Dane dotyczące budownictwa wskazują na pogarszające się perspektywy inwestycji (opinia, aktl.) | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
21 wrz 2020, 12:03

Dane dotyczące budownictwa wskazują na pogarszające się perspektywy inwestycji (opinia, aktl.)

W sierpniu produkcja budowlano-montażowa w Polsce spadła o 12,1 proc. rdr, jednak dołek prawdopodobnie nie został jeszcze osiągnięty - oceniają ekonomiści. Ich zdaniem, spadek inwestycji w kraju w III kw. może być znacznie głębszy od notowanego w II kw.

BANK PEKAO (e-mail):

"Największy spadek miał miejsce w przypadku budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej (-16,9 proc. rdr), co związane jest zakończeniem szeregu projektów infrastrukturalnych i wciąż projektową fazą nowych. Dane dotyczące budownictwa wskazują na pogarszające się perspektywy inwestycji. Kształtowanie się inwestycji, to kluczowy czynnik dla scenariusza odbudowy koniunktury w drugiej połowie tego roku. Na aktywności inwestycyjnej przedsiębiorstw ciąży bezprecedensowy poziom niepewności związany z perspektywami gospodarczymi, które w dużej mierze są uzależnione od dalszego przebiegu epidemii COVID-19. Spodziewamy się, że poprawie sytuacji w zakresie konsumpcji będą w III kw. i IV kw. 2020 r. towarzyszyły głębokie, prawdopodobnie dwucyfrowe spadki inwestycji".

BANK MILLENNIUM (e-mail):

"Dane te wskazują na pogarszająca się koniunkturę w budownictwie, co wynika głównie z tymczasowego dołka w wykorzystaniu środków unijnych, gdyż kończy się stara perspektywa budżetu UE, a nowa rozpocznie się w przyszłym roku. Pandemia COVID-19 pogorszyła sytuację samorządów, które w tych warunkach nie są skłonne do działalności inwestycyjnej. Wpływ tego czynnika jest nieznacznie łagodzony przez inwestycje mieszkaniowe. Aktywność w budownictwie powinna poprawić się wyraźnie najwcześniej za kilka kwartałów, gdy rozpoczną się inwestycje współfinansowane środkami UE, a także ze środków krajowych".

GRZEGORZ OGONEK, SANTANDER BP:

"Zakładaliśmy, że to będzie spadek o ponad 10 proc. rdr, że z tego już zaskakująco słabego wyniku lipcowego pójdziemy w dalej w dół. Z tego co GUS podał, widać, że dalej tym składnikiem, który nas ciągnie w dół, jest budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej, nawet wiedząc, że składane są wnioski o wsparcie z unijnego Funduszu Odbudowy. To jest jednak kwestia przyszłości, a to, jak mocno ucierpi ten sektor i produkcja, którą wykazuje, to jest sprawa otwarta, tutaj nie mamy jeszcze wyznaczonego dołka. Inaczej niż w produkcji przemysłowej, tu wydaje się, że pogłębienia zapaści nie będzie.

W przypadku produkcji budowlano-montażowej nie będzie nagłego zwrotu w górę w związku z jakimiś działaniami rządu czy zmianą w kwestii zachorowań. Ta branża żywi się planami inwestycyjnymi firm, a te tak szybko nie wrócą. Nawet jeśli poczujemy, że popyt na świecie odżywa. Budownictwo nie zaskoczy nas tak pozytywnie, jak na początku zaskakiwała nas produkcja przemysłowa.

Nie wydaje się, żeby przed połową przyszłego roku pojawiły się jakieś wzrosty. Raczej trzeba się liczyć, że kolejne miesiące będziemy mieć dynamikę spadku rdr - raz głębszą niż 10 proc., raz płytszą, ale literki V tutaj nie zobaczymy. Raczej utkniemy z ubytkiem rzędu kilkunastu procent przez parę kwartałów".

MONIKA KURTEK, BANK POCZTOWY (e-mail):

"Tempo spadku produkcji budowlano-montażowej w sierpniu br. okazało się głębsze od zanotowanego w lipcu i również głębsze od średnich oczekiwań rynkowych. Dane wskazują, że sytuacja sektora budowlanego w Polsce pogarsza się, co jest na pewno po części efektem pandemii. O ile w najbliższych miesiącach są szanse na względną stabilizację w przemyśle, który jak się wydaje nadrobił już zaległości po kwietniowych i majowych ograniczeniach działalności, a także stabilizację w handlu (m.in. w związku ze względnym spokojem na rynku pracy), o tyle budownictwo z opóźnieniem zaczęło doświadczać trudności i będzie się z nimi zmagać w kolejnych miesiącach.

Po dwóch miesiącach trzeciego kwartału spadek produkcji budowlano-montażowej wynosi około 11,5 proc. rdr wobec spadku o 2,8 proc. rdr w drugim kwartale oraz wzroście o 5,2 proc. rdr w pierwszym kwartale br. Dane te pokazują, jak dynamicznie zmienia się sytuacja w polskim budownictwie, niestety na gorsze. Uwzględniając je można szacować, że spadek inwestycji w Polsce w trzecim kwartale będzie znacznie głębszy od zanotowanego spadku o 10,9 proc. rdr w drugim kwartale. Będzie to jednocześnie obszar gospodarki +podtrzymujący+ ujemną dynamikę PKB prawdopodobnie do końca br., choć za sprawą konsumpcji i eksportu na pewno będzie ona już znacznie +lepsza+ niż w drugim kwartale".

*********

Główny Urząd Statystyczny podał, że produkcja budowlano-montażowa w sierpniu 2020 r. spadła o 12,1 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 3,5 proc.

Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się spadku produkcji budowlano-montażowej w sierpniu rdr o 9,9 proc., a mdm spadku o 1,3 proc. (PAP Biznes)

pat/ asa/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości