Przejdź do treści

udostępnij:

Kategorie

Polski projekt przykładem udanej zielonej transformacji przemysłu podczas ważnego wydarzenia w Londynie

Udostępnij

Veolia to jeden z europejskich liderów transformacji energetycznej. Podczas konferencji „Deep dive energy” zorganizowanej w Londynie, koncern przedstawił swój projekt w Poznaniu jako przykład współpracy przemysłowej wpisującej się we wszystkie trendy promowane w ramach tzw. unijnego Zielonego Ładu.

Veolia współpracuje z Volkswagenem

„Posiadamy w Poznaniu elektrociepłownię o mocy cieplnej 930 MW oraz sieć ciepłowniczą o długości ok. 600 km, która dostarcza ciepło do ponad 60% mieszkańców Poznania i okolicznych gmin. W Veolii kładziemy szczególny nacisk na partnerstwa, zwłaszcza z samorządami i innymi podmiotami gospodarczymi. Głęboko wierzymy, że realizacja innowacyjnych zielonych projektów z lokalnymi partnerami będzie miała znaczący wpływ i poprawę jakości życia mieszkańców oraz będzie kluczowym krokiem w kierunku osiągnięcia zrównoważonego rozwoju w Poznaniu” – podkreślał podczas swojej prezentacji Jakub Patalas, wiceprezes i dyrektor operacyjny Veolia Energy Poznań.

ZOBACZ TAKŻE: Nierówności w emisjach CO2 wśród elit. Kto w Polsce odpowiada za kryzys klimatyczny?

Projekt Veolii w stolicy Wielkopolski dotyczy efektywności energetycznej, a także zmniejszenia wpływu na środowisko i jest prowadzony wraz z strategicznym partnerem, Volkswagenem.

3500 ton redukcji CO2 rocznie

„Fabryka Volkswagena w Poznaniu, która jest największym zakładem w Europie produkującym głowice cylindrowe wykorzystywane w samochodach, jest jednym z największych klientów przemysłowych, z którym Veolia współpracuje nieprzerwanie od 2007 roku, dostarczając ciepło do odlewni. Projekt opiera się na dwóch szytych na miarę rozwiązaniach opartych na idei gospodarki obiegu zamkniętego, wdrożonych w celu odzyskiwania ciepła z pracujących sprężarek, a także z gazów odprowadzanych z pieców odlewni aluminium. Dzięki temu rozwiązaniu około czterech megawatów ciepła jest zwracane do sieci ciepłowniczej, co umożliwia zaopatrzenie 6500 mieszkań. Co więcej, w ten sposób redukowana jest również emisja gazów cieplarnianych. Redukcja emisji CO2 wynosi około 3500 ton rocznie” – podkreślał Patalas.

Co z tego wynika?

Dla Volkswagena jest to sposób na zmniejszenie wpływu jego działalność na środowisko oraz pozostanie konkurencyjnym na rynku. Z kolei Veolia dzięki tej współpracy zazielenia swoją sieć ciepłowniczą i zwiększa jej wydajność. Projekt odzyskiwania ciepła odpadowego z procesów przemysłowych fabryki Volkswagena jest zatem doskonałym przykładem partnerstwa między dwiema firmami z korzyścią dla społeczności i planety. Dodatkowo wpisuje się w założenia Zielonego Ładu i transformacji energetycznej w Unii Europejskiej.

Udostępnij