PKN Orlen wezwał do sprzedaży 82,75 mln akcji Energi, chce wycofać spółkę z GPW (opis) | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
21 wrz 2020, 18:15

PKN Orlen wezwał do sprzedaży 82,75 mln akcji Energi, chce wycofać spółkę z GPW (opis)

PKN Orlen wezwał do sprzedaży 82.754.032 akcji Energi po cenie 8,35 zł za akcję, by mieć 100 proc. akcji tej spółki i wycofać ją z obrotu na rynku regulowanym GPW - poinformował pośredniczący w wezwaniu BM PKO BP.

Dniem rozpoczęcia przyjmowania zapisów jest 9 października 2020 r., a dniem zakończenia 20 listopada 2020 r.

Przewidywanym dniem transakcji nabycia akcji na GPW jest 25 listopada 2020 r., a rozliczenia transakcji - 30 listopada 2020 r.

PKN Orlen osiada 80,01 proc. udziału w kapitale zakładowym Energa SA, co odpowiada 85,2 proc. udziału w ogólnej liczbie głosów na walnym zgromadzeniu tej spółki.

Po przeprowadzeniu wezwania PKN Orlen chce mieć 100 proc. ogólnej liczby głosów na WZ Energii i planuje wycofać spółkę z GPW.

"Wzywający traktuje tę transakcję jako inwestycję strategiczną i długoterminową. Zamiarem wzywającego jest stworzenie zintegrowanego koncernu typu multi-utility, powstałego w wyniku połączenia działalności wzywającego oraz spółki, zdolnego do efektywniejszego działania na coraz bardziej konkurencyjnym rynku paliwowym i energetycznym, przy jednoczesnym zwiększeniu odporności połączonego biznesu na ryzyka i wahania rynkowe" - napisano w wezwaniu.

"Zamiarem wzywającego jest doprowadzenie – po spełnieniu przewidzianych prawem warunków – do wycofania akcji spółki z obrotu na rynku regulowanym GPW" - dodano.

Na początku grudnia 2019 roku PKN Orlen wezwał do sprzedaży 100 proc. akcji Energi po 7 zł za sztukę. W połowie kwietnia podniósł cenę w wezwaniu do 8,35 zł.

Pod koniec kwietnia prezes PKN Orlen mówił, że PKN Orlen chce mieć docelowo 100 proc. akcji Energi, ale na razie skupi się na procesach inwestycyjnych w przejętej spółce i osiągnięcie 100 proc. nie jest na ten moment priorytetem.

Na zamknięciu poniedziałkowej sesji akcje Energi wyceniane były na 7,47 zł.

(PAP Biznes), #PKN

seb/ osz/

Zobacz także: Polski Koncern Naftowy Orlen SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Ostatnie wiadomości