DM BDM obniżył rekomendację Budimeksu do "akumuluj", podniósł cenę docelową do 300,4 zł | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
09 sty 2023, 09:47

DM BDM obniżył rekomendację Budimeksu do "akumuluj", podniósł cenę docelową do 300,4 zł

Analitycy Domu Maklerskiego BDM, w raporcie z 29 grudnia, obniżyli rekomendację Budimeksu z "kupuj" do "akumuluj", podnosząc cenę docelową akcji do 300,4 zł z 275,5 zł wcześniej.

Raport wydano przy kursie 280 zł. Kurs Budimeksu w poniedziałek ok. 9.40 wynosi 290,5 zł.

"Spółka pozostaje naszym preferowanym tematem w obszarze budowlanym. Jako generalny wykonawca z dużym portfelem powinna być beneficjentem schłodzenia koniunktury na rynku budowlanym. Zwracamy także uwagę, że mocna pozycja gotówkowa generuje w obecnych warunkach dodatkową kontrybucję odsetkową do wyniku netto oraz pozwala bez ograniczeń startować w największych przetargach" - napisano w raporcie.

Analitycy przypomnieli, że backlog spółki po trzecim kwartale 2022 r. wynosił 12,5 mld zł, a dodatkowo w najkorzystniejszych ofertach Budimex miał ponad 3 mld zł kolejnych zleceń, z czego zdecydowana większość skonwertowana została już na finalne umowy w czwartym kwartale.

"Spodziewamy się, że nawet wliczając odstąpienie przez GDDKiA z kontraktu na jeden z odcinków S19 (brak decyzji środowiskowej), portfel po czwartym kwartale 2022 r. może być wyższy kdk i porównywalny rdr, kiedy po czwartym kwartale 2021 r. wynosił 13,0 mld zł. Oznacza to silny poziom kontraktacji (szczególnie w drugim półroczu 2022 r.) przy wysokich wycenach kontraktów" - napisano.

"Jak informował wcześnie zarząd spółka czuje się bezpiecznie z portfelem do końca 2023, a nowe kontrakty dają fundamenty na lata 2024-25. Powinno to pozwolić przeczekać zawirowania w dysponowaniu środkami unijnymi (zbliżające się wybory parlamentarne zaczynają stanowić presję na realne uruchomienie funduszy). O ile infrastruktura drogowa ma zapewnione finansowanie w dużej mierze z budżetu krajowego, to słabiej wygląda sytuacja w infrastrukturze kolejowej, gdzie konieczne jest finansowanie unijne (na razie PKP ogłasza przetargi, ale ich nie finalizuje ze względu na brak pewności w finansowaniu). Spółce udaje się jednocześnie pozyskiwać duże zlecenia z +nowych+ obszarów jak np. wojsko czy hydrotechnika, gdzie konkurencja nie jest silna" - dodano.

Analitycy spodziewają się, że spadająca presja ze strony nośników energii oraz spowolnienie w obszarze budowlanym powinny mieć swoje przełożenie na spadek cen surowców/materiałów oraz mniejszą presję ze strony podwykonawców (pierwsze sygnały wyhamowania dynamiki wynagrodzeń w budownictwie). Przyjmują założenie, że w 2022 wyznaczy swój szczyt rekordowo wysoko rosnący wskaźnik cen w budownictwie.

Ze względu na dobrą kontraktację w drugim półroczu 2022 r. oraz normalizację na rynku podwykonawców analitycy spodziewają się bardzo mocnego czwartego kwartału 2022 r. pod względem generacji gotówki.

"Uważamy, że obecnie spółka będzie mieć dużo większe możliwości podzielenia się środkami z akcjonariuszami niż zapisana w polityce wypłata 100 proc. zysku jednostkowego. Za alternatywę uważamy znaczne zdynamizowanie rozwoju FB Serwis (który także dysponuje obecnie relatywnie dużą nadwyżką gotówki)" - dodano.

Autorem rekomendacji jest Krzysztof Pado. Pierwsze rozpowszechnienie raportu nastąpiło 29 grudnia, o godzinie 14:15.

Depesza jest skrótem rekomendacji DM BDM. W załączniku zamieszczamy plik PDF z wymaganymi prawem informacjami DM BDM.

(PAP Biznes), #BDX

doa/ ana/

Załączniki:

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości