Przejdź do treści
Kategorie

Niska jakość raportowania ESG staje się poważnym ryzykiem dla polskich firm

Udostępnij

Największe firmy działające w Polsce mają problem z ujawnianiem danych dotyczących klimatu i środowiska, co staje się poważnym ryzykiem biznesowym. Niskie jakościowo raporty ESG mogą zostać w przyszłym roku zakwestionowane przez obowiązkowy, zewnętrzny audyt, a efektem będzie możliwość wypadnięcia krajowych spółek z łańcucha dostaw dużych międzynarodowych grup.

Zobacz także: Greenwashing w obszarze ESG – na co uważać jako inwestor?

Polski problem z ESG

Według drugiej edycji raportu KPMG „Benchmark klimatyczno-środowiskowy. Analiza raportowania zrównoważonego rozwoju”, jedynie 56 z 100 największych przedsiębiorstw opublikowało jakościowe informacje w raportach ESG. Średni wynik dla firm raportujących działania pozafinansowe wyniósł 5,08 punktów na 10-stopniowej skali, co jest spadkiem w porównaniu do zeszłorocznego wyniku 5,27 punktów.

Przedsiębiorstwa muszą dokładniej przyjrzeć się swoim działaniom w kontekście ESG (środowiskowych, społecznych i ładu korporacyjnego). Już w 2025 roku, firmy objęte dotychczas regulacją NFRD będą musiały dostosować się do nowej dyrektywy CSRD, co wymaga bardziej szczegółowego raportowania i wiąże się z obowiązkowym, zewnętrznym audytem.

Zobacz także: Inwestowanie zgodne z ESG. ABC dla inwestora zainteresowanego zielonym trendem i zrównoważonym rozwojem

Branże chemiczna i budowlana najbardziej efektywne w ESG

Raport pokazuje, że tylko 56 firm ujawnia dane klimatyczne i środowiskowe, co stanowi tylko jedną firmę więcej niż w ubiegłym roku. Ogólny wynik firm spadł z 527 do 508 punktów, co jest niepokojącym sygnałem.

W 2024 roku najbardziej aktywne raportowo były firmy z branży chemicznej i budowlanej, które osiągnęły 6,33 punktu. Firmy z sektora finansowego i ubezpieczeniowego (zwłaszcza banki) zdobyły średnio 5,94 punktu, a przedsiębiorstwa naftowe, wydobywcze i energetyczne uzyskały 5,89 punktu.

Firmy notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW) osiągają lepsze wyniki w benchmarku i wyższy wskaźnik transparentności. Tylko 13% z nich miało braki danych, a ich średni wynik wyniósł 5,8 punktu, przewyższając firmy spoza GPW o prawie dwa punkty.

 

Udostępnij