Dania opodatkowuje emisję CO2 w gospodarstwach rolnych. Czy taka będzie również przyszłość polskich rolników? [Briefing]
Informacja dnia
Dania zamierza wprowadzić podatek od emisji dwutlenku węgla z gospodarstw rolnych, co sprawi, że stanie się jednym z pierwszych krajów na świecie podejmujących taki krok. Od 2030 roku rolnicy będą musieli płacić 300 koron (około 43 USD) za tonę ekwiwalentu CO2, a do 2035 roku stawka ta wzrośnie do 750 koron za tonę. Jednak rolnicy będą mieli możliwość skorzystania z większych odliczeń podatkowych. O sprawie informuje Bloomberg.
Celem tego podatku jest wsparcie Danii w osiągnięciu jej ambitnych celów klimatycznych na rok 2030. Inicjatywa ta zyskała poparcie zarówno kluczowych grup branżowych, jak i organizacji ekologicznych, co wskazuje na szerokie poparcie dla tej.
Inspiracją dla Danii były plany Nowej Zelandii, która wcześniej zaproponowała podobny system opłat za emisję z gospodarstw rolnych. Jednak Nowa Zelandia ogłosiła niedawno, że opóźni wprowadzenie tego środka co najmniej do 2030 roku.
Nagłówki i informacje warte uwagi
- Zamierzamy zaprezentować nową strategię w grudniu — poinformował prezes płockiego koncernu podczas rozmowy z dziennikarzami. Jak dodał, obejmie ona wszystkie obszary funkcjonowania spółki. Poza zapowiedzianym już przyspieszeniem prac nad rozwojem obszaru odnawialnych źródeł energii mogą się w niej znaleźć wskazania do pozbycia się części biznesów przejętych przez Orlen w minionych latach.
- Donald Tusk przedstawi w środę decyzję ws. Centralnego Portu Komunikacyjnego - przekazała podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Agnieszka Rucińska.
- Po zakończeniu rewizji KPO w lipcu w drugiej połowie roku rząd chce złożyć cztery kolejne wnioski obejmujące wypłatę 30 mld zł.
X files
Jeśli rząd postanowi o zamrożeniu lub wygaszeniu projektu ZE PAK, PGE, KHNP, to - delikatnie mówiąc - raczej nie będzie miał w tej sprawie za sobą większości społeczności regionu.
https://x.com/marcelisommer/status/1805674445480087921