DZIEŃ NA RYNKACH: Europejskie giełdy kończą tydzień na minusie | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
03 lip 2020, 18:24

DZIEŃ NA RYNKACH: Europejskie giełdy kończą tydzień na minusie

Europejskie giełdy zakończyły tydzień pod kreską. W USA rynki są zamknięte z powodu Dnia Niepodległości. W centrum uwagi inwestorów znajdowały się dane gospodarcze i informacje o rozwoju pandemii koronawirusa. Około 1 proc. spadki notuje ropa naftowa.

Na zamknięciu sesji indeks Euro Stoxx 50 spadł o 0,77 proc., niemiecki DAX poszedł w dół o 0,64 proc., francuski CAC 40 zniżkował o 0,84 proc., a brytyjski FTSE 100 spadł o 1,33 proc. Stoxx Europe 600 zniżkował o 0,78 proc.

Ze spółek z Euro Stoxx 50, najmocniejszymi spadkami wyróżniły się firmy z sektora dóbr podstawowych. W dół o 2,4 proc. poszła wycena francuskiego L'Oreal, a kurs Unilever spadł o 2,27 proc.

Ponad dwuprocentową zniżkę zanotował też operator usług telekomunikacyjnych Telefonica i francuski koncern mediowy Vivendi.

O 2,5 proc. wzrosły notowania UBI Banca. Dziennik „La Stampa” podał, że Intensa Sanpaolo rozważa poprawę warunków oferty przejęcia UBI.

Z kolei akcje niemieckiego Delivery Hero poszły w górę o 0,3 proc. po tym, jak spółka podała, że liczba zamówień w II kw. wzrosła o 94 proc. rdr.

W piątek amerykańskie giełdy nie pracują z powodu Dnia Niepodległości.

W czwartek Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł 141 punktów, czyli 0,55 proc. i wyniósł 25.876,18 pkt. S&P 500 zwyżkował 0,45 proc. i wyniósł 3.130,01 pkt. Nasdaq Comp. poszedł w górę 0,52 proc., do 10.207,63 pkt. To drugi już w tym tygodniu, historyczny rekord tego indeksu.

Inwestorzy wciąż śledzą doniesienia o rozprzestrzenianiu się epidemii koronawirusa, który zabił dotąd ponad 521 tys. osób na całym świecie. Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia wzrosła do ponad 11 milionów.

RYNKI OBLIGACJI

Rentowność 10-letnich UST spada o 1 pb do 0,67 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji amerykańskich pozostaje bez zmian przy 1,43 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 51 pb. Natomiast spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie 52 pb.

Dochodowość 10-letnich niemieckich bundów pozostaje stabilna przy -0,43 proc.

Na koniec sesji rentowność polskich 10-latek wyniosła 1,34 proc.

WALUTY

EUR/USD utrzymuje się przy 1,124.

Kwotowanie USD/JPY lekko spada do 107,5.

Kurs funta wobec dolara utrzymuje się na poziomie 1,246.

SUROWCE

Na rynku ropy kontrakty na WTI na sierpień są wyceniane po 40,2 USD za baryłkę, po spadku o 1,2 proc., a sierpniowe futures na Brent idą w dół o ok. 1 proc. do 42,7 USD/b.

Srebro pozostaje bez większych zmian na poziomie 18,33 USD za uncję, a złoto idzie w dół o 0,2 proc. do 1.787 za uncję.

DANE I POLITYKA MONETARNA

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Chin, wyniósł w czerwcu 58,4 pkt. wobec 55 pkt. w poprzednim miesiącu - podały Caixin i Markit Economics. Analitycy spodziewali się 53,2 pkt. Indeks PMI composite wyniósł zaś 55,7 pkt. wobec 54,5 pkt. poprzednio.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Włoch, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w VI 46,4 pkt. wobec 28,9 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Analitycy szacowali 47 pkt. Indeks composite wyniósł zaś w VI 47,6 pkt. wobec 33,9 pkt. w IV. Oczekiwano 46,9 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Francji, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w VI 50,7 pkt. wobec 31,1 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w II wyliczeniu Wstępnie szacowano 50,3 pkt. Composite wyniósł w VI 51,7 pkt. wobec 32,1 pkt. w V. Szacowano wstępnie 51,3 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w VI 47,3 pkt. wobec 32,6 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w II wyliczeniu. Wstępnie szacowano 45,8 pkt. Composite wyniósł w VI 47 pkt., wobec 32,3 pkt. miesiąc wcześniej. Wstępnie szacowano 45,8 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w VI 48,3 pkt. wobec 30,5 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w II wyliczeniu. Wstępnie szacowano wskaźnik na 47,3 pkt. PMI composite wyniósł w VI 48,5 pkt. wobec 31,9 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Szacowano wstępnie na 47,5 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług w Wielkiej Brytanii, wyniósł w VI 47,1 pkt. wobec 29,0 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w II wyliczeniu Chartered Institute of Purchasing and Supply i Markit Economics. Wstępnie prognozowano, że indeks wyniesie 47,0 pkt. PMI composite wyniósł 47,6 pkt. wobec 30,0 pkt. poprzednio. Szacowano wstępnie 47,6 pkt.

POLITYKA I PANDEMIA

Premier Francji Edouard Philippe podał się w piątek do dymisji, będzie jednak sprawował urząd do czasu utworzenia nowego gabinetu - poinformował Pałac Elizejski. Na nowego premiera desygnowany został Jean Castex. Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział w czwartek, że na ostatnie dwa lata jego obecnej kadencji powołany zostanie nowy rząd.

Niemiecki Bundestag zagłosował w czwartek za przyjęciem wyjaśnień Europejskiego Banku Centralnego nt. awaryjnego pandemicznego programu skupu aktywów (PEPP). Raport EBC zyskał szerokie poparcie zarówno ze strony koalicji rządzącej CDU-CSU-SPD, jak i liberalnej FDP i Zielonych. W ten sposób został zakończony spór prawny wokół programu PEPP, ponieważ niemiecki parlament spełnił żądanie Trybunału Konstytucyjnego Niemiec, aby sprawdzić, czy program skupu obligacji przez EBC jest „proporcjonalny”.

Niemcy chcą, żeby we wrześniu rozpoczęły się prace nad nowymi celami ws. redukcji emisji na 2030 rok i żeby toczyły się jak najszybciej. Minister środowiska Svenja Schulze podkreślała w piątek, że do października chce zbudować kompromis w tej sprawie między państwami UE.

Bundestag i zaraz po nim pełniący rolę drugiej izby niemieckiego parlamentu Bundesrat uchwaliły w piątek, że stopniowa likwidacja energetyki węglowej w Niemczech ma się zakończyć najpóźniej w 2038 roku.

Amerykański Kongres przegłosował w czwartek ustawę przewidującą kary dla banków współpracujących z przedstawicielami władz ChRL, ponoszącymi odpowiedzialność za narzucenie Hongkongowi prawa o bezpieczeństwie państwowym. Prawo daje bankom roczny okres karencji, aby przestać robić interesy z podmiotami i osobami, które Departament Stanu określa jako „głównych przestępców”, jeśli chodzi o podważanie autonomii Hongkongu. Po tym okresie Departament Skarbu może nałożyć na te instytucje różnorodne kary, w tym zakaz wjazdu do Stanów Zjednoczonych dla pracowników banku i ograniczenie możliwości przeprowadzania transakcji denominowanych w dolarach amerykańskich.

W Stanach Zjednoczonych w czwartek wykryto w ciągu doby rekordową liczbę 55 274 przypadków koronawirusa - poinformował Reuters. W aż 36 stanach rośnie odsetek testów z wynikiem pozytywnym. Sytuacja epidemiologiczna szybko pogarsza się w USA m.in. w Teksasie oraz Arizonie, ale liczba wykrywanych dziennie przypadków Covid-19 rośnie w aż 40 stanach. W 36 zwiększa się natomiast odsetek testów z wynikiem pozytywnym. W Teksasie w ciągu dwóch tygodni wzrósł on z 8 proc. do 14,5 proc., a w Arizonie z 5,7 proc. do 10,3 proc.

W Brazylii znów nastąpił gwałtowny wzrost liczby nowych zgonów wywołanych Covid-19. Ministerstwo zdrowia tego kraju podało w czwartek, że w ciągu ostatnich 24 godzin zmarły 1252 osoby zakażone koronawirusem. Liczba osób zainfekowanych wynosi 1 496 858.

Francja i Włochy, Hiszpania i Austria - to cztery kraje UE, które mają najsłabsze wyniki w zestawieniu Komisji Europejskiej, dotyczącym funkcjonowania jednolitego rynku. Polska jest unijnym średniakiem. Najlepiej oceniono Cypr, Danię, Estonię, Finlandię i Słowację.

KALENDARIUM NA PONIEDZIAŁEK:

8.00 - Niemcy - zamówienia w przemyśle za V;

10.3 - strefa euro - indeks Sentix za VII;

11.00 - strefa euro - sprzedaż detaliczna za V;

15.45 - USA - finalny PMI w usługach za VI;

16.00 - USA - raport ISM dla usług za VII. (PAP Biznes)

kkr/ pat/ gor/

Ostatnie wiadomości