DZIEŃ NA FX/FI: Eurozłoty przy 4,75, ale może pojawić się presja na osłabienie PLN | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
08 lut 2023, 17:19

DZIEŃ NA FX/FI: Eurozłoty przy 4,75, ale może pojawić się presja na osłabienie PLN

W najbliższych dniach eurozłoty może oscylować przy 4,75, jednak w kolejnych tygodniach może pojawić się presja na osłabienie polskiej waluty - ocenił w rozmowie z PAP Biznes ekonomista Santander Bank Polska, Jarosław Kosaty. Jego zdaniem, w najbliższych dniach istnieje przestrzeń do dalszych wzrostów rentowności SPW.

"O ile sam początek tygodnia upływał pod znakiem dalszego dyskontowania mocnych danych z amerykańskiego rynku pracy, które powodowały umocnienie USD i osłabienie walut rynków wschodzących, to wczorajsza wypowiedź szefa Fed wskazała, że choć dane były zaskakująco mocne, to na tym etapie nie można powiedzieć, że automatycznie będą one wymagały wyższych stóp proc. niż te, których wcześniej spodziewał się Fed. Niemniej jest to kolejny argument za strategią Fed-u utrzymywania restrykcyjnej polityki monetarnej w USA przez dłuższy czas" - powiedział Kosaty.

"Wydaje się, że rynek zaczął już się do tego dostosowywać. O ile wcześniej w scenariusz Fed-u nie dowierzał, teraz widać, że to się zmieniło, stąd mamy zarówno mocniejszego dolara jak i nieco słabszego złotego niż jeszcze w ubiegłym tygodniu. Po wczorajszej wypowiedzi szefa Fed-u Jerome’a Powella sytuacja na globalnych rynkach zaczęła się stabilizować. Z tego względu w perspektywie tego tygodnia punktem ciężkości dla złotego mogą być okolice 4,75/EUR. Ruch powyżej tego poziomu już w tym tygodniu wydaje się mniej prawdopodobny" - dodał.

Prezes Fedu Jerome Powell podczas wtorkowego wystąpienia w Economic Club of Washington powiedział, że jeśli dane pokażą, że inflacja jest wyższa niż oczekuje Fed, będzie to oznaczać dalsze podwyżki stóp proc. Powell wskazał, że proces dezinflacji w USA się rozpoczął, ale Fed nadal musi podnosić stopy proc., by mieć pewność, że inflacja powróci do 2-proc. celu.

Ekonomista Satnader BP zaznaczył jednak, że w dłuższym terminie może pojawić się presja na osłabienie złotego.

"Niemniej, naszym zdaniem, korekta zmierzająca do umocnienia dolara na globalnych rynkach jeszcze się nie zakończyła, stąd w kolejnych tygodniach widzimy potencjał do dalszego wzrostu presji na osłabienie złotego" - powiedział.

"Ponadto, w perspektywie przyszłego tygodnia elementem, który może dodatkowo zwiększyć zmienność na polskiej walucie będzie opinia rzecznika generalnego TSUE w kwestii legalności naliczania opłat za korzystanie z kapitału w przypadku, gdy hipoteczna umowa frankowa została uznana przez sądy krajowe za nieważną. Może to być czynnikiem, który spowoduje próby podejścia kursu EUR/PLN w okolice ostatnich szczytów, tj. 4,77-4,78" - dodał.

Bez wpływu na rynki pozostała środowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej i komunikat po posiedzeniu - RPP utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 6,75 proc.

"Komunikat RPP nie zaskoczył rynków, sformułowane w nim tezy wpisują się w dotychczasową komunikacje Rady i w oczekiwania rynku. Komunikat wskazuje, że dotychczasowa polityka monetarna będzie kontynuowana, najbardziej prawdopodobny scenariusz to stabilizacja stóp procentowych, pomimo wzrostu inflacji na początku roku. Wydaje się, że ryzyka związane ze wzrostem gospodarczym w kraju i za granicą będą argumentem za utrzymaniem stóp bez zmian w najbliższych miesiącach. W tych warunkach oczekiwany wzrost cen może nie wpłynąć na zmianę nastawienia Rady" - ocenił Kosaty z Santander BP.

RYNEK DŁUGU

W ocenie ekonomisty Santander BP, w najbliższych dniach jest przestrzeń do dalszych wzrostów rentowności.

"Naszym zdaniem, w krótkim terminie potencjał do wzrostów krajowych rentowności istnieje. Tutaj przede wszystkim duże znaczenie będzie miało to, jak ukształtują się kolejne odczyty inflacji z kraju. Biorąc pod uwagę zniesienie części tarcz antyinflacyjnych należy spodziewać się tymczasowego wzrostu inflacji" - powiedział PAP Biznes Kosaty.

"Biorąc pod uwagę dodatkowe rozczarowanie rynków, że inflacja na rynkach bazowych jest nieco bardziej uporczywa i poza efektami bazowymi, które jak dotąd powodowały spadek inflacji CPI, w segmencie inflacji bazowej nie widać silnego hamowania. Wolniejsze obniżanie się inflacji na rynkach głównych w warunkach tymczasowego wzrostu inflacji w kraju będzie działać w kierunku podwyższania rentowności SPW i ograniczania oczekiwań na obniżki stóp RPP w perspektywie tego roku. W takich uwarunkowaniach zakładamy, że polska krzywa może oddalać się od poziomu 6 proc. w kierunku poziomu 6,20 proc." - dodał.

środaśrodawtorek
16.569.1415.20
EUR/PLN4,74164,74344,764
USD/PLN4,42194,41174,4558
CHF/PLN4,80044,80094,8117
EUR/USD1,07231,07521,0692
PS04256,036,156,11
WS04285,916,015,98
DS10335,986,096,08

(PAP Biznes)

pat/ asa/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości