TYDZIEŃ NA RYNKACH: Kłopoty rurociągów Colonial Pipeline, dane makro, wyniki spółek, Fed | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
10 maj 2021, 06:31

TYDZIEŃ NA RYNKACH: Kłopoty rurociągów Colonial Pipeline, dane makro, wyniki spółek, Fed

Nowy tydzień przyniesie serię najnowszych danych makroekonomicznych, kolejne wyniki kwartalne amerykańskich spółek, a także wystąpienia części członków Fed. Inwestorzy czekają na wznowienie dostaw paliw rurociągami Colonial Pipeline do części Stanów Zjednoczonych.

W środę na rynek trafią dane o cenach CPI w kwietniu w Stanach Zjednoczonych. Dane te będą bardzo uważnie obserwowane przez inwestorów, którzy są zdania, że rosnąca presja na ceny zmusi Fed do rozpoczęcia zmniejszania programu skupu aktywów z rynku.

Dane o cenach PPI w USA zostaną opublikowane w czwartek, a w piątek inwestorzy poznają sprzedaż detaliczną w kwietniu.

Analitycy spodziewają, że piątkowe wstrzymanie dostaw paliw rurociągami Colonial Pipelien do części Stanów Zjednoczonych będzie miało duży wpływ na ceny paliw i diesla w USA, jeśli szybko nie dojdzie do wznowienia dostaw.

"Zaczynamy się przekonywać, że efekty wstrzymania dostaw rurociągami mogą być poważniejsze niż wcześniej zakładaliśmy" - powiedział Patrick De Haan, szef działu analityków z GasBuddy.

De Haan podał, że spodziewał się niewielkiego wpływu i wzrostu cen tylko o kilka centów, gdyby dostawy zostały wznowione do niedzieli wieczorem. Ale jeśli rurociąg nie zostanie szybko uruchomiony ponownie, wpływ może być w najbliższych dniach dużo mocniejszy.

"Scenariusz bazowy jest taki, że problem zostanie rozwiązany szybko, ale jeśli nie, to ceny paliw i benzyny w USA wzrosną bardzo znacząco" - powiedział Robert Campbell, szef działu analiz produktów ropopochodnych z firmy konsultingowej Energy Aspects.

Największy w USA operator rurociągów z paliwami Colonial Pipeline, który dostarcza do wschodniej części kraju 45 proc. potrzebnego tam paliwa wstrzymał w piątek wszelkie operacje po ataku hakerskim. Firma poinformowała w sobotę, że stała się celem ataku typu ransomware.

Ransomware to rodzaj złośliwego oprogramowania, którego celem jest blokowanie systemów komputerowych poprzez szyfrowanie danych. Od zaatakowanych w ten sposób instytucji grupy cyberprzestępców żądają następnie wysokiego okupu w zamian za odzyskanie dostępu do firmowych danych.

Colonial Pipeline nie poinformował o szczegółach dotyczących ataku, jak i o tym, czy od firmy zażądano pieniędzy w zamian za odblokowanie systemów. Przekazał tylko, że o sprawie powiadomiono organy ścigania i amerykańskie agencje federalne, a spółka zatrudniła specjalistyczną firmę, która ma pomóc w opanowaniu sytuacji.

Nie podano również, do kiedy będą zamknięte rurociągi Colonial Pipeline, którymi znad Zatoki Meksykańskiej do wschodniej i południowej części USA codziennie przesyłanych jest 2,5 mln baryłek benzyny, oleju napędowego, paliwa lotniczego i oleju opałowego. Firma podkreśliła, że pracuje nad wznowieniem normalnej działalności.

Według ekspertów dłuższa niż kilkudniowa przerwa w dostawach tych produktów może doprowadzić do zakłóceń w działalności ważnych portów lotniczych, np. w Atlancie w Georgii i w Charlotte w Północnej Karolinie. Niedobór paliw i wzrost cen z czasem mogliby odczuć także konsumenci na całym wschodnim wybrzeżu USA, od Alabamy po stołeczny Waszyngton.

W ocenie komentatorów w ostatnich latach liczba przeprowadzanych przez zorganizowane grupy przestępcze cyberataków gwałtownie wzrosła, zwiększył się też stopień technicznego wyrafinowania i złożoności tych operacji. Eksperci ostrzegają również przed możliwością częstszych ataków wymierzonych w twardą infrastrukturę, taką jak systemy przesyłu prądu, wody czy paliw.

W najbliższych dniach kilku członków Fed będzie przemawiać publicznie, w tym wiceprzewodniczący Fed Richard Clarida, którego wystąpienie nastąpi krótko po środowych danych o inflacji w Stanach Zjednoczonych.

Przemawiać będą też zarządzająca Fed Lael Brainard, prezes Fed z Chicago Charles Evans, prezes Fed z San Francisco Mary Daly, prezes Fed z Nowego Jorku John Williams oraz prezes Fed z Dallas Rob Kaplan.

Część analityków nie zmieniło swojego sceptycznego stanowiska wobec utrzymujących się zapewnień ze strony Fed, że inflacja wynikająca z ogromnego programu wsparcia będzie tymczasowa, gdyż ceny notują mocne i silne wzrosty począwszy od surowców aż po ceny nieruchomości.

W tym tygodniu kolejne amerykańskie spółki przedstawią swoje wyniki za pierwszy kwartał. Wśród nich będą m.in. Disney, Marriott, Airbnb i Tyson Foods. Część zarządzających funduszami coraz śmielej decyduje się na przebudowę portfeli, rezygnując z akcji największych firm technologicznych, pomimo bardzo mocnych raportów kwartalnych, na rzecz spółek wartościowych i cyklicznych, które są powiązane z warunkami ekonomicznymi. To wyraz oczekiwań, że odbudowa gospodarki po pandemii koronawirusa potrwa dłużej i będzie bardziej stopniowa niż wcześniej zakładano.

W środę na rynek trafią dane o wPKB w pierwszym kwartale w Wielkiej Brytanii. Powinny one potwierdzić, że brytyjska gospodarka znajduje się w fazie odbudowy po pandemii.

Bank Anglii oświadczył niedawno, że gospodarka jest na dobrej drodze, by w czwartym kwartale 2021 roku powrócić do stanu sprzed pandemii. To o trzy miesiące szybciej niż Bank Anglii wcześniej zakładał, a jednocześnie podniósł on całoroczną prognozę wzrostu PKB w 2021 roku do 7,25 proc. wobec prognozy z lutego na poziomie 5,0 proc. Byłby to najszybszy roczny wzrost PKB od 1941 roku, ale trzeba pamiętać, że w 2020 roku brytyjska gospodarka zanotowała spadek o 9,8 proc., czyli najwięcej od ponad 300 lat.

-----------

Kalendarz makroekonomiczny w tygodniu 10-14 maja (źródło: Barclays "Global Economic Weekly", Investing. com, yahoo. com).

Poniedziałek:

Ukraina - dzień wolny

03.30 Australia - sprzedaż detaliczna w marcu (prognoza 1,4 proc. mdm, poprzednio 1,4 proc. mdm)

09.30 Wielka Brytania - wskaźnik cen nieruchomości Halifax w kwietniu

Wtorek:

01.30 Japonia - wydatki gospodarstw domowych w marcu

03.30 Chiny - wskaźnik CPI w kwietniu (prognoza -0,2 proc. mdm i 1,0 proc. rdr, poprzednio -0,5 proc. mdm i 0,4 proc. rdr)

11.00 Niemcy - Nastrój Ekonomiczny ZEW w maju (prognoza 71,0 pkt, poprzednio 70,7 pkt)

13.00 Brazylia - protokół z posiedzenia banku centralnego

14.00 USA - krótkoterminowa prognoza dla sektora energetycznego - dane EIA

14.00 Brazylia - wskaźnik CPI w kwietniu (prognoza 6,20 proc. rdr i 1,03 proc. mdm, poprzednio 6,10 proc. rdr i 0,93 proc. mdm)

16.00 USA - Miejsca Pracy Dzięki Turystyce w marcu (prognoza 7,5 mln, poprzednio 7,367 mln)

16.30 Wielka Brytania - przemówienie prezesa Banku Anglii Baileya

Środa:

Indonezja - dzień wolny

00.45 Nowa Zelandia - sprzedaż detaliczna kart elektronicznych w kwietniu

02.30 Australia - indeks zaufania konsumentów Westpac w maju

03.30 Australia - zgody na budowę w marcu

08.00 Wielka Brytania - inwestycje biznesowe w pierwszym kwartale

08.00 Wielka Brytania - PKB w pierwszym kwartale (prognoza -1,7 proc. kdk i -6,0 proc. rdr, poprzednio 1,3 proc. kdk i -7,3 proc. rdr)

08.00 Wielka Brytania - produkcja dóbr w fabrykach w marcu (prognoza 1,0 proc. mdm, poprzednio 1,3 proc. mdm)

08.00 Niemcy - wskaźnik CPI w kwietniu (prognoza 0,7 proc. mdm, poprzednio 0,7 proc. mdm)

08.45 Francja - wskaźnik CPI w kwietniu

11.00 Wielka Brytania - przemówienie prezesa Banku Anglii Baileya

11.00 strefa euro - produkcja przemysłowa w marcu (prognoza 0,6 proc. mdm, poprzednio -1,0 proc. mdm)

14.30 USA - bazowy wskaźnik CPI w kwietniu (prognoza 0,3 proc. mdm, poprzednio 0,3 proc. mdm)

14.30 USA - wskaźnik CPI w kwietniu (prognoza 0,2 proc. mdm, poprzednio 0,6 proc. mdm)

16.30 USA - zapasy ropy naftowej

20.00 USA - bilans budżetu federalnego w kwietniu

Czwartek:

Szwajcaria - dzień wolny

Singapur - dzien wolny

Indie - dzień wolny

Indonezja - dzień wolny

03.30 Australia - wskaźników kosztów zatrudnienia w pierwszym kwartale

14.30 USA - zadeklarowani wstępni bezrobotni (prognoza 500 tys, poprzednio 498 tys.)

14.30 USA - wskaźnik PPI w kwietniu (prognoza 0,3 proc. mdm, poprzednio 1,0 proc. mdm)

18.00 Wielka Brytania - przemówienie prezesa Banku Anglii Baileya

21.00 Meksyk - decyzja banku centralnego w sprawie stóp procentowych, rynek nie spodziewa się zmian

Piątek:

Indonezja - dzień wolny

10.00 Polska - wskaźnik CPI w kwietniu

14.30 USA - bazowa sprzedaż detaliczna w kwietniu (prognoza 0,9 proc. mdm, poprzednio 8,4 proc. mdm)

14.30 USA - wskaźniki cen importowych i eksportowych w kwietniu

14.30 USA - sprzedaż detaliczna w kwietniu (prognoza 0,2 proc. mdm, poprzednio 9,7 proc. mdm)

14.30 Kanada - sprzedaż przemysłowa w marcu (prognoza 3,5 proc. mdm, poprzednio -1,6 proc. mdm)

14.30 Kanada - sprzedaż hurtowa w marcu

15.15 USA - produkcja przemysłowa w kwietniu (prognoza 1,1 proc. mdm, poprzednio 1,4 proc. mdm)

16.00 USA - zapasy biznesowe w marcu

16.00 USA - Indeks nastrojów konsumentów Uniwersytetu Michigan w maju (prognoza 83,6 pkt, poprzednio 82,7 pkt)

(PAP Biznes)

pr/

Ostatnie wiadomości