Skrót wiadomości - piątek, 22 stycznia | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
23 sty 2021, 06:01

Skrót wiadomości - piątek, 22 stycznia

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w grudniu 2020 r. spadła o 0,8 proc. w ujęciu rocznym, w ujęciu miesięcznym wzrosła o 19,8 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących spadła w ubiegłym miesiącu o 0,8 proc. rdr.

Produkcja budowlano-montażowa w grudniu 2020 r. wzrosła o 3,4 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 34,4 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Ceny produkcji przemysłowej w grudniu 2020 roku pozostały bez zmian, w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,2 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

W styczniu nastąpiła poprawa koniunktury w większości obszarów gospodarki, poza działem finanse i ubezpieczenia - podał w piątek GUS.

Udział sprzedaży przez internet w sprzedaży detalicznej spadł w grudniu 2020 r. do 9,1 proc. z 11,4 proc. w listopadzie - podał GUS.

Firmy z sekcji przetwórstwo przemysłowe spodziewają się w styczniu spadku zatrudnienia o 0,2 proc. mdm - podał w piątek GUS.

Wskaźnik Dobrobytu, odzwierciedlający ekonomiczną kondycję polskiego społeczeństwa, wzrósł w styczniu o 0,8 pkt. w stosunku do grudnia - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

Eksport towarów rolno-spożywczych po jedenastu miesiącach 2020 roku wzrósł w Polsce o 7,0 proc. rdr do 31,3 mld euro - podał Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, powołując się na dane Ministerstwa Finansów.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w styczniu 54,7 pkt. wobec 55,2 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w I wyliczeniu.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w styczniu 45,0 pkt. wobec 46,4 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w I wyliczeniu.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w styczniu 57,0 pkt. wobec 58,3 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w I wyliczeniu.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w styczniu 46,8 pkt. wobec 47,0 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w I wyliczeniu.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Francji, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w styczniu 51,5 pkt. wobec 51,1 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w I wyliczeniu.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Francji, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w styczniu 46,5 pkt. wobec 49,1 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w I wyliczeniu.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Wielkiej Brytanii, przygotowywany przez Chartered Institute of Purchasing and Supply i Markit Economics, wyniósł w styczniu 52,9 pkt. wobec 57,5 pkt. miesiąc wcześniej - podano w komunikacie w I wyliczeniu.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług w Wielkiej Brytanii, wyniósł w styczniu 38,8 pkt. wobec 49,4 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w I wyliczeniu Chartered Institute of Purchasing and Supply i Markit Economics.

W styczniu nastroje brytyjskich konsumentów pogorszyły się, ale nie aż tak jak przypuszczano - wskaźnik zaufania wyniósł -28,0 pkt. wobec -26,0 pkt. miesiąc wcześniej - podał GfK NOP Ltd. w komunikacie.

Sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii, z uwzględnieniem sprzedaży paliw, w XII 2020 r. wzrosła o 0,3 proc., podczas gdy poprzednio spadła o 4,1 proc., po korekcie z -3,8 proc. - poinformowało w komunikacie biuro statystyczne.

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w styczniu 59,1 pkt. wobec 57,1 pkt. w poprzednim miesiącu - podano we wstępnym wyliczeniu.

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze usługowym przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w styczniu 57,5 pkt. wobec 54,8 pkt. w poprzednim miesiącu - podano we wstępnym wyliczeniu.

Indeks PMI composite w USA, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w styczniu 58 pkt. wobec 55,3 pkt. w poprzednim miesiącu - podano we wstępnym wyliczeniu.

Sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA w grudniu wyniosła 6,76 mln w ujęciu rocznym vs oczekiwane 6,55 mln - podało w raporcie Krajowe Stowarzyszenie Pośredników w Handlu Nieruchomościami (National Association of Realtors).

BUDŻET, DŁUG

Narodowy Bank Polski na piątkowym przetargu, w ramach operacji podstawowej, sprzedał 7-dniowe bony za 177,5 mld zł - wynika z danych NBP na platformie Bloomberg.

Ministerstwo Finansów sprzedało w piątek obligacje OK0423, PS0425, DS1030, WZ1126, WZ1131 za łącznie 8.001 mln zł, przy popycie 15.616 mln zł - podał resort w komunikacie.

Ministerstwo Finansów, w ramach sprzedaży dodatkowej, sprzedało papiery serii PS0425, WZ1126, DS1030 i WZ1131 łącznie za 1.137 mln zł - podał resort w komunikacie.

Po piątkowym przetargu sprzedaży obligacji stopień sfinansowania potrzeb pożyczkowych brutto na 2021 r. wynosi ok. 42 proc. – poinformowało PAP Biznes Ministerstwo Finansów.

GIEŁDA

Choć główne warszawskie indeksy rozpoczęły piątkowe notowania od spadków, które utrzymywały się przez większość dnia, to na koniec sesji zdołały w większości wyjść nad kreską. Wyjątek stanowił WIG20, który zakończył dzień w okolicy zera. W nim mocno zyskało odzieżowe LPP, a w dół ciągnął go KGHM.

Na zamknięciu piątkowej sesji WIG20 poszedł nieznacznie w dół (o 0,04 proc.) do 1.952,67 pkt., WIG zwyżkował o 0,14 proc. do 57.304,69 pkt., mWIG40 poszedł w górę o 0,85 proc. do 4.158,56 pkt., a sWIG80 zyskał 0,27 proc. do 17.182,93 pkt.

SPÓŁKI

Wycena fundamentalna CD Projektu jest wyższa niż obecny kurs, ale do pojawienia się pierwszych pozytywnych informacji o "Cyberpunk 2077" akcje mogą dalej tanieć - uważa Kacper Koproń z Trigon DM. Zdaniem analityka po wydaniu zapowiadanych poprawek do gry, na jej zakup może zdecydować się spora grupa graczy.

Marian Krzemiński złożył rezygnację z pełnienia funkcji wiceprezesa zarządu Grupy Lotos z dniem 1 marca 2021 r. - podał Lotos w komunikacie.

Quercus TFI rozpoczyna proces budowy księgi popytu przed emisją akcji serii D z wyłączeniem prawa poboru dotyczasowych akcjonariuszy, ale z zachowaniem ich prawa pierwszeństwa - poinformowała spółka w komunikacie. Zgodę na emisję wyraziło walne zgromadzenie pod koniec sierpnia 2020 roku.

Oferta Tesgasu za 53,9 mln zł netto została wybrana w przetargu Polskiej Spółki Gazownictwa - podała spółka w komunikacie.

Umowy o zarządzanie PPK podpisało z TFI PZU ponad 35 tysięcy pracodawców - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Ferro, który ma zgodę UOKiK na przejęcie kontroli nad spółką Termet, liczy, że w ciągu kilku tygodni sfinalizuje tę transakcję. Ferro chce wyjść z ofertą Termetu za granicę - poinformowało Ferro w komunikacie prasowym.

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju objął obligacje Play o wartości 100 mln zł - podał bank w komunikacie.

Oferta Zakładów Urządzeń Kotłowych Stąporków zajęła pierwsze miejsce w przetargu Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Ciechanowie na budowę elektrociepłowni na potrzeby wysokosprawnej kogeneracji z wykorzystaniem OZE - podała spółka w komunikacie. Wartość netto kontraktu wynosi 35,79 mln zł.

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju może udzielić Kernelowi kredytu w wysokości do 80 mln dolarów na finansowanie działalności - wynika z informacji na stronie internetowej banku.

Strata netto Trakcji w 2020 r. wyniosła 64,9 mln zł - wynika z podanych przez spółkę szacunkowych wyników. Przychody ze sprzedaży wyniosły 652,75 mln zł, a strata EBITDA 32,1 mln zł.

Spółka zależna Mostostalu Zabrze podpisała list intencyjny z Posco Engineering & Construction dotyczący rozbudowy instalacji termicznego przekształcania odpadów - poinformowała spółka w komunikacie. Wartość prac do zrealizowania w okresie około 3 lat, objęta listem intencyjnym, wynosi ok. 400 mln zł netto.

WALUTY

W nadchodzącym tygodniu notowania złotego będą uzależnione od dolara, przy czym scenariuszem bazowym jest stabilizacja - oceniają ekonomiści. Ich zdaniem, bez większych zmian pozostaną także 2 i 5-letnie krajowe SPW.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,2158 USD i 126,19 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,5354 - poinformował NBP.

TOWARY

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA tarci w piątek ponad 1 proc., na rynkach dominuje pesymizm co do popytu na paliwa w krótkiej pespektywie z powodu nasilania się pandemii koronawirusa. Wzrostom notowań ropy nie sprzyja też umocnienie się kursu dolara USA - informują maklerzy.

Ceny miedzi i innych metali bazowych na giełdzie metali w Londynie wytracają tygodniowe zwyżki. Miedź na LME w dostawach 3-miesięcznych tanieje o 0,6 proc. wobec 8.021,50 USD za tonę, notowanych na zakończenie poprzedniej sesji - informują maklerzy.

Zapasy ropy naftowej w USA w ubiegłym tygodniu wzrosły o 4,35 mln baryłek, czyli o 0,9 proc. do 486,6 mln baryłek - poinformował w piątek amerykański Departament Energii (DoE).

OPINIE, PROGNOZY

Grudniowy odczyt produkcji budowlano montażowej wyraźnie zaskoczył in plus, choć to tylko wyłom w trendzie spadkowym z II połowy 2020 r. - uważają ekonomiści, komentujący piątkowe dane GUS. Perspektywy na kolejne miesiące są ostrożne, choć publiczne inwestycje w horyzoncie kilku kwartałów powinny wesprzeć branżę.

Grudniowe dane o sprzedaży pokazały powrót konsumentów do sklepów po zniesieniu ograniczeń w handlu; ze względu na restrykcje, styczeń będzie jednak słaby - oceniają ekonomiści, komentując piątkowe dane GUS. Dodają jednak, że w dłuższym horyzoncie perspektywy dla sprzedaży detalicznej i konsumpcji są dobre, choć powrót do stanu sprzed pandemii zajmie wiele miesięcy.

Kombinacja rosnących cen paliw i spadających marż odsuwa szansę na obniżki cen paliw na stacjach o kilka tygodni - wskazali analitycy e-petrol.

Na koniec miesiąca możliwe są symboliczne obniżki detalicznych cen paliw - oceniają analitycy BM Reflex.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Oceny skali wsparcia państwa dla firm i ich pracowników są obecnie najgorsze z dotychczasowych - wskazują autorzy badania CBOS. Jak wynika z raportu, jednie co czwarty ankietowany uważa, że przedsiębiorstwa i pracownicy otrzymują wystarczające wsparcie.

Komisja Nadzoru Finansowego oczekuje, że decyzje w sprawie polubownego rozwiązania spraw frankowych będą podejmowane indywidualnie przez poszczególne banki, ale nadzór liczy, że uda się wypracować rozwiązanie, dzięki któremu dojdzie do zawierania ugód na szeroką skalę - poinformował PAP Biznes Jacek Barszczewski, dyrektor Departamentu Komunikacji Społecznej UKNF.

W dwóch dekadach stycznia zarejestrowano w Polsce o 17,1 proc. mniej rdr nowych samochodów osobowych i dostawczych - podał Polski Związek Przemysłu Motorowego.

Fundusze emerytalne kupiły w grudniu 2020 r. polskie akcje za 978 mln zł, a akcje zagraniczne za 506 mln zł - wynika z szacunków Trigon DM.

W okresie styczeń-grudzień deweloperzy przekazali do użytkowania 143,8 tys. mieszkań, o 9,4 proc. więcej rdr - podał GUS.

Na koniec grudnia 2020 roku w budowie było 827,4 tys. mieszkań, o 0,2 proc. więcej niż przed rokiem - podał GUS.

Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w grudniu 2020 r. wzrosła o 7,9 proc. rdr, a mdm spadła o 13,5 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Firmy z sekcji przetwórstwo przemysłowe spodziewają się w styczniu spadku zatrudnienia o 0,2 proc. mdm - podał w piątek GUS.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych - podała Kancelaria Prezydenta w komunikacie.

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

Polska zbliża się do granicy 1 tys. zgonów na 1 mln mieszkańców z powodu COVID-19 – powiedział w piątek specjalista chorób zakaźnych dr Paweł Grzesiowski. Podkreślił, że nowym poważnym zagrożeniem są kolejne warianty koronawirusa, jakie wciąż pojawiają się na świecie.

Wykryto 6640 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, najwięcej na Mazowszu – 856; zmarło 346 osób – poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia.

W piątek o godz. 6.00 ruszyły zapisy seniorów powyżej 70 lat na szczepienia przeciw COVID-19. Od 15 stycznia na konkretne terminy w punktach szczepień umawiają się seniorzy 80 plus. Mają być szczepieni od 25 stycznia.

W ciągu pierwszych trzech godzin za pośrednictwem dostępnych kanałów na szczepienie dla osób powyżej 70. roku życia zapisało się ponad 150 tys. osób - powiedział w piątek szef KPRM Michał Dworczyk. Dodał, że zainteresowanie było i jest nadal bardzo duże, w godzinach tzw. piku było to 300 tys. prób połączeń na minutę, stąd też wystąpiły i występują problemy z dodzwonieniem się - tak dużego obciążenia żaden system nie jest w stanie wytrzymać. Dlatego - powiedział - "prosimy o cierpliwość, chwilę zwłoki i ponowienie próby połączenia".

Zamiast spędzać Dzień Dziadka z wnukami, seniorzy stoją w kolejkach, by usłyszeć, że nie ma terminu szczepienia - napisał w piątek marszałek Senatu Tomasz Grodzki. W odpowiedzi serwis SzczepimySię podkreślił, że oferowane są trzy ścieżki rejestracji - przez infolinię, e-rejestrację i POZ.

Do tej pory wykonano w Polsce 603 tys. 809 szczepień. Liczba dawek, które zostały dostarczone do punktów szczepień, to ponad 789 tys., a stany w magazynach stanowią niewiele powyżej 467 tys. - poinformował w piątek szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

Wciąż rośnie odsetek Polaków, którzy chcą się zaszczepić; obecnie to już ponad połowa badanych; ubywa także osób sceptycznych wobec szczepionek - podaje portal wPolityce.pl., powołując się na własne badania zlecone Social Changes.

Zgodnie z umową zawartą przez KE do Polski do końca pierwszego kwartału trafią szczepionki, dzięki którym będziemy mogli zaszczepić 3 mln 100 tys. pacjentów - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk. Dodał, że z powodu ograniczeń dostaw nie jest możliwe zaszczepienie większej liczby osób w tym terminie.

Na początku przyszłego tygodnia zostaną przedstawione informacje na temat decyzji, co do obostrzeń w związku z epidemią koronawirusa - powiedział w piątek rzecznik rządu Piotr Müller. Jak dodał, w najbliższych dniach odbędzie się posiedzenie Rady Medycznej, na której będą podejmowane ostateczne decyzje.

Sejm powołał w czwartek Piotra Wawrzyka na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Wybór ten, zgodnie z przepisami, musi jeszcze zaakceptować Senat.

Jeśli powołany przez Sejm na RPO Piotr Wawrzyk zostanie odrzucony w Senacie, koalicja rządowa będzie się zastanawiać nad następnym kandydatem, będzie też rozważana kandydatura Jana Rokity - powiedział w programie "Tłit" w WP wicepremier Jarosław Gowin.

Powołany przez Sejm na stanowisko RPO Piotr Wawrzyk na pewno nie zyska poparcia senatorów Koalicji Obywatelskiej - podkreślił w piątek wiceszef Platformy Obywatelskiej Tomasz Siemoniak. Jak dodał, spodziewa się, że również koleżanki i koledzy z senackiej większości nie poprą Wawrzyka.

Lewica zrobi wszystko, żeby zablokować wybór Piotra Wawrzyka na RPO - zadeklarował w piątek lider Wiosny, europoseł Robert Biedroń. Polityk poinformował, że wystąpił do Rady Europy o monitorowanie wyboru RPO w Polsce.

Sąd w Poznaniu uwzględnił w piątek zażalenie pełnomocników Romana Giertycha, uznając, że zatrzymanie, doprowadzenie i przeszukanie adwokata były niezasadne i nielegalne. Taką informację przekazał w piątek dziennikarzom reprezentujący Giertycha mec. Jakub Wende.

Premier Mateusz Morawiecki powołał Tomasza Rzymkowskiego na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki oraz pełnomocnika rządu do spraw kształcenia ogólnego i nadzoru pedagogicznego - poinformowało MEiN w piątek.

Polska 2050 jest gotowa wziąć odpowiedzialność za państwo - deklarował w piątek na konwencji inaugurującej cykl prezentacji programowych lider ruchu Szymon Hołownia. Zapewniał, że Polska 2050 wykorzystała czas pandemii, by myśleć i szukać rozwiązań naprawy państwa.

W wieku 97 lat w nocy z czwartku na piątek zmarł rysownik Henryk Jerzy Chmielewski, słynny Papcio Chmiel, autor serii komiksów o przygodach Tytusa, Romka i A'Tomka, Powstaniec Warszawski. Informację o śmierci twórcy zamieściło na Twitterze Muzeum Powstania Warszawskiego.

Od 1 lutego wszyscy narciarze będą mogli korzystać z wyciągów położonych w Wiśle i okolicy - zadeklarowani w piątek przedstawicieli tamtejszych stacji narciarskich. Zaapelowali do rządu o zmianę obowiązujących obostrzeń, aby mogli to uczynić legalnie.

Piotr P., główny oskarżony w aferze SKOK Wołomin wyjdzie w piątek z aresztu, w którym przebywał od niemal siedmiu lat - dowiedziała się Polska Agencja Prasowa od obrońca mężczyzny mec. Adama Gomuły.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

Wprowadzenie "ciemnoczerwonych" stref zakażeń w Unii Europejskiej, utrzymanie otwartych granic wewnętrznych i wspólne przekonanie, że koncerny farmaceutyczne muszą respektować zobowiązania dotyczące dostaw szczepionek - to ustalenia czwartkowego wideoszczytu UE.

Dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus oświadczył w piątek, że na kontynent afrykański nie dotarła jeszcze ani jedna zachodnia szczepionka przeciw Covid-19. "Czeka na nie 1,3 mld ludzi. Świat znajduje się na krawędzi katastrofalnej porażki moralnej" - cytuje Ghebreyesusa portal BBC.

Pierwsze dostawy szczepionki przeciw Covid-19 firmy AstraZeneca do krajów UE będą mniejsze od pierwotnie ustalonych z uwagi na problemy w produkcji - poinformował w piątek brytyjski koncern.

Rzecznik Komisji Europejskiej ds. zdrowia Stefan De Keersmaecker poinformował w piątek na konferencji prasowej, że państwa członkowskie UE mogą na własną rękę negocjować zakup szczepionek przeciwko Covid-19 z producentami, których nie obejmuje wspólne portfolio.

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel rozmawiał w piątek telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Zaapelował do niego o uwolnienie rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.

W Niemczech liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem wzrosła w ciągu ostatniej doby o 17 862, do 2 106 262 - wynika z danych opublikowanych w piątek przez berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI). Zmarło 859 osób z Covid-19, co zwiększyło bilans ofiar do 50 642.

Francja będzie musiała zastosować ścisły lockdown, podobny do wprowadzonego już w Irlandii i Wielkiej Brytanii, jeśli nie uda się powstrzymać bardziej zakaźnych wariantów koronawirusa - przekazał w piątek francuski epidemiolog i doradca rządu ds. pandemii prof. Arnaud Fontanet.

Od niedzieli wszyscy przyjeżdżający do Francji, również z krajów Unii Europejskiej, będą zobowiązani do okazania negatywnego wyniku testu PCR na obecność koronawirusa – poinformował dziennikarzy Pałac Elizejski po wideokonferencji Rady Europejskiej w czwartek.

We Włoszech ostatniej doby zarejestrowano 472 zgony na Covid-19 i 13 633 nowe zakażenia koronawirusem - poinformowało w piątek włoskie ministerstwo zdrowia. Za sprawą masowo wykonywanych testów błyskawicznych w aptekach wysoka jest dzienna liczba badań - 264 tysiące.

Blisko 43 tys. nowych zakażeń koronawirusem potwierdzono w Hiszpanii w ciągu ostatniej doby - poinformował rząd w piątek. Potwierdził też, że zwrócił się do dowództwa armii z pytaniami w sprawie możliwych nadużyć podczas szczepień przeciw Covid-19.

W Danii potwierdzono 464 przypadki zakażenia nowym, bardziej zaraźliwym wariantem B.1.1.7 koronawirusa z Wielkiej Brytanii - poinformowała w piątek duńska agencja kontroli chorób zakaźnych (SSI).

Czeska Izba Poselska w czwartek przedłużyła do 14 lutego obowiązywanie stanu wyjątkowego, który wprowadzono z powodu pandemii Covid-19. Rząd chciał, by nadzwyczajne przepisy obowiązywały do 21 lutego. Podczas obrad doszło do szarpaniny przy krześle prowadzącego obrady. Interweniowała ochrona.

Grecja poluzuje od 1 lutego część ograniczeń przeciwepidemicznych, zezwalając na ponowne otwarcie szkół średnich po ponad dwóch miesiącach przerwy, gdyż rozprzestrzenianie się koronawirusa ustabilizowało się.

W związku z rozprzestrzenianiem się nowych wariantów koronawirusa rząd federalny Belgii podjął w piątek decyzję, że podróże zagraniczne, które nie są konieczne, będą zakazane od środy 27 stycznia do 1 marca - powiedział premier Walonii Elio Di Rupo.

Bilans ofiar śmiertelnych epidemii koronawirusa przekroczył w czwartek w Stanach Zjednoczonych 410 tysięcy. Nowy prezydent Joe Biden, ostrzegając że jeszcze w lutym bilans ofiar śmiertelnych epidemii w USA wzrośnie do pół miliona, podkreślił że na pokonanie koronawirusa potrzeba miesięcy.

Prezydent USA Joe Biden powiedział w czwartek, że liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w kraju prawdopodobnie przekroczy w lutym 500 tysięcy. Ocenił, że kampania szczepień przeciw Covid-19 była dotąd w Stanach Zjednoczonych porażką.

Pracujemy, by pociągnąć Rosję do odpowiedzialności za jej lekkomyślne i wrogie działania - przekazała w czwartek rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki. Wśród nich wymieniła m.in. cyberatak na amerykańskie instytucje oraz otrucie opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w piątek, że zaplanowane na sobotę demonstracje, do których wezwali zwolennicy Aleksieja Nawalnego po jego aresztowaniu, są niedopuszczalne. Podkreślił, że chodzi o akcje, które miałyby się odbyć bez zezwolenia władz.

Po wykryciu nowych lokalnych przypadków Covid-19 w Pekinie trwają w piątek masowe testy mieszkańców niektórych dzielnic. W Szanghaju zaczęto badać pracowników służby zdrowia, a według lokalnych mediów władze Hongkongu obejmą lockdownem dziesiątki tysięcy ludzi.

(PAP Biznes)

asa/ ana/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości