DZIEŃ NA RYNKACH: Indeksy na Wall Street idą górę; dolar osłabia się | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
05 sie 2020, 16:16

DZIEŃ NA RYNKACH: Indeksy na Wall Street idą górę; dolar osłabia się

Indeksy w USA rosną, tak jak notowania na giełdach w Europie Zachodniej. Inwestorzy liczą na szybkie przyjęcie kolejnego pakietu stymulacyjnego dla gospodarki w USA. Rentowności obligacji rosną, a dolar osłabia się.

Indeks S&P 500 rośnie o 0,5 proc., Dow Jones Industrial zwyżkuje o 0,98 proc., a Nasdaq idzie w górę o 0,36 proc.

Akcje Walt Disney idą w górę o 9,5 proc. Koncern podał w raporcie za II kw., że zysk na akcję wyniósł 8 centów wobec spodziewanej straty na akcję w wysokości 63 centów.

Notowania Beyond Meat idą w dół o 7 proc. po tym, jak producent roślinnych substytutów mięsa podał, że strata na akcję wyniosła w II kw. 16 centów.

Dostawca usług finansowych Square rośnie o 14 proc. – skorygowany zysk na akcję wyniósł w II kw. 18 centów. Analitycy spodziewali się straty na akcję w wysokości 5 centów.

Akcje CVS rosną o 0,5 proc. po tym, jak spółka z branży farmaceutycznej podała, że skorygowany zysk na akcję w II kw. wyniósł 2,64 USD wobec oczekiwanych 1,91 USD.

Akcje Livongo spadają o 4,5 proc., a notowania Teladoc Health idą w dół o 12,5 proc. po tym, jak obie spółki ogłosiły fuzję – porozumienie jest szacowane na 18,5 mld USD.

Akcje Novavax rosną o 15 proc. Producent leków poinformował o pozytywnych wynikach we wczesnych badaniach kandydata na szczepionkę na koronawirusa.

Notowania Activision Blizzard idą w dół o 3 proc. po tym, jak firma ostrzegła w raporcie kwartalnym, że niepewność w gospodarce może mieć negatywny wpływ na wyniki w perspektywie krótkookresowej.

"Nadzieje na przyjęcie kolejnego pakietu stymulacyjnego w USA są kluczowe, jeśli chodzi o poprawę apetytu na ryzyko wśród inwestorów" - powiedział Padhraic Garvey, dyrektor ds. rynku USA w ING Financial Markets.

Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zniżkuje do 23,39 pkt.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 0,32 proc., niemiecki DAX zwyżkuje o 0,33 proc., francuski CAC 40 idzie w górę o 0,55 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskuje 0,8 proc.

Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 rośnie o 0,3 proc.

Akcje Commerzbanku rosną o 5 proc. Niemiecki kredytodawca odnotował niższą od oczekiwań stratę netto w wysokości 220 mln euro.

Notowania Allianz idą w dół o 0,5 proc. Niemiecki ubezpieczyciel poinformował o 29 proc. spadku zysku netto za II kwartał do 1,53 mld euro (wobec oczekiwanych 1,5 mld euro), ale podał, że druga połowa roku będzie lepsza niż pierwsza.

Akcje Deutsche Post zwyżkują o 3 proc. po tym, jak firma przekroczyła oczekiwania, osiągając 19 proc. wzrost zysku operacyjnego za drugi kwartał do 912 mln euro i potwierdziła prognozę na cały rok.

BPost zyskuje 17 proc. po dobrych danych finansowych działu e-commerce za II kw. Do tego analitycy KBC podwyższyli rekomendację dla akcje spółki do "kupuj" z "trzymaj", a Societe Generale podwyższył rekomendację do "trzymaj" ze "sprzedaj".

BMW traci 5 proc. - spółka zanotowała w II kw. stratę EBIT w wysokości 666 mln euro wobec prognoz na poziomie -420 mln euro. To pierwsza strata od 2009 r.

Sampo zniżkuje o 3 proc. po publikacji danych finansowych za II kw.

Akcje Ahold Delhaize zwyżkują o 6 proc. Holenderska sieć supermarketów odnotowała lepszy niż oczekiwano wzrost sprzedaży i zysku operacyjnego w II kw.

Dolar osłabia się o 0,77 proc. wobec koszyka walut do 92,66 pkt. Dolar jest najsłabszy od maja 2018 r.

Eurodolar idzie w górę o 0,98 proc. do 1,1894.

Kwotowanie USD/JPY spada o 0,41 proc. do 105,35.

Kurs funta zwyżkuje o 0,65 proc. wobec dolara do 1,3150.

Rentowność 10-letnich UST rośnie o 3 pb do 0,54 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji amerykańskich idzie w górę o 4 pb do 1,22 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 42 pb. Natomiast spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie 44 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów rośnie o 4 pb do -0,51 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na wrzesień są wyceniane po 43,24 USD za baryłkę, po wzroście o 3,72 proc., a październikowe futures na Brent idą w górę o 3,49 proc. do 45,98 USD/b.

Złoto idzie w górę o 1,55 proc. do rekordowych 2.052,1 za uncję.

PAKIET STYMULACYJNY W USA

W USA rośnie presja na Republikanów i Demokratów, aby rozwiązać spory dotyczące nowego pakietu pomocy dla amerykańskiej gospodarki, osłabionej przez pandemię koronawirusa. Na razie w niektórych kluczowych kwestiach stanowiska obu stron są bardzo rozbieżne.

Sekretarz skarbu USA Steven Mnuchin poinformował, że celem jest osiągnięcie porozumienia w sprawie pakietu do końca tego tygodnia.

„Nie zbliżamy się jeszcze do porozumienia, ale próbowaliśmy uzgodnić harmonogram” - powiedział Mnuchin po spotkaniu we wtorek z przewodniczącą Izby Reprezentantów Nancy Pelosi i przywódcą Demokratów w Senacie Chuckiem Schumerem.

Pelosi powiedziała podczas wywiadu dla PBS we wtorek wieczorem, że ma również nadzieję, że w tym tygodniu uda się osiągnąć porozumienie, a ustawodawstwo zostanie opracowane i przyjęte w przyszłym tygodniu.

„Staje się całkiem jasne, że koronawirus będzie z nami dłużej, niż ktokolwiek się spodziewał. Długość wsparcia, którego gospodarka będzie potrzebować, zanim będziemy mogli ją pobudzić, musi być po prostu dłuższa” – powiedziała prezes Fedu z San Francisco Mary Daly we wtorkowym wywiadzie.

DANE GOSP. NA ŚWIECIE

W firmach w USA przybyło w lipcu 167 tys. miejsc pracy - wynika z raportu prywatnej firmy ADP Employer Services. Analitycy oceniali, że raport ADP wskaże na wzrost miejsc pracy w USA o 1,2 mln.

Deficyt handlowy Stanów Zjednoczonych w czerwcu spadł do 50,7 mld USD z 54,8 mld USD miesiąc wcześniej, po rewizji z 54,6 mld USD - poinformował Departament Handlu w komunikacie. Analitycy spodziewali się deficytu na poziomie 50,2 mld USD.

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze usługowym przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lipcu 50 pkt. wobec 47,9 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w końcowym wyliczeniu. Wstępnie szacowano 49,6 pkt.

Bank centralny Tajlandii pozostawił zgodnie z oczekiwaniami stopy procentowe bez zmian na poziomie 0,5 proc.

W drugim kwartale PKB Szwecji skurczył się o 8,6 proc. kdk, a rok do roku zmalał o 8,2 proc.

Gospodarka Indonezji skurczyła się w II kw. o 5,32 proc. rdr wobec oczekiwanych -4,72 proc. rdr.

Sprzedaż detaliczna w strefie euro w VI wzrosła mdm o 5,6 proc. po wzroście w V o 20,3 proc. Rdr sprzedaż jednak niespodziewanie wzrosła o 1,3 proc., po spadku w V o 3,1 proc. i wobec prognoz spadku w VI o 0,2 proc.

RELACJE USA-CHINY

Chiny przekazały Stanom Zjednoczonym stanowczy protest przeciwko planowanej wizycie amerykańskiego ministra zdrowia Alexa Azara na Tajwanie – powiedział w środę rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin.

Resort zdrowia USA poinformował we wtorek, że jego szef uda się w najbliższych dniach na Tajwan. Będzie on najwyższej rangi przedstawicielem rządu USA, który odwiedzi tę wyspę od 1979 roku. Azar ma się tam spotkać m.in. z prezydent Tajwanu Caj Ing-wen.

Jak informuje agencja Reutera, Stany Zjednoczone chcą wprowadzenia blokady TikToka w całym kraju. Celem USA nie zaś zmuszenie chińskiej firmy do jego sprzedaży, a tym samym - wykupienie - twierdzi start-up ByteDance, do którego należy platforma w wewnętrznej korespondencji. Do jej treści dotarła agencja Reutera.

Media podają, że 15 sierpnia USA i Chiny mają ocenić postępy w zakresie realizacji postanowień wstępnej umowy handlowej między zawartej między dwiema największymi gospodarkami świata. Ewaluacji mają dokonać reprezentant handlowy USA Robert Lighthizer i wicepremier Chin Liu He po pół roku od wejścia umowy w życie.

PONAD 700 TYS. OFIAR KORONAWIRUSA

Liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem na świecie przekroczyła w ciągu ostatnich 24 godzin 18,5 mln - wynika z bilansu agencji Bloomberga. W ciągu siedmiu miesięcy pandemii zmarło na Covid-19 ponad 700 tys. osób.

W ciągu ub. 24 godzin zarejestrowano w USA 1 302 zgony z powodu Covid-19 i 53 847 kolejnych infekcji - poinformował we wtorek Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Oznacza to znaczny wzrost w porównaniu z poprzednią dobą, kiedy zarejestrowano 532 zgony. Łączna liczba śmiertelnych ofiar koronawirusa od początku pandemii wzrosła do ponad 156 tys., a osób zainfekowanych do 4,77 mln.

W Meksyku potwierdzono 857 kolejnych zgonów na koronawirusa i 6 148 nowych infekcji - poinformowało we wtorek ministerstwo zdrowia tego kraju. Łączna liczba zainfekowanych wzrosła do 449 961 a zgonów do 48 869.

W Wielkiej Brytanii w ciągu minionej doby zanotowano 89 zgonów z powodu Covid-19, a liczba wykrytych zakażeń koronawirusem zwiększyła się o 670 - poinformował we wtorek po południu brytyjski rząd.

W ciągu ostatniej doby w Niemczech potwierdzono obecność koronawirusa u 741 osób i zarejestrowano 12 przypadków śmiertelnych. Dane zostały zestawione przez Instytut im. Roberta Kocha na podstawie obowiązkowych, ustawowych raportów placówek epidemiologicznych. Tym samym w środę bilans wszystkich niemieckich zakażeń wzrósł do 212 022, a liczba przypadków śmiertelnych - do 9168.

W ciągu minionych 24 godzin w Hiszpanii zanotowano 5760 nowych zakażeń koronawirusem - wynika z opublikowanych we wtorek danych resortu zdrowia. W tym samym czasie portugalskie służby medyczne potwierdziły 112 infekcji. (PAP Biznes)

kkr/ asa/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości