DZIEŃ NA RYNKACH: Wall Street w dół, rynki wciąż czekają na zgodę Kongresu ws. zadłużenia | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
31 maj 2023, 22:37

DZIEŃ NA RYNKACH: Wall Street w dół, rynki wciąż czekają na zgodę Kongresu ws. zadłużenia

Środowa sesja na Wall Street zakończyła się spadkami głównych indeksów. Inwestorzy wciąż czekają na finalizację negocjacji w amerykańskim Kongresie dotyczących uzgodnienia limitu zadłużenia.

Dow Jones Industrial na zamknięciu zniżkował o 0,41 proc. i wyniósł 32.908,27 pkt.

S&P 500 spadł o 0,61 proc. i wyniósł 4.179,83 pkt.

Nasdaq Composite stracił 0,63 proc. i zamknął sesję na poziomie 12.935,29 pkt.

Inwestorzy koncentrują się na umowie dotyczącej limitu zadłużenia USA, która w środę trafi pod głosowanie w Izbie Reprezentantów amerykańskiego Kongresu.

Po przejściu kluczowego głosowania proceduralnego w Komisji Regulaminowej Izby Reprezentantów we wtorek, ustawa o odpowiedzialności fiskalnej ma wstępnie zostać poddana pod głosowanie w Izbie Reprezentantów około godziny 2.30 czasu polskiego w czwartek rano.

Następnie musi przejść przez Senat kontrolowany przez Demokratów przed poniedziałkiem, kiedy to Departament Skarbu USA przewiduje, że nie będzie miał wystarczającej ilości pieniędzy, aby uniknąć niewypłacalności.

Liczba nieobsadzonych etatów w USA, według ankiety JOLTS, w kwietniu wyniosła 10,103 mln wobec 9,745 mln odnotowanych miesiąc wcześniej po rewizji z 9,59 mln. Oczekiwano, że liczba wolnych miejsc pracy wyniesie 9,4 mln.

Indeks aktywności sektora wytwórczego (PMI) w rejonie Chicago spadł do 40,4 pkt. z 48,6 pkt. w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 47,2 pkt.

Akcje American Airlines wzrosły o 1 proc. po tym, jak spółka podniosła prognozy finansowe na drugi kwartał.

Akcje Advance Auto Parts spadły 35 proc. po tym, jak sprzedawca części samochodowych i wyposażenia odnotował gorsze od oczekiwań wyniki za pierwszy kwartał.

Hewlett Packard Enterprise spadł o 7 proc. po gorszych od oczekiwań przychodach kwartalnych.

Lepsze wyniki technologicznego Nasdaq wynikają w dużej mierze z zainteresowania rynków sztuczną inteligencją, które we wtorek zwiększyła kapitalizację rynkową Nvidii do ponad 1 bln USD. Jednak wielu inwestorów na Wall Street obawia się, że siła rynku była zbyt zawężona.

"Nie widzimy żadnych oznak szerokiego uczestnictwa inwestorów w rynku. Nie widzimy oznak wzrostu spółek cyklicznych oprócz sektora sztucznej inteligencji" - powiedział Andrew Smith, główny strateg inwestycyjny w Delos Capital Advisors w Dallas.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na lipiec są wyceniane po 68,00 USD za baryłkę, po spadku o 2,10 proc., a lipcowe futures na Brent spadają o 1,13 proc. do 72,71 USD/b. (PAP Biznes)

pr/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości