DZIEŃ NA RYNKACH: Futures w USA idą w górę; obligacje osłabiają się | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
03 cze 2020, 15:06

DZIEŃ NA RYNKACH: Futures w USA idą w górę; obligacje osłabiają się

Kontrakty w USA rosną, tak jak notowania na rynkach europejskich. Inwestorzy liczą na szybkie ożywienie gospodarcze po pandemii koronawirusa. Rentowności obligacji rosną, a dolar osłabia się.

Kontrakty na S&P 500 rosną o 0,5 proc., na Dow Jones Industrial zwyżkują o 0,76 proc., a na Nasdaq idą w dół o 0,36 proc.

Akcje Campbell Soup rosną o 2 proc. przed sesją. Spółka podała w raporcie kwartalnym, że zysk na akcję wyniósł 84 centy, o 9 centów przebijając oczekiwania.

Notowania Express spadają o 10 proc. w handlu przedsesyjnym po tym, jak firma odzieżowa podała w raporcie finansowym, że strata na akcję wyniosła 1,55, o 47 więcej, niż oczekiwali analitycy.

Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zniżkuje do 26,59 pkt.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 1,68 proc., niemiecki DAX zwyżkuje o 2,11 proc., francuski CAC 40 idzie w górę o 1,74 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskuje 1 proc.

Indeks Stoxx Europe 600 zwyżkuje o 1,12 proc.

Akcje przewoźnika lotniczego Lufthansa zwyżkują o 3 proc. w reakcji na pokonanie barier w otrzymaniu rządowego pakietu pomocowego dla spółki w wysokości 9 mld euro.

Notowania Renault rosną o 7,5 proc. Minister gospodarki i finansów Francji Bruno Le Maire zatwierdził we wtorek gwarantowaną przez państwo pożyczkę w wys. 5 mld euro dla koncernu Renault – poinformowało ministerstwo gospodarki.

Plan oszczędnościowy Grupy Renault zakłada zwolnienie około 15 tys. osób na całym świecie, w tym 4,6 tys. we Francji oraz plany restrukturyzacji sześciu fabryk we Francji. We wtorek, w proteście przeciwko zamykaniu ich zakładu, strajk ogłosili pracownicy Renault w fabryce Choisy-le-Roi.

Akcje Lufthansy rosną o 3,5 proc., mimo że firma podała, że w efekcie pandemii koronawirusa jej strata za I kw. br. wyniosła 2,1 mld euro.

Kurs akcji spółki Clas Ohlson zwyżkuje o 7,5 proc. po wynikach za IV kwartał. Sprzedaż spółki w IV kw. wyniosła 1,64 mld koron, jak w prognozie.

TUI zwyżkuje o 6,5 proc. po uzgodnieniu umowy kompensacyjnej ws. samolotów 737 MAX Boeinga. TUI zawarł umowę z Boeing Co. w sprawie rekompensaty za uziemienie samolotów tego koncernu po dwóch katastrofach lotniczych. Duża część poniesionych kosztów zostanie pokryta przez Boeinga w ciągu najbliższych 2 lat.

Wizz Air drożeje o 6 proc. po danych finansowych za ostatni rok. Roczne przychody spółki wyniosły 2,76 mld euro, zgodnie z prognozą.

Elekta zniżkuje o 6 proc. po rezygnacji prezesa spółki. Richard Hausmann zdecydował o natychmiastowym odejściu, uzasadniając to powodami osobistymi. Zarząd spółki już zainicjował proces rekrutacji nowego CEO.

Dolar osłabia się o 0,12 proc. wobec koszyka walut do 97,55 pkt.

Eurodolar idzie w górę o 0,18 proc. do 1,1194.

Kwotowanie USD/JPY osłabia się o 0,05 proc. do 108,65.

Kurs funta zwyżkuje o 0,3 proc. wobec dolara do 1,2576.

Rentowność 10-letnich UST rośnie o 1 pb do 0,7 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji amerykańskich rośnie o 2 pb do 1,5 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 52 pb. Natomiast spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie 52 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów rośnie o 2 pb do -0,4 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na lipiec są wyceniane po 36,22 USD za baryłkę, po spadku o 1,47 proc., a sierpniowe futures na Brent idą w dół o 1,62 proc. do 38,94 USD/b.

PROTESTY W USA

Dziesiątki tysięcy Amerykanów protestowały w ponad stu miastach USA, także w nocy, mimo obowiązywania godziny policyjnej. To ósmy dzień protestów po zabiciu czarnoskórego George’a Floyda przez policję w Minneapolis 25 maja.

Media podają, że podczas demonstracji dochodziło do nielicznych starć z policją, która w wielu miastach aresztowała protestujących po nastaniu godziny policyjnej oraz używała gazu łzawiącego do rozganiania protestów.

Szef Gwardii Narodowej USA powiedział we wtorek, że 18 tys. członków Gwardii Narodowej pomagało lokalnym organom ścigania w 29 stanach.

Większość Amerykanów popiera protesty, których zarzewiem była śmierć zatrzymanego przez policję w Minneapolis nieuzbrojonego Afroamerykanina. Jak wynika z sondażu Reuters / Ipsos badani krytycznie oceniają reakcję prezydenta Donalda Trumpa na protesty.

Przeprowadzony w poniedziałek i wtorek sondaż opinii publicznej wykazał, że 64 proc. dorosłych Amerykanów z „życzliwością" odniosło się do uczestników protestów, 27 proc. jest im przeciwna, a 9 proc. nie miało zdania na ich temat.

Ponad 55 proc. ankietowanych Amerykanów nie poparło sposobu, w jaki Trump próbuje radzić sobie z protestami. 40 proc. „zdecydowanie” nie zaaprobowała jego postępowania. Z aprobatą spotkał się u jednej trzeciej badanych, jest to jednak niższy odsetek od 39 proc. Amerykanów akceptujących jego prezydenturę.

DZIAŁANIA PAŃSTW I INSTYTUCJI NA ŚWIECIE WOBEC KORONAWIRUSA

Brytyjscy pożyczkodawcy powinni przygotować się na ewentualność fiaska rozmów dotyczących przyszłych relacji handlowych między Unią Europejską a Wielką Brytanią – podał Bank Anglii (BoE) w komunikacie.

„Jak powiedzieliśmy wcześniej, możliwość, że negocjacje między Wielką Brytanią a UE w sprawie przyszłych stosunków handlowych mogą nie zakończyć się podpisaniem umowy, jest jednym z wielu ewentualności, na które banki w Wielkiej Brytanii muszą się przygotować w nadchodzących miesiącach” – napisano w oświadczeniu BoE.

Na koniec czerwca ma dojść do spotkania przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen i szefa Rady Europejskiej Charlesa Michela z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem. Przywódcy będą starali się przełamać impas w negocjacjach brexitowych.

Agencja Bloomberga podała, że podczas spotkania unijni przywódcy będą starali się skłonić Johnsona do zawarcia kompromisu.

Chiny podały w środę bardzo dobre dane ze swojej gospodarki - indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług, wyniósł w V 55,0 pkt. wobec 44,4 pkt. w poprzednim miesiącu - wg danych Caixin i Markit Economics. To najlepszy wynik od X 2010 r., a analitycy spodziewali się 47,3 pkt.

Inwestorzy oczekują na II odczyt indeksu PMI w usługach i composite w USA za maj o 15.45., publikacji danych nt. ISM w usługach w USA w V, zamówieniach fabrycznych za kwiecień i zamówieniach na dobra trwałe za IV (II odczyt) o 16.00. Bank Kanady wyda o 16.00 decyzję ws. stóp procentowych. Oczekuje się, że stopy proc. pozostaną bez zmian na poziomie 0,25 proc.

PONAD 380 TYS. OFIAR KORONAWIRUSA

Koronawirus zabił dotąd ponad 380 tys. osób na całym świecie. Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia wzrosła do ponad 6,38 milionów.

1081 osób zmarło podczas minionej doby w Stanach Zjednoczonych z powodu koronawirusa- wynika z najnowszych, opublikowanych we wtorek, danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa.

Brazylia zarejestrowała kolejną rekordową liczbę zgonów na Covid-19 w ciągu jednej doby, poinformowało ministerstwo zdrowia we wtorek wieczorem. Pandemia w największym kraju Ameryki Łacińskiej nie wykazuje oznak spowolnienia.

O 324 wzrosła w ciągu doby liczba zgonów z powodu koronawirusa w Wielkiej Brytanii, co oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju wynosi 39 369 - poinformowało we wtorek po południu brytyjskie ministerstwo zdrowia.

Mniejszości etniczne są bardziej narażone na zgony z powodu Covid-19 niż biali Brytyjczycy, ale znacznie większym czynnikiem ryzyka jest wiek - wynika z opublikowanego we wtorek raportu Public Health England (PHE), agencji brytyjskiego ministerstwa zdrowia.

We Francji w ciągu 24 godzin na Covid-19 zmarło 107 osób - 84 w szpitalach i 23 w domach opieki - poinformowała we wtorek Generalna Dyrekcja ds. Zdrowia. Po raz pierwszy od 13 dni dobowa liczba zgonów przekroczyła 100.

55 osób zakażonych koronawirusem zmarło ostatniej doby we Włoszech - podała we wtorek Obrona Cywilna. Łączny bilans wzrósł do 33 530. W kraju zanotowano 318 nowych zakażeń. (PAP Biznes)

kkr/ gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości