Transformacja energetyczna wymaga dodatkowych 34 bln USD [Briefing]
Informacja dnia
Według Bloomberga rządy i firmy muszą wydać dodatkowe 34 biliony dolarów na przejście na czystą energię do 2050 roku, aby osiągnąć zerową emisję netto. Mówi o tym 250-stronicowy raport New Energy Outlook. Obliczona kwota jest o 19% wyższa niż oczekiwano w scenariuszu bazowym.
„Przejście na czystą energię napotkało w ostatnich latach opór, ponieważ polityka klimatyczna stała się politycznym punktem zapalnym w USA i Europie. Jednocześnie deweloperzy projektów odnawialnych zmagali się z wyższymi stopami procentowymi i inflacją, przez co potencjalny zwrot z inwestycji stał się mniej atrakcyjny” – zwraca uwagę opracowanie.
Nagłówki i informacje warte uwagi
- Powodowany atakami spadek produkcji paliw wymusił na władzach rosyjskich podjęcie licznych działań, aby uniknąć wzrostu cen ponad tempo średniej inflacji w kraju. Należy zaznaczyć, że dzięki interwencji państwa i elastycznej postawie branży Rosjanom udało się faktycznie uniknąć niedoborów na rynku w okresie przypadającym na najdotkliwsze wyłączenie mocy rafineryjnych wskutek ukraińskich ataków.
- Co najmniej 130 mld zł do 2030 r. na sieci dystrybucyjne oraz 64 mld zł na przesyłowe do 2034 r. – to kolejno kwoty wynikające Karty Efektywnej Transformacji Sieci Dystrybucyjnych Polskiej Energetyki oraz Planu rozwoju sieci przesyłowej na lata 2025-2034.
- Unia Europejska we wtorek ostatecznie zatwierdziła reformę rynku energii.
- W hucie ArcelorMittal w Gandawie ruszył dwuletni okres testowania technologii wyłapywania CO2 z procesów hutniczych, na początek będą to gazy procesowe z wielkiego pieca i walcowni.
X files
Katarzyna Pełczyńska – Nałęcz napisała, że w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej rozpoczęła się praca nad Strategią Rozwoju Polski na najbliższą dekadę do 2035. „Przez 22 lata polska gospodarka rosła (z wyjątkiem roku covidowego) co jest ogromnym sukcesem. Kontynuacja tego sukcesu wymaga spełnienia 3 warunków 1) zapewnienia bezpieczeństwa 2) zbudowania nowych przewag konkurencyjnych. To co było: młode społeczeństwo, tania energia i tania praca - wyczerpało się. 3) Mądrej zmiany w Unii, która dziś jako całość przeżywa rozwojowy kryzys.”
https://x.com/Kpelczynska/status/1792535108622164231