Przejdź do treści

udostępnij:

Kategorie

Zielony briefing 12 grudnia [codziennie o 7.00 rano]. Perowskity z ważną certyfikacją, rusza karuzela nazwisk w spółkach, Afryka surowcową bramą dla Niemiec i UE

Udostępnij

Briefing 

Informacja dnia

Dziś informacja dnia będzie dotyczyć znanego polskiego naukowca - Olgi Malinkiewicz i rozwoju jej biznesowego projektu. Saule Technologies, firma której współtwórcą jest fizyczka (największe udziały posiada Columbus – 20,85 proc.), uzyskała właśnie certyfikat TÜV Rheinland dla elastycznych perowskitowych ogniw fotowoltaicznych. Certyfikat może pomóc Saule w dostępie do wymagających rynków.

W 2021 spółka uruchomiła pierwszą na świecie linię produkcyjną ogniw perowskitowych we Wrocławiu. To innowacyjne rozwiązanie fotowoltaiczne, odznaczające się lekkością, cienkością i elastycznością, pozwala na generowanie energii zarówno ze słońca, jak i ze sztucznego światła. 

O perowskitach i Malinkiewicz swego czasu dużo było w mediach. Oby ta rewolucja nie podzieliły losu grafenu…

Nagłówki warte uwagi

Według Business Insidera największe szanse na prezesurę Orlenu ma Robert Soszyński, PGE – Krzysztof Zamasz, Tauronu – Grzegorz Lot.

Według Business Insidera największe szanse na prezesurę PSE ma Grzegorz Onichimowski.

X files

Ciekawy wątek na temat zacieśniającej się kooperacji energetycznej Niemiec i Włoch można znaleźć na koncie redaktora Andrzeja Krajewskiego z DGP. Niemiecka gospodarka łapie zadyszkę z powodu „odstawienia” taniego gazu z Rosji i poszukuje wszelkich alternatyw. Z propozycją takiej alternatywy wystąpiła włoska premier Giorgia Meloni. Koncept zakłada uczynienie z Włoch pośrednika pomiędzy Afryką i Unią Europejską w dostępie do surowców energetycznych. Bynajmniej nie jest to żadne novum. Tradycja kooperacji Włoch z Libią jest bardzo długa, a „nowy pomysł” wydaje się jedynie wielkoformatowym odświeżeniem tego konceptu obejmującym m.in. Tunezję. Jednym z elementów propozycji Meloni ma być dostarczanie wodoru także do Europy Środkowej poprzez połączenie transalpejskie. Polska powinna uważnie się temu przyglądać.

Udostępnij