Przejdź do treści

udostępnij:

Kategorie

Komisja Europejska uderza w raportowanie ESG. "Plany zwolnienia niemal 80% firm"

Udostępnij

Komisja Europejska ogłosiła plany zwolnienia niemal 80% firm z obowiązkowych wymagań dotyczących raportowania zrównoważonego rozwoju, znacząco ograniczające kluczowe przepisy Zielonego Ładu. 

Proponowane zmiany, będące częścią szeroko zakrojonej inicjatywy mającej na celu ograniczenie obciążeń biurokratycznych dla przedsiębiorstw, dotyczą czterech kluczowych regulacji: Dyrektywy w sprawie sprawozdawczości dotyczącej zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw (CSRD), Dyrektywy w sprawie należytej staranności w zakresie zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw (CSDDD), taksonomii UE dotyczącej zrównoważonych inwestycji oraz Mechanizmu Dostosowywania Cen na Granicach z Uwzględnieniem Emisji CO2 (CBAM - czyli tzw. cło węglowe).

Opóźnienie wdrożenia i podniesienie progów kwalifikacyjnych

Komisja Europejska zaproponowała opóźnienie obowiązku raportowania w ramach CSRD o dwa lata, a także podniesienie progu kwalifikacji do raportowania. Firmy będą musiały mieć powyżej 1 000 pracowników oraz co najmniej 50 mln euro obrotu lub 25 mln euro w aktywach, co zmniejszy liczbę przedsiębiorstw objętych regulacją z 50 000 do 10 000. Podwójna istotność, czyli obowiązek raportowania zarówno wpływu działalności na środowisko, jak i ryzyka klimatycznego, zostanie utrzymana, ale zniesione zostanie raportowanie sektorowe oraz zredukowana liczba zbieranych danych o połowę.

Zmiany w CSDDD zakładają, że firmy będą odpowiadać jedynie za bezpośrednich dostawców, a nie za cały łańcuch dostaw. Ponadto zmniejszona zostanie częstotliwość monitorowania dostawców z corocznej kontroli do jednej na pięć lat, a samo wdrożenie regulacji zostanie opóźnione do czasu zakończenia negocjacji. W zakresie unijnej taksonomii dla zrównoważonych inwestycji nowe przepisy przewidują, że raportowanie zgodności działalności z listą zrównoważonych sektorów stanie się dobrowolne dla 85% firm. Natomiast w ramach mechanizmu CBAM zwolnionych zostanie 90% importerów objętych podatkiem granicznym, ponieważ odpowiadają oni jedynie za 1% importowanych emisji. Harmonogram wdrażania CBAM pozostaje jednak bez zmian.

 

Argumentacja Komisji Europejskiej

Komisja Europejska argumentuje, że te reformy pozwolą firmom zaoszczędzić 6,3 mld euro na kosztach administracyjnych, a jednocześnie mobilizować 50 mld euro dodatkowych inwestycji publicznych i prywatnych. Maria Luís Albuquerque, komisarz ds. usług finansowych, broniła tych zmian, podkreślając, że nie oznacza to, iż 80% firm przestanie raportować, lecz jedynie, że nie będą one do tego zobowiązane. Valdis Dombrovskis, komisarz ds. uproszczeń, zaznaczył, że UE nadal dąży do realizacji celów Zielonego Ładu, a nowa polityka pozwoli osiągnąć je bardziej efektywnie i mniejszym kosztem.

Jak relacjonuje Politico, decyzja ta spotkała się jednak z ostrą krytyką ze strony europosłów i organizacji ekologicznych, które uznały ją za osłabienie unijnej polityki środowiskowej. 

Co dalej?

Projekt musi teraz zostać zatwierdzony przez Parlament Europejski oraz Radę UE, zanim wejdzie w życie. W obliczu silnego sprzeciwu ze strony grup ekologicznych i części europosłów nie będzie to proste.

Udostępnij