ogromne przychody dla Alphabet. Wojcicki nadal pracowała nad wdrażaniem nowych funkcji, które miały zachęcić ludzi do pozostawania na platformie dłużej, co skutkowało wzrostem popularności YouTube Shorts – konkurencji dla TikToka.

Ostatnie lata i śmierć dziecka 

Po odejściu z YouTube w 2023 roku Wojcicki dołączyła do rady nadzorczej Alphabet, a także działała na rzecz edukacji. Po ogłoszeniu jej śmierci, zarówno współpracownicy, jak i konkurenci, wyrazili swoje kondolencje, przypominając jej niezliczone osiągnięcia oraz wpływ, jaki miała na branżę technologiczną. W ciągu swojej kariery Wojcicki zdobyła wiele wyróżnień, w tym miejsce na liście najpotężniejszych kobiet świata według Forbes. Jej wkład w rozwój Google i YouTube pozostanie na zawsze zapisany w historii internetu. W lutym 2024 zmarł jej syn w wyniku przedawkowania narkotyków.

Alphabet ofiarą euforii w sektorze AI. Google z rekordowym wynikiem, ale dla Wall Street to za mało

RAPORT JAK INWESTOWAĆ ZA GRANICĄ

Opcjonalnie: https://zagranica.strefainwestorow.pl/

udostępnij: