Przejdź do treści
Kategorie

Polska zwiększy swoje magazyny gazu o 25 proc. To silny sygnał dla Rosji i partnerów w regionie

Udostępnij

Polska zwiększy swoje strategiczne zapasy gazu ziemnego o 25 proc. do 2026 r. To efekt rozbudowy magazynu PMG Wierzchowice i szerszy plan zapewnienia rynkowi krajowemu bezpieczeństwa gazowego.


Polska zwiększy strategiczne zapasy gazu ziemnego

Orlen ogłosił rozbudowę największego polskiego magazynu gazu w Wierzchowicach o 800 mln m3 z obecnych 1,3 mld m3 do 2,1 mld m3. To oznacza, że polskie zdolności magazynowania błękitnego paliwa wzrosną o 25 proc., a za połowę z nich będzie odpowiadała jedna inwestycja. W konsekwencji wszystkie magazyny krajowe pomieszczą ponad 4 mld m3 surowca. Czy to dużo?

Z danych Gaz-Systemu o wolumenach przesłanych do odbiorców wynika, że w 2022 r. operator przesłał w skali roku nieco ponad 16 mld mld m3 gazu, podczas gdy w 2021 było to 19,5 mld.

Gaz-System przewiduje, że wzrost konsumpcji błękitnego paliwa nastąpi dopiero w 2025 roku. Jednak zużycie gazu w Polsce nie zbliży się do poziomu 30 mld m3 rocznie w perspektywie połowy lat 40. Wariant umiarkowany prognoz operatora zakłada stabilizację zużycia na nieco ponad 27 mld m3 rocznie, a wariant zachowawczy - na poziomie 22 mld m3 rocznie.

To wszystko oznacza, że rozbudowa PMG Wierzchowice nie zamyka tematu konieczności zwiększenia przestrzeni magazynowej w Polsce.

Orlen zarezerwował dostawy gazu w „gazoporcie”, który powstanie w Zatoce Gdańskiej

Rozbudowa magazynu odpowiedzią na działania Rosji

Decyzja o rozbudowie magazynu gazu PMG Wierzchowice została podjęta w kwietniu 2022r. To efekt wrogich działań Rosji na rynku gazowym i część szerokiej strategii zapewnienia rynkowi krajowemu bezpieczeństwa gazowego. Jej kluczowymi elementami są: rozbudowa terminalu LNG w Świnoujściu, oddanie do użytku gazociągu Baltic Pipe, planowana realizacja projektu pływającego terminalu LNG w Gdańsku czy zwiększenie wydobycia krajowego i na szelfie norweskim.

Docelową pojemność 2,1 mld m3 surowca magazyn PMG Wierzchowice osiągnie na początku 2026 r. W tym okresie spółki PGNiG Technologie, Gazoprojekt i Exalo Drilling wykonają trzy nowe odwierty w PMG Wierzchowice.

Ceny gazu ziemnego w Europie wzrosły w środę o prawie 40 procent. To nie koniec kryzysu energetycznego

Co z tego wynika?

Rozbudowa magazynu PMG Wierzchowice to nie tylko odpowiedź na zawirowania na europejskich rynkach gazu, które wywołała Rosja, ale przede wszystkim część konsekwentnie wdrażanej strategii. Choć kryzys covidowy i wojna na Ukrainie skorygowała prognozy konsumpcji błękitnego paliwa to jednak będzie ona rosnąć i należy ją zabezpieczyć dodatkowymi zdolnościami magazynowymi.

Pośrednio inwestycja w Wierzchowicach jest więc efektem nowych inwestycji gazowych napędzanych przez Zielony Ład i politykę dekarbonizacji. Przy czym rozbudowa możliwości magazynowania gazu ziemnego musi być kontynuowana także w kontekście ogłoszenia zarezerwowania przez Orlen zdolności pływającego terminalu w Gdańsku, który rozpocznie operacyjną działalność w 2028 r., a więc w dwa lata po rozbudowie PMG Wierzchowice. Chodzi tu o ponad 6 mld m3 surowca.

Udostępnij