Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Średnia temperatura w Polsce, względem lat 70-tych, wzrosła aż o 16 proc.

Zmiany klimatu coraz mocniej dotykają Polskę. Rośnie średnia temperatura roczna, wzrasta liczba opadów i zmniejsza liczba dni z pokrywą śnieżną. Dostosowanie gospodarki do wymogów Zielonego Ładu staje się konieczne.

Globalne ocieplenie i zmiany klimatyczne są naukowo udowodnione od dziesięcioleci. Wielu ludzi wciąż kwestionuje wpływ człowieka w ten proces, jednak fakty mówią same za siebie. Dostępne modele pokazują wpływ człowieka na klimat.

Średnia zmiana temperatury na Ziemii symulowana biorąc po uwagę działalność człowieka i jej brak

symulacja

Źródło: IPCC

Zmiany na termometrach odciskają swoje piętno na każdej dziedzinie naszego życia

Wysokie temperatury to nie tylko dyskomfort i omdlenia. Ryzyko śmierci od upału jest siedmiokrotnie wyższe niż w przypadku innych katastrof naturalnych. Według badań w drugiej połowie XXI wieku w Europie ofiar upałów będzie dwadzieścia razy więcej.

Wyższa temperatura ma wpływ także na ceny żywności. Niezależnie od wojny na na Ukrainie i inflacji czekają nas podwyżki. Rosnąca temperatura oznacza więcej pary wodnej w atmosferze. To przyczyni się do ulewnych deszczów, które nie służą uprawom. Eksperci szacują że do 2050 roku zboża podrożeją o przynajmniej o 65%.

Branża finansowa realizuje coraz większą ilość zielonych projektów. Oto trzy najważniejsze

Sytuacja w Polsce

Do Polski zbliżają się upały z Hiszpanii, Portugalii, Francji oraz Niemiec, a termometry mają przekraczać 30° C. Przez ostatnie 50 lat temperatura wzrosła o 16%. Do lat 80. susze w Polsce występowały średnio co 5 lat. Dziś mamy je średnio co dwa lata, choć od 2018 występują co roku. Niestety największa częstotliwość deszczu przypada w lecie, nie na wiosnę kiedy rośliny potrzebują go najbardziej. Nie tak dawno niedobory wody uzupełniał topniejący śnieg, jednak dziś jego ilość jest niewystarczająca.

Polska


Nowe temperatury to konieczność nowych odmian roślin, przystosowanych do zmian. Według Komisji Europejskiej w Polsce w przeciwieństwie do Europy Południowej będzie się łatwiej do nich przystosować. Tą szanse mogą wykorzystać polskie firmy zwiększając produkcję rolną i podbijając zagraniczne rynki.

Co z tego wynika?

Zmiany postępują szybko. To, jak duże one będą zależy od podejścia do emisji gazów cieplarnianych. Zbyt długo zwlekaliśmy z ochroną klimatu i odczuwamy tego skutki. Im mniej skuteczne będą decyzje rządzących i nasze własne, tym poważniejsze konsekwencje będziemy ponosić.

Dostosowanie gospodarki do wymogów Zielonego Ładu staje się koniecznością. Koszt inwestowania w gospodarkę neutralną klimatycznie jest dużo niższy niż skutki globalnego ocieplenia, które wywołuje klęski żywiołowe, migracje dużych grup ludności i głód.

Fuzja PKN Orlen i Grupy Lotos stała się faktem. Analizujemy o co w niej chodzi

udostępnij: