DZIEŃ NA RYNKACH: Spadki na Wall Street, ale indeks Dow odrobił 800 punktów strat | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
25 sty 2022, 22:14

DZIEŃ NA RYNKACH: Spadki na Wall Street, ale indeks Dow odrobił 800 punktów strat

Wtorek na Wall Street zakończył się spadkami, ale Dow Jones podobnie jak dzień wcześniej odrobił większość strat. Mocno zniżkował natomiast Nasdaq w ślad za przeceną spółek technologicznych. Na rynkach panuje wysoka zmienność, a inwestorzy czekają na środową decyzję ws. polityki monetarnej Fed.

Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,19 proc., do 34.297,73 pkt.

S&P 500 na koniec dnia stracił 1,22 proc. i wyniósł 4.356,45 pkt. Indeks od początku roku stracił już ponad 7 proc., co może oznaczać dla niego najgorszy miesiąc od marca 2020 roku.

Nasdaq Composite zniżkował 2,28 proc. i zamknął sesję na poziomie 13.539,29 pkt.

Wtorkowa sesja miała do pewnego stopnia podobny przebieg jak w poniedziałek, kiedy Nasdaq wrócił z ponad 4-proc. przeceny w ciągu dnia, a Dow odrobił ponad 1000 punktów, czyli 3,25 proc. Tym razem najmocniejszy okazał się indeks Dow, który odrobił ponad 800 punktów.

"Rollercoaster trwa, ale dołki z poniedziałku nie zostały jednak przełamane" - powiedział Adam Crisafulli z Vital Knowledge.

Na czele firm, które były liderami odrabiania strat we wtorek były banki i firmy paliwowe. Bank of America i Citigroup zyskały po ponad 2 proc. Occidental Petroleum, APA Corp i Halliburton zyskały po ponad 8 proc.

We wtorek rentowności amerykańskich papierów skarbowych powróciły do wzrostów i wyniosły około 1,78 proc.

Po lepszych od oczekiwanych wynikach za czwarty kwartał około 10 proc. zyskały akcje American Express.

W dalszym ciągu inwestorzy chętnie pozbywają się akcji spółek technologicznych. Tesla, która przedstawi wyniki kwartalne po sesji w środę, spadła na koniec dnia prawie 1 proc.

Apple zniżkował o 2 proc., a Microsoft stracił 2,7 proc. Nvidia, która od początku roku straciła na wartości 22 proc., spadła o kolejne 2,4 proc.

Akcje GE szły w dół o 5 proc. Przychody spółki wyniosły w czwartym kwartale 20,3 mld USD wobec oczekiwanych 21,37 mld USD.

Notowania J&J rosły o 1 proc. Zysk na akcję Johnson & Johnson w ostatnim kwartale wyniósł 2,13 USD, a analitycy oczekiwali 2,12 USD za akcję.

Notowania 3M spadły o 1,5 proc. Przychody koncernu wyniosły 8,61 mld USD vs konsensus 8,61 mld USD.

IBM szedł w górę o 2,5 proc. Zysk na akcję spółki w IV kw. wyniósł 3,35 USD. Oczekiwano 3,3 USD na akcję.

W środę amerykańska Rezerwa Federalna opublikuje komunikat po posiedzeniu oraz najnowsze kwartalne projekcje makroekonomiczne, a o godz. 20.30 rozpocznie się konferencja prasowa szefa Fedu Jerome'a Powella.

Na marcowym posiedzeniu Fed oczekiwana jest podwyżka amerykańskich stóp procentowych o 25 pb, ale niektórzy analitycy nie wykluczają podniesienia stóp o 50 pb.

"Żyjemy w świecie, w którym większość graczy na rynku nigdy nie była świadkami cyklu podwyżek stóp proc., jedyne widzieli Fed zapewniający płynność, a teraz jest to szok dla tych uczestników. Indeksy mogą spaść znacznie niżej, a wyceny przechodzą obecnie reset” – powiedział Keith Temperton, handlowiec w Forte Securities.

"Ryzyko pogorszenia sytuacji na giełdach związane z zacieśnianiem polityki pieniężnej jest wysokie. Jak dotąd spadki dotyczyły głównie aktywów o wysokiej wycenie, ale pojawiają się oznaki szerszego ograniczenia ekspozycji na ryzyko po stronie inwestorów” – powiedział analityk Maneesh Deshpande z Barclays.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył prognozę wzrostu światowego PKB w 2022 r. do 4,4 proc., a szacunki na 2023 r. podniósł do 3,8 proc. - podano w styczniowej edycji World Economic Outlook.

"Światowa gospodarka wkracza w 2022 rok bardziej osłabiona niż wcześniej oczekiwano. W miarę rozpowszechniania się nowego wariantu Omikron COVID-19, kraje ponownie nałożyły ograniczenia mobilności. Rosnące ceny energii i zakłócenia w dostawach spowodowały wyższą niż przewidywano inflację o szerszym zasięgu, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych oraz w wielu gospodarkach wschodzących i rozwijających się” – napisano w raporcie MFW.

"Oczekuje się, że globalny wzrost zmniejszy się z 5,9 proc. w 2021 r. do 4,4 proc. w 2022 r., w dużej mierze odzwierciedlając prognozowane spadki dynamiki wzrostu PKB w dwóch największych gospodarkach świata – USA i Chinach. (...) Oczekuje się, że globalny wzrost PKB spowolni do 3,8 proc. w 2023 r." - dodano.

Uniwersytet Johnsa Hopkinsa podał, że w USA w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 2.137 ofiar śmiertelnych Covid-19. Obecność koronawirusa potwierdzono u 1.029.906 kolejnych osób. Najnowsze dane wskazują, że od wybuchu epidemii w Ameryce odnotowano łącznie 71,7 mln przypadków zakażenia koronawirusem. Liczba ofiar śmiertelnych wynosi 868.512. Stany Zjednoczone pozostają najbardziej dotkniętym pandemią krajem świata. (PAP Biznes)

kkr/ pr/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości