Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Polska i Ukraina dążą do rozwoju transgranicznego handlu energią. Kluczowe porozumie TGE

Towarowa Giełda Energii, Izba Rozliczeniowa Giełd Towarowych oraz Ukrainian Energy Exchange (Ukraińska Giełda Energii, UEEX) podpisały w Warszawie porozumienie o współpracy. Ukraińcy chcą korzystać z doświadczenia polskich kolegów i poszerzać swój katalog produktów.


„Staramy się stworzyć na Ukrainie przejrzysty rynek. Patrząc wstecz, wiele produktów, narzędzi zapożyczyliśmy od polskich kolegów. Obecnie jesteśmy na etapie rozwoju i wiemy, że dalszy rozwój jest niemożliwy bez silnego rynku strategicznego. Polsce koledzy operują na rynkach derywatów, market caplingu, a więc są daleko z przodu. My dopiero będziemy te rozwiązania implementować. Są jednak i takie obszary, gdzie to my przekażemy nasze know-how. Np. w zakresie rynku drewna” – stwierdził Arsen Ilin z Narodowej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd Ukrainy.

„Jako TGE szczycimy się tym, że nasi pracownicy pamiętają jak w Polsce tworzył się rynek giełdowy od zera. Cieszymy się, że nasza wiedza została dostrzeżona. Dziękujemy stronie ukraińskiej za okazane zaufanie. Porozumienia to nie tylko wymiana informacji. To dość konkretnie zdefiniowana współpraca w zakresie tradingu, systemu rozliczeń. Natomiast nie ma żadnych decyzji w zakresie kapitałowym” – wtórował mu Piotr Zawistowski, prezes zarządu TGE.

Polsko – ukraińskie porozumienie to pierwszy krok do wprowadzenia na Ukrainie prawdziwego rynku, co ma duże znaczenie w kontekście handlu transgranicznego. W tej chwili odbywa się on wyłącznie na zasadzie uzgodnień międzyoperatorskich. To powinno się z czasem zmienić, stąd wypracowywanie rozwiązań charakterystycznych dla UE jest kluczowe. Kluczowe są wszelkie ułatwienia dla handlu energią pomiędzy obydwoma krajami.

Warto przypomnieć, że w lipcu br. porozumienie o współpracy podpisali także przedstawiciele Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju oraz Narodowej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd Ukrainy. Marek Dietl zaznaczył wtedy, że memorandum o współpracy zostało podpisane w ramach realizowanego przez GPW projektu "Reorganizacja rynku kapitałowego na Ukrainie", a więc wspierania integracji ukraińskiego rynku kapitałowego z międzynarodowymi rynkami kapitałowymi oraz rozwój usług i produktów finansowych w oparciu o międzynarodowe praktyki i innowacyjne technologie.

udostępnij:
0