DZIEŃ NA RYNKACH: Wyprzedaż akcji na Wall Street, Dow w dół ponad 600 punktów | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
07 paź 2022, 22:10

DZIEŃ NA RYNKACH: Wyprzedaż akcji na Wall Street, Dow w dół ponad 600 punktów

Piątkowa sesja na Wall Street przyniosła mocne spadki głównych indeksów, które jeszcze przybrały na sile w ostatniej godzinie handlu. Pretekstem do sprzedaży akcji były dobre dane z amerykańskiego rynku pracy, które zwiększyły przekonanie inwestorów, że Fed będzie kontynuował podwyżki stóp proc.

Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 630 pkt, czyli o 2,11 proc. i wyniósł 29.296,79 pkt.

S&P 500 na koniec dnia stracił 2,80 proc. i wyniósł 3.639,66 pkt.

Nasdaq Composite spadł o 3,80 proc. i zamknął sesję na poziomie 10.652,41 pkt.

Liczba nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych wzrosła we wrześniu o 263 tys. wobec oczekiwanej zwyżki o 255 tys. i wzrostu o 315 tys. miesiąc wcześniej.

Stopa bezrobocia w USA wyniosła 3,5 proc., oczekiwano 3,7 proc. wobec 3,7 proc. miesiąc wcześniej. Wynagrodzenia godzinowe wzrosły o 5 proc. rdr, a mdm o 0,3 proc. vs. konsensus 5 proc. i 0,3 proc.

"Musimy podnieść stopy procentowe do poziomu, który sprowadzi inflację do 2-proc. celu, a nie widziałem przekonujących dowodów, które sugerowałyby, że moglibyśmy zacząć zmniejszać tempo podwyżek stóp proc.” - powiedziała prezes Fed Cleveland Loretta Mester.

Zdaniem analityków lepsze od oczekiwań dane z rynku pracy skłonią Fed do dalszego zacieśniania polityki monetarnej.

"Brak konkretnych oznak osiągnięcia szczytowej inflacji, w połączeniu z dzisiejszym raportem dotyczącym rynku pracy, który raczej nie sugeruje Fedowi, że jego obecna polityka ma istotny, negatywny wpływ na wzrost PKB, perspektywy dla akcji, obligacji i apetytu na ryzyko ogólnie rzecz biorąc, nadal wygląda źle” – powiedział Stuart Cole, główny ekonomista ds. makro w Equiti Capital.

„Nadal może istnieć większe ryzyko spadków dla akcji, ponieważ Fed prawdopodobnie nie zmieni swojego stanowiska w najbliższym czasie. Ale jednocześnie wiele podwyżek stóp procentowych jest już wycenianych przez rynki finansowe” – dodała Janet Mui, szefowa analizy rynkowej w RBC Brewin Dolphin.

Rynek koncentruje się też na rozpoczęciu sezonu wyników w Stanach Zjednoczonych.

„Wyniki banków zaczną się w przyszłym tygodniu od Morgan Stanley, JP Morgan, Wells Fargo i Citi. To będzie całkiem dobra wskazówka, ponieważ wszystkie one mają duże firmy obsługujące karty kredytowe i dadzą nam bardzo dobrą wskazówkę na temat konsumenta” - powiedział Patrick Spencer, wiceprezes ds. akcji w Baird Investment Bank.

Advanced Micro Devices spadł ponad 12 proc. Spółka podała, że w III kw. przychody wyniosły 5,6 mld USD wobec oczekiwanych 6,7 mld USD.

W dół poszły też notowania innych producentów półprzewodników. Intel stracił na wartości około 5 proc., a Nvidia zniżkowała ponad 7 proc.

Akcje Levi Strauss zniżkowały prawie 12 proc. po obniżeniu całorocznej prognozy sprzedaży i zysku.

Akcje koncernu 3M są na najniższym poziomie od stycznia 2013 roku. Walgreens jest najtańszy od lipca 2012 roku, a Carnival od września 1992 roku.

Credit Suisse zyskał prawie 11 proc. po zaoferowaniu odkupu papierów za 3 mld USD. Bank zapowiedział też sprzedaż posiadanych hoteli.

Ambac rósł o 13 proc. Ubezpieczyciel obligacji komunalnych otrzyma 1,84 mld USD na rozstrzygnięcie pozwów przeciwko Bank of America.

CVS Health spadł ponad 10 proc. po obniżeniu ratingu jednego z planów Aetna Medicare Advantage w rocznych ratingach wydawanych przez Centers for Medicare and Medicaid Services.

Lyft spadł o 8 proc. RBC obniżył rekomendację dla akcji spółki do "neutralnie" z "przeważaj".

DraftKings rósł ponad 5 proc. po tym, jak Bloomberg poinformował, że firma bukmacherska jest bliska nawiązania nowego partnerstwa z jednostką Walta Disneya, ESPN.

Zapasy amerykańskich hurtowników w sierpniu wzrosły o 1,3 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca. Wstępnie szacowano +1,3 proc. Miesiąc wcześniej zapasy wzrosły o 0,6 proc

Rentowność 10-letnich UST rosła o 4 pb. do 3,86 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji rosła o 4 pb. do 3,82 proc. Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi -44 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie 47 pb.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na listopad są wyceniane po 91,45 USD za baryłkę, po wzroście o 3,4 proc., na grudzień futures na Brent zwyżkują o 3 proc. do 97,25 USD/b. (PAP Biznes)

pr/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości