Haitong Bank w raporcie z 2 września obniża rekomendację dla Cyfrowego Polsatu do NEUTRALNIE | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
06 wrz 2021, 11:46

Haitong Bank w raporcie z 2 września obniża rekomendację dla Cyfrowego Polsatu do NEUTRALNIE

Haitong Bank w raporcie z 2 września (godz. 8:00) obniża rekomendację dla Cyfrowego Polsatu do NEUTRALNIE (poprzednio Kupuj), jednocześnie podwyższając cenę docelową do 36,7 PLN z 32,3 PLN. Autorem raportu jest Konrad Księżopolski, Szef Działu Analiz, Haitong Bank.

Analitycy Haitong Banku obniżyli rekomendację dla Cyfrowego Polsatu po zaktualizowaniu modelu finansowego o:

  • uwzględnienie transakcji Polkomtel Infrastruktura (TowerCo);
  • wyższą dynamikę ARPU;
  • lepsze perspektywy rynku reklamy telewizyjnej.

Haitong Bank szacuje, że wpływy gotówkowe netto z TowerCo mogą sięgnąć 6,2 mld PLN. Zdaniem analityków ważne jest pytanie co spółka może zrobić z taką ilością gotówki. Oczywiste sposoby dystrybucji gotówki z TowerCo dotyczą 5G, delewarowania lub dywidendy, jednak spółka z ok. 1,4 mld PLN rocznego FCF jest w stanie zrobić to z własnych środków. Ze względu na znaczący udział spółki w rynku telefonii komórkowej (ok. 22 proc.), płatnej telewizji (ok. 30 proc.) oraz rynku reklamy telewizyjnej (ok. 29 proc.) analitycy nie sądzą, aby dalsze duże transakcje konsolidacyjne były możliwe. Jedyne możliwe obszary rynku medialnego, w których Cyfrowy Polsat mógłby chcieć zwiększyć swój udział, to rynek radiowy i rynek e-commerce. W radiu spółka jest już obecna z nadawcą Muzo.fm (0,5 proc. udziału w rynku), a jako potencjalny cel akwizycji analitycy widzą RMF FM (ok. 29 proc. udziału w rynku). W internecie i e-commerce Cyfrowy Polsat jest już obecny z portalem Interia.pl i sklepem obuwniczym eobuwie.pl.

Mając na uwadze zaangażowanie głównego akcjonariusza Cyfrowego Polsatu Zygmunta Solorza w rozwój zielonej energii poprzez giełdowy ZE PAK, analitycy formułują mniej popularną tezę, że część środków z TowerCo może zostać zainwestowana w zieloną energię, taką jak fotowoltaika, wodór czy energetyka jądrowa. Jest kilka wyraźnych sygnałów potwierdzających takie założenie:

  • eSoleo (spółka zależna Cyfrowego Polsatu) stała się bardzo aktywna na rynku fotowoltaicznym, realizując kontrakty dla ZE PAK, ale także dla notowanego na giełdzie Dino
  • ZE PAK planuje rozwój energetyki wodorowej i stacji paliw wodorowych. W I poł. 2021 r. Cyfrowy Polsat nabył spółkę Exion Hydrogen Polskie Elektrolizery, co może być związane z tym projektem
  • 31 sierpnia 2021 r. ZE PAK podpisał z MS Innovation Impulse umowę o współpracy w zakresie utworzenia spółki celowej do budowy reaktora SMR w elektrowni w Pątnowie.

Jeśli spółka zdecyduje się wydać część wpływów z TowerCo poza swoim podstawowym rynkiem, to Cyfrowy Polsat może zacząć być postrzegany przez inwestorów jako konglomerat, który zazwyczaj wyceniany jest z dyskontem.

Źródło: Haitong Bank

Zobacz także: Cyfrowy Polsat SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości