Ceny gazu ziemnego w Europie wzrosły w środę o prawie 40 procent. To nie koniec kryzysu energetycznego
W ostatnią środę europejskie ceny gazu ziemnego zaskoczyły inwestorów, rosnąc o 40 %. Gwałtowny wzrost wywołał wieści o potencjalnych zakłóceniach w dostawach skroplonego gazu ziemnego z Australii.
Ceny na europejskim benchmarku Title Transfer Facility (TTF) skoczyły powyżej 43 euro za megawatogodzinę. To znaczny wzrost w porównaniu z prawie 30 euro osiągniętymi we wtorek. To najwyższy poziom cen od połowy czerwca.
Co się wydarzyło?
Wzrost cen gazu ziemnego w Europie był konsekwencją doniesień o potencjalnych zakłóceniach w globalnych dostawach skroplonego gazu ziemnego z Australii. Pracownicy zakładów LNG w Australii zapowiedzieli akcję strajkową, dążąc do wyższych płac i większego bezpieczeństwa zatrudnienia.
Ruch spowodował niemałe zaniepokojenie na rynku, gdzie ruchy zostały dodatkowo zaostrzone przez zamknięcie zakładów przez niektórych traderów, którzy obstawiali, że ceny gazu spadną.
Rosja nie chce odpuścić walki o kluczową niemiecką rafinerię, która ma wpływ na polski rynek paliw
Podobne gwałtowne wzrosty cen miały już miejsce kilka razy w tym roku, ale zwykle później redukowały się w ciągu dnia. W środę wzrosły także ceny ropy Ropa Brent, międzynarodowy wskaźnik, kontynuowała niedawne wzrosty wywołane cięciami produkcji Arabii Saudyjskiej i Rosji, osiągając poziom 87,65 USD, co stanowi najwyższy poziom od stycznia.
Australijski wpływ na rynek energetyczny
UE, która była największym importerem LNG na świecie w poprzednim roku, została zmuszona do zastąpienia utraconego gazu z Rosji. Przerwy w dostawach wywołane konfliktem na Ukrainie skłoniły europejskie gospodarki do szukania alternatywnych źródeł, w tym z Australii.
Jednocześnie Australia pełni kluczową rolę dostawcy LNG do Azji, co może stawiać ją w konkurencji z Europą o dostępne ładunki, w sytuacji kiedy rynek się zaostrzy.
"Ograniczenie dostaw z Australii może oznaczać, że nabywcy z Azji zwiększą zakupy u innych sprzedawców, takich jak Stany Zjednoczone i Katar, którzy potrafią dostosować się do obu rynków" - napisała firma doradcza ICIS.
Globalny popyt na węgiel osiągnął nowy rekord w 2022 roku
Co z tego wynika?
Mimo, że ceny są teraz znacznie niższe niż w kulminacyjnym punkcie tamtego roku, kiedy wzrost wyniósł powyżej 340 EUR/MWh, analitycy zaznaczają, że rynki wciąż pozostają pełne niepewności związanej z możliwymi zakłóceniami w dostawach. Mimo wzrostu poziomu magazynowania gazu w Unii Europejskiej, kryzys energetyczny trwający od dwóch lat wciąż pozostaje aktualny, a rynki pozostają niespokojne z powodu wrażliwości dostaw.
Grupa Orlen przekaże 14 mld zł na zamrożenie cen gazu
Magazyny gazu w UE są obecnie bliskie 90 procent zapełnienia, co stanowi kluczowy element stabilności dostaw w zimie. Niemniej jednak, australijskie strajki pracowników mogą mieć długofalowe skutki dla dostaw gazu ziemnego do Europy. Eskperci wskazują, że jeśli strajki te będą trwać przez cały okres zimowy, ceny gazu ziemnego w Europie mogą podwoić się do stycznia, osiągając poziom 62 EUR/MWh.