Przejdź do treści
Kategorie

Zielony briefing 9 stycznia [codziennie o 7.00 rano]. Francja atomowym placem budowy w UE, kobiety bardziej narażone na zmiany klimatu, partner KGHM w małym atomie zwalnia 40 proc. pracowników, jest data walnego KGHM

Udostępnij

Informacja dnia

Francja planuje zbudować osiem nowych elektrowni jądrowych, obok już zapowiedzianych sześciu siłowni, aby spełnić wymagania neutralności emisyjnej. Minister energii, Agnes Pannier-Runacher, argumentuje, że dodatkowe reaktory są niezbędne, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na energię. 

Francja, posiadając obecnie najniższy poziom emisji gazów cieplarnianych w UE, planuje zmniejszyć udział paliw kopalnych w zużyciu energii z ponad 60% do 40% w 2035 roku. Realizacja tego planu wymagać będzie budowy kolejnych elektrowni jądrowych, dostarczających dodatkowe 13 GW energii od 2026 roku. 

Zapowiedzi francuskiego rządu pokazują, że to nad Sekwaną będzie ulokowany największy w Europie „atomowy plac budowy”, co jest istotne w kontekście finalnych kosztów nowych projektów ze względu na efekt skali. Liczne kraje UE, w tym Polska, powinny uwzględnić ten fakt w kontekście własnych inwestycji. Tak naprawdę chodzi tu o dostępność podwykonawców, ale także przyszły rynek dla firm „wyrastających” z dużych projektów jądrowych w ramach prac podwykonawczych w UE.

Nagłówki warte uwagi

Firma NuScale znajduje się w trudnej sytuacji z powodu kłopotów finansowych, co skutkuje koniecznością zwolnienia aż 40 procent pracowników. Pomimo przekazania informacji o redukcji etatów podczas internetowego spotkania z personelem, oficjalne oświadczenie jeszcze nie zostało wydane. Niemniej jednak doniesienia medialne już wywołały spadek akcji NuScale na giełdzie o ponad 8 procent.

Jak informuje BA: „Polska jest ważniejszym dla Niemiec partnerem handlowym niż Włochy i Francja. Eksport towarów z Polski do Niemiec wyniósł 7,2 mld euro w listopadzie, spadając o 2,5 proc. rdr.”

X files 

Analiza oparta o 130 recenzowanych badań wykazała, że kobiety są w dużo większym stopniu narażone na zdrowotne konsekwencje zmian klimatu. Przykładowo dla kobiet dużo większym ryzykiem są fale upałów we Francji, Chinach i Indiach oraz cyklony tropikalne w Bangladeszu i na Filipinach. W wielu regionach świata kobiety są bardziej niż mężczyźni narażone na zły stan zdrowia psychicznego, przemoc ze strony partnerów i brak bezpieczeństwa żywnościowego w następstwie ekstremalnych zjawisk pogodowych.

Udostępnij