Branża retail ocenia, że czasowe wygaszenie umów najmu jest korzystniejsze | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
28 mar 2020, 21:07

Branża retail ocenia, że czasowe wygaszenie umów najmu jest korzystniejsze

Branża handlowa pozytywnie ocenia zaproponowane przez rząd w tzw. tarczy antykryzysowej czasowe wygaszenie umów najmu w galeriach handlowych. Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług uważa, że to korzystniejsze rozwiązanie niż wcześniejszy pomysł obniżki czynszów najmu o 90 proc.

"Można powiedzieć, że autopoprawka do specustawy, jest korzystniejszym rozwiązaniem zarówno dla nas jako najemców oraz dla wynajmujących, czyli galerii handlowych. Zakłada bowiem, że w tym trudnym momencie, my jako najemcy nie jesteśmy zobowiązani do uiszczania opłat, natomiast opłat dokonamy w późniejszym terminie, w warunkach stabilnej sytuacji rynkowej, przedłużając nasze umowy o czas, w którym galerie pozostawały zamknięte" - poinformował PAP Biznes Karol Kazienko, dyrektor marketingu Kazar Group, członek Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług.

Przedstawiciele Związku, który zrzesza właścicieli polskich marek odzieżowych, obuwniczych, akcesoryjnych i innych, już wcześniej postulowali solidarne rozłożenie kosztów walki z koronawirusem i skutkami epidemii pomiędzy najemców, wynajmujących, banki i rząd. Apelowali o abolicję czynszową, czyli wstrzymanie się z opłatami czynszowymi przez 6 miesięcy od momentu otwarcia galerii. Informowali, że są gotowi płacić czynsz, zgodnie z umową, ale w warunkach, które pozwalają im generować przychody.

"Jesteśmy gotowi do rozmów z właścicielami galerii handlowych i wiemy, że po drugiej stronie też jest wola porozumienia, choć zdania w Polskiej Radzie Centrów Handlowych są podzielone" - powiedział Kazienko.

"Trudno jest w tym momencie komentować, jak będzie wyglądała sytuacja po otwarciu centrów handlowych, czekamy na uchwalenie ustawy" - dodał.

Z powodu ogłoszenia w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego, a następnie stanu epidemii, zakazano prowadzenia niektórych działalności gospodarczych w galeriach handlowych, w których powierzchnia sprzedaży przekracza 2 tys. m kw.

Z opublikowanej w piątek autopoprawki do specustawy ws. pakietu antykryzysowego wynika, że rząd chce, aby umowy najmu w galeriach handlowych zostały czasowo wygaszone.

Po ustaniu zakazu dotychczas korzystający z powierzchni w galerii handlowej będą zobowiązani do złożenia oferty przedłużenia czasowo wygaszonego stosunku prawnego na takich samych zasadach jak wnikające z postanowień umowy, jednak przez dłuższy okres - okres zakazu i dodatkowo 6 miesięcy od dnia odwołania tego zakazu.

Z wypowiedzi minister rozwoju Jadwigi Emilewicz wynika, że czynsze płacone po ustaniu zakazu miałyby być przez kilka miesięcy niższe, niż przed okresem zakazu.

Poprzednia wersja projektu ustawy ws. pakietu antykryzysowego zakładała obniżenie czynszów wynajmującym powierzchnie handlowe w galeriach handlowych powyżej 2.000 m. kw. o 90 proc. na określony czas. Rząd nie przewidywał działań osłonowych dla właścicieli galerii.

Ustawę wspierającą firmy w związku z epidemią koronawirusa, czyli tzw. tarczę antykryzysową w sobotę uchwalił Sejm.

(PAP Biznes), #LPP

pel/ pr/

Zobacz także: LPP SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości