Kategoria:
Briefing 21 grudnia [codziennie o 7.00 rano]. Ropa pod presją, podpisano Europejską Kartę Wiatru, UE wszczyna postępowanie antydumpingowe wobec chińskiego biodiesla, największa transakcja w branży urządzeń grzewczych stała się faktem
Informacja dnia
Ceny ropy naftowej przekroczyły w środę poziom 80 USD za baryłkę w związku z obawami o bezpieczeństwo statków przepływających przez Morze Czerwone.
Baryłka Brent, międzynarodowy benchmark dla rynków naftowych, wzrosła o 1,2% do 80,16 USD za baryłkę.
Ceny wzrosły o 9,4 procent w stosunku do 12 grudnia, gdy wspierani przez Iran rebelianci Huti z Jemenu zaatakowali statki na jednym z najważniejszych szlaków handlowych na świecie tj. w cieśninie Bab – al – Mandab. Stany Zjednoczone wzmacniają swoją V flotę, aby zabezpieczyć handel w regionie.
Nagłówki warte uwagi
Ministrowie energii 23 państw podpisali Europejską Kartę Wiatru, która zakłada: „uproszczenie przepisów dotyczących wydawania pozwoleń oraz cyfryzacja tego procesu; zmianę kryteriów w przypadku aukcji z uwzględnieniem indeksacji cen; publikowanie jasnych harmonogramów aukcji oraz 10-letnich planów rozwoju energetyki wiatrowej i perspektyw na rok 2040 dla poszczególnych państw członkowskich; zwiększenie niezbędnych inwestycji w porty, drogi i sieci elektroenergetyczne; odblokowanie inwestycji w europejskim łańcuchu dostaw dla energii wiatrowej”.
W opublikowanym oświadczeniu Komisja Europejska stwierdziła, że "producenci z UE przedstawili dowody na import biodiesla z Chin, który trafia do UE po sztucznie zaniżonych cenach”. Jak podkresla FT: „rynek biodiesla, który jest odnawialnym paliwem wytwarzanym z olejów i tłuszczów, jest wart 31 mld euro rocznie i zatrudnia 3700 osób w UE”. Dochodzenie KE powinno potrwać kilka miesięcy i może skończyć się wprowadzeniem ceł na chiński biodiesel. Byłby to kolejny obszar rosnących napięć pomiędzy unijnym i chińskim blokiem handlowym, w dodatku do eskalacji dochodzi mimo niedawnego szczytu UE – Chiny.
X files
Carrier uzyskał ostateczną zgodę od Komisji Europejskiej na przejęcie Viessmann Climate Solutions, największego segmentu niemieckiej grupy Viessmann, specjalizującego się w ogrzewaniu gazowym, klimatyzacji i pompach ciepła. Transakcja, warta 12 mld euro, jest największą w branży urządzeń grzewczych w Europie. To także zwiastun zmian jakie w związku z Fit for 55 czekają europejskie budownictwo. Nacisk legislacyjny na wyeliminowanie kotłów gazowych (propozycja by miało to miejsce w 2028 r. raczej zostanie rozmiękczona) będzie powodował coraz lepsze perspektywy dla pomp ciepła, korzystających na szerokim trendzie elektryfikacji unijnych gospodarek.