Przejdź do treści
Kategorie

Rekordowe zyski koncernów paliwowych w 2022 r. Orlen to element szerszego zjawiska

Udostępnij

Brytyjski Shell oraz amerykańskie Chevron i ExxonMobil zanotowały w ubiegłym roku najlepsze wyniki finansowe w historii. Zdaniem ekspertów, dla koncernów to sprawdzian zaangażowania w transformację energetyczną, której do osiągnięcia wyznaczonych celów będą potrzebne dwukrotnie większe inwestycje.


Rosnące ceny surowców energetycznych po wybuchu wojny w Ukrainie sprawiły, że giganci branży paliwowej na długo zapamiętają 2022 rok. Zgodnie z prognozami ekspertów największe firmy naftowe: Exxon Mobil, Chevron, BP, Shell i TotalEnergies mają wykazać łączny zysk w wysokości 190 miliardów dolarów, bijąc nowe rekordy w sektorze.

Najwyższe wyniki od 14 lat

31 stycznia swoje wyniki opublikował Exxon. Amerykański koncern w ubiegłym roku zarobił 56 mld dolarów, bijąc światowy rekord branży z 2008 r. o 11 mld dolarów. Dla porównania, w 2021 r. wypracowany zysk spółki wyniósł 23 mld dolarów.

Shell rok 2022 zakończył z rekordowym zyskiem 40 mld dolarów. To wynik o 110% wyższy w porównaniu do roku 2021, kiedy spółka zarobiła 19 mld dolarów. W dużej mierze przyczynił się do tego sektor gazowy. Pomimo mniejszych wolumenów LNG w związku z problemami niektórych dostawców koncernowi udało się udało się zarobić na nim 6 mld dolarów, co stanowiło najwyższy wynik w historii.

Część wygenerowanego dochodu spółki musiały poświęcić na podatki od zysków nadzwyczajnych (windfall tax). W ten sposób Shell zapłacił w UE i Wielkiej Brytanii ponad 2,3 mld dolarów. Mniej chętny do zapłaty okazał się Exxon. Zdaniem spółki tylko za okres październik – grudzień koncern został obciążony 1,2 mld euro podatku, co skończyło się pozwaniem KE.

Rekordowa obniżka cen gazu dla biznesu. To koniec kryzysu?

Inwestycje w zieloną energie muszą zostać podwojone

Do wyników odniósł się Polski Instytut Ekonomiczny. Zdaniem ekspertów inwestycje energetyczne to kluczowe działanie przeciwdziałające kryzysowi "w celu odciążenia konsumentów, utrzymania się na drodze do neutralności klimatycznej i pobudzenia ożywienia gospodarczego". Wydatki na zielone inwestycje to także droga do uniezależnienia się od surowców z Rosji.

Zgodnie z prognozami Międzynarodowej Agencji Energetycznej, w 2022 r. inwestycje wzrosną o 8 proc. i osiągną wartość 2,4 bln USD, a więc znacząco powyżej poziomów sprzed pandemii, z czego w czystą energię 1,4 bln USD. Aby deklarowane cele klimatyczne zostały osiągnięte, do 2030 r. skala inwestycji w czystą energię będzie musiała zostać podwojona.

Zdaniem PIE, w obecnej sytuacji koncerny mają szansę udowodnić swoje zaangażowanie w transformację.

,,Szacowane tzw. nadmiarowe zyski dla nich wyniosą ok. 2 bln USD w 2022 r., skutkując rekordowym zyskiem całkowitym w wysokości 4 bln USD. Przy czym średnio wydatki na czystą energie wynoszą ok. 5 proc. ich wydatków kapitałowych i jest to pięciokrotny wzrost w porównaniu z 2019 r.” - czytamy w tygodniku PIE.

Co z tego wynika?

Mimo przybierającego na sile trendu OZE, giganci paliwowi odnotowują rekordowe zyski. Choć, dziś kluczowy udział w dochodach stanowią produkty rafineryjne, z czasem w związku z regulacjami UE lokowanie inwestycji w czystą energię stanie się konieczne. Analogiczna sytuacja dotyczy PKN Orlen, który także może pochwalić się rekordowymi zyskami po fuzji paliwowej. Tak jak w przypadku pozostałych koncernów, zysk opierał się przede wszystkim na segmencie rafineryjnym.

Rekordowe zyski i inwestycje PKN Orlen. Grupa „koniem roboczym” zielonej transformacji

Udostępnij