TYDZIEŃ NA RYNKACH: Minutes Fed i EBC, sympozjum w Jackson Hole, dane makro i wyniki spółek | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
19 sie 2019, 06:31

TYDZIEŃ NA RYNKACH: Minutes Fed i EBC, sympozjum w Jackson Hole, dane makro i wyniki spółek

W rozpoczynającym się tygodniu w centrum uwagi będą zapisy z posiedzeń Fed i Europejskiego Banku Centralnego w lipcu. Inwestorzy będą też wyczekiwać na efekty sympozjum w Jackson Hole, na którym głównym punktem będzie wystąpienie prezesa Fed Jerome'a Powella. Dodatkowo na rynek trafią dane makro i wyniki spółek z USA.

W czwartek rozpocznie się w Jackson Hole doroczne sympozjum. Analitycy będą wypatrywać sygnałów ze strony przedstawicieli Fed dotyczących przyszłej ścieżki polityki monetarnej. W piątek przemawiać będzie prezes Fed Jerome Powell.

Obecnie rynki zakładają w pełni obniżkę stóp procentowych w USA o 25 punktów bazowych we wrześniu. Utwierdził je w tym oczekiwaniu fakt, że w minioną środę doszło do wystąpienia zjawiska inwersji dochodowości amerykańskich 2-letnich i 10-letnich SPW po raz pierwszy od 2007 roku.

Według wyliczeń holenderskiego Robeco, za każdym razem, gdy dochodziło do takiej sytuacji, gospodarka wchodziła w recesję.

W środę zostanie opublikowany protokół z lipcowego posiedzenia Fed, na którym doszło do pierwszej od ponad 10 lat obniżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Obniżka była oczekiwana, ale jednak inwestorów zmroziły słowa prezesa Fed Jerome'a Powella, który na konferencji prasowej po zakończeniu posiedzenia dał do zrozumienia, że to może być jednorazowa taka obniżka, a nie wejście w cykl obniżek, co zakładały rynki.

W czwartek na rynek trafi z kolei protokół z lipcowego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego. Nie przyniósł on zmian w poziomie stóp procentowych, ale EBC skorygowało swoje oczekiwania na przyszłość, wskazując na możliwość obniżki stóp w przyszłości. Rynek oczekuje takiego cięcia we wrześniu. EBC zasygnalizowało także chęć przyjrzenia się w najbliższych miesiącach programowi luzowania monetarnego.

Przed opublikowaniem protokołu z posiedzenia EBC inwestorzy otrzymają najnowsze dane o kondycji gospodarczej strefy euro, w tym dane o produkcji przemysłowej i usługach. Szczególnie uważnie będą śledzone dane z gospodarki niemieckiej po tym, jak zanotowała ona ujemny odczyt PKB w drugim kwartale, co spotęgowało obawy o recesję w tej największej europejskiej gospodarce.

W tym tygodniu inwestorzy poznają m.in. dane z amerykańskiego rynku nieruchomości. Kanada poda z kolei dane o inflacji, sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej.

Amerykańskie spółki, w tym przedstawiciele sektora handlu detalicznego, przedstawią w tym tygodniu swoje wyniki finansowe za drugi kwartał. Wśród nich są m.in. Target, Home Depot, Lowe's, Kohls i TJX.

W miniony czwartek swoje wyniki pokazała sieć handlowa Walmart. Wyniki okazały się lepsze od oczekiwań, a dodatkowo spółka podniosła swoje prognozy zysków na resztę tego roku. Pozwoliło to nieco ostudzić obawy inwestorów przed ryzykiem pojawienia się wkrótce recesji w Stanach Zjednoczonych.

Mijający tydzień na giełdach upłynął pod znakiem bardzo rozchwianych nastrojów na giełdach, co ma związek z pojawiającymi się obawami o znaczące spowolnienie gospodarcze, a nawet recesję. Te obawy spowodowały, że w środę trzy główne amerykańskie indeksy giełdowe straciły po ok. 3 proc., choć już do piątku odrobiły straty w związku z oczekiwaniami, że Europejski Bank Centralny obniży stopy procentowe.

Ponadto przez krótki czas w mijającym tygodniu rentowność dwuletnich amerykańskich obligacji rządowych była wyższa niż 10-letnich, co jest sygnałem, że inwestorzy tracą wiarę w krótkoterminowe perspektywy amerykańskiej gospodarki. Tymczasem dobry stan gospodarki jest kluczem do ewentualnej reelekcji Trumpa w listopadzie przyszłego roku.

Jednym z głównych powodów zaniepokojenia rynków finansowych jest prowadzona przez jego administrację wojna handlowa z Chinami, której efektem jest wzajemne nakładanie ceł importowych na towary drugiej strony.

--------

Kalendarz makroekonomiczny w tygodniu 19-23 sierpnia (źródło: Barclays "Global Economic Weekly", Investing. com, yahoo. com)

Poniedziałek:

Węgry - dzień wolny

Japonia - bilans handlowy

Japonia - wartość eksportu i importu w lipcu

strefa euro - wskaźnik CPI w lipcu (prognoza 1,1 proc. rdr, poprzednio 1,1 proc. rdr)

Wtorek:

Węgry - dzień wolny

Australia - protokół z posiedzenia banku centralnego dot. polityki monetarnej

Niemcy - wskaźnik PPI w czerwcu (prognoza 1,1 proc. rdr, poprzednio 1,2 proc. rdr)

Kanada - sprzedaż przemysłowa w czerwcu (prognoza 2,0 proc. mdm, poprzednio 1,6 proc. mdm)

Brazylia - wskaźnik przyrostu zatrudnienia netto wg. CAGED

Środa:

Republika Południowej Afryki - wskaźnik CPI w lipcu

Kanada - bazowy wskaźnik CPI w lipcu

Meksyk - sprzedaż detaliczna w czerwcu

USA - sprzedaż istniejących domów w lipcu (prognoza -0,2 proc. mdm, poprzednio -1,7 proc. mdm

USA - sprzedaż istniejących nieruchomości w lipcu (prognoza 5,35 mln, poprzednio 5,27 mln)

USA - zapasy ropy naftowej

USA - protokół z posiedzenia Fed

Czwartek:

Francja - wskaźnik PMI dla przemysłu w sierpniu (prognoza 49,5 pkt, poprzednio 49,7 pkt) i dla usług w sierpniu (prognoza 52,2 pkt, poprzednio 52,6 pkt)

Niemcy - wskaźnik PMI dla przemysłu w sierpniu (prognoza 43,5 pkt, poprzednio 43,2 pkt) i dla usług (prognoza 54,0 pkt, poprzednio 54,5 pkt)

Polska - sprzedaż detaliczna w lipcu

strefa euro - wskaźnik PMI dla przemysłu w sierpniu (prognoza 46,3 pkt, poprzednio 46,5 pkt) i dla usług (prognoza 53,0 pkt, poprzednio 53,2 pkt)

Polska - protokół z posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej

strefa euro - protokół z posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego

USA - zadeklarowani wstępni bezrobotni

Kanada - sprzedaż hurtowa w czerwcu

USA - wskaźnik PMI dla przemysłu w sierpniu (prognoza 51,0 pkt, poprzednio 50,4 pkt) i dla usług w sierpniu (prognoza 51,7 pkt, poprzednio 53 pkt)

Piątek:

Nowa Zelandia - sprzedaż detaliczna w drugim kwartale

Japonia - krajowy wskaźnik CPI w lipcu

Singapur - PKB w drugim kwartale

Kanada - podstawowa sprzedaż detaliczna w czerwcu

Meksyk - PKB w drugim kwartale (prognoza -0,7 proc. rdr, poprzednio 0,4 proc. rdr)

USA - przemówienie prezesa Fed Jerome'a Powella

USA - sprzedaż nowych domów w lipcu (prognoza 6 proc., poprzednio 7 proc.)

USA - sprzedaż nowych nieruchomości w lipcu (prognoza 660 tys., poprzednio 646 tys.). (PAP Biznes)

pr/

Ostatnie wiadomości