DZIEŃ NA GPW: WIG20 spadł o niemal 1,9 proc.; Alior Bank ze wzrostem o 2 proc. | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
28 lut 2024, 18:14

DZIEŃ NA GPW: WIG20 spadł o niemal 1,9 proc.; Alior Bank ze wzrostem o 2 proc.

Notowania na warszawskim parkiecie w środę ponownie zniżkowały. WIG20 spadł trzecią sesję z rzędu i obecnie jest o 2,6 proc. poniżej poziomu z zamknięcia 23 lutego. Stosunkowo silne były banki, a kurs Alior Banku wzrósł o 2,19 proc. Najsłabszą spółką na szerokim rynku był Ailleron, akcje spółki staniały o ponad 10 proc. po publikacji słabszych od konsensusu wyników za IV kw. 2023 r.

Na zamknięciu środowej sesji WIG20 spadł o 1,86 proc. do 2.412 pkt. mWIG40 obniżył się o 1,06 proc. do 6.198,23 pkt., a sWIG80 stracił 1,26 proc. i wyniósł 23.692,79 pkt. WIG spadł o 1,62 proc. do 81.661,42 pkt.

Dla indeksu największych giełdowych spółek środa była trzecim z rzędu dniem spadków. Od początku poniedziałkowej sesji WIG20 stracił ok. 2,6 proc. Na zamknięciu w piątek 23 lutego indeks wynosił 2.476,82 pkt.

W środę trzeci raz z kolei zniżkował także WIG. Natomiast mWIG40 zanotował pierwszą zniżkę po czterech dniach wzrostów.

Spadki pojawiły się na warszawskim parkiecie po tygodniu zwyżek. Główne wskaźniki GPW wzrosły w ubiegłym tygodniu o 2-3 proc.

W środę liderem wzrostów wśród blue chipów początkowo był Cyfrowy Polsat. Spółka zyskiwała kilka procent po tym, jak we wtorek jej akcje zdrożały o ponad 5 proc. Na zamknięciu w środę papiery Cyfrowego Polsatu zdrożały o 1,41 proc.

Od 29 lutego Cyfrowy Polsat będzie notowany w MSCI Global Small Cap Indexes, gdzie został przeniesiony z MSCI Global Standard Indexes.

Dwie godziny po rozpoczęciu środowych notowań Alior Bank wyprzedził Cyfrowy Polsat i do końca sesji bank pozostał najsilniejszą spółką w indeksie WIG20. Na zamknięciu papiery Alior Banku zdrożały o 2,19 proc., do 89,60 zł.

Bank może zaliczyć ostatni miesiąc do udanych. Na 20 ostatnich sesji Alior Bank zanotował wzrost 14 razy. Od początku lutego kurs akcji spółki wzrósł łącznie o ok. 20 proc.

Alior podał w środę przed sesją wyniki za czwarty kwartał 2023 r., które okazały się lepsze od konsensusu. Jak poinformowała spółka, zysk netto grupy Alior Banku w czwartym kwartale 2023 roku wzrósł do rekordowego w historii banku poziomu 586,7 mln zł z 360,3 mln zł rok wcześniej. Wynik okazał się 8 proc. wyższy od oczekiwań, konsensus zakładał zysk na poziomie 542,1 mln zł. Zysk Aliora w czwartym kwartale wzrósł 63 proc. rdr i 3 proc. w ujęciu kdk.

Prezes banku Grzegorz Olszewski powiedział PAP Biznes, że Alior Bank chce wypłacać dywidendy i zdolność dywidendową ocenia na 25-50 proc. corocznego zysku. Zaproponowana dywidenda z zysku za 2023 rok nie obniży zdolności banku do dalszego wzrostu. Wcześniej Alior nie planował wypłacić dywidendy za 2023 rok.

Wśród blue chipów zniżkowało w środę 18 spółek.

Najmocniej zostały przecenione akcje Pepco (-6,97 proc.). Grupa poinformowała we wtorek po sesji o utracie przez spółkę środków pieniężnych o wartości ok. 15,5 mln euro w wyniku ataku phishingowego na Węgrzech. Spółka podała, że pracuje wraz z bankami oraz policją nad odzyskaniem utraconych środków oraz przeprowadza kontrolę systemów i procesów w całej grupie, by zapewnić lepsze zabezpieczenia w przyszłości.

Kruk stracił podczas środowej sesji 6,84 proc.

We wtorek po sesji spółka opublikowała wyniki za czwarty kwartał 2023 roku, które okazały się zgodne z wcześniejszymi szacunkami. Kruk poinformował też, że rozpoczął prace nad przeglądem opcji strategicznych w Czechach i na Słowacji. Spółka ocenia, że czeski i słowacki rynek obrotu wierzytelnościami mają ograniczony długoterminowy potencjał wzrostu, dostrzega jednak potencjał na rynku francuskim.

W środę prezes Kruka Piotr Krupa poinformował, że spółka zakłada, iż w 2024 roku jego nakłady na portfele wierzytelności sięgną około 2,5 mld zł.

Pepco i Kruk znalazły się w środę wśród pięciu najsłabszych spółek na szerokim rynku GPW.

Korygowały się kursy spółek surowcowych, które we wtorek były jednymi z najsilniejszych w indeksie WIG20. W środę kurs akcji KGHM i Orlenu spadły po ok. 3 proc., a papiery JSW staniały o 4,57 proc.

Lepiej od rynku poradziły sobie spółki z sektora bankowego. Pekao SA, Santander Bank Polska, PKO BP i mBank zniżkowały, jednak w mniejszej skali niż WIG20.

Wśród średnich spółek, negatywnie wyróżniał się Ailleron, którego kurs spadł o 10,56 proc., do 16,10 zł. Był to największy spadek na GPW.

Spółka podała we wtorek po sesji, że zysk netto w czwartym kwartale 2023 roku spadł rok do roku do 3,6 mln zł. Konsensus zakładał 8,2 mln zł. EBITDA grupy spadła rdr o 17,9 proc., do 16,2 mln zł. Wynik EBITDA jest o 3,6 proc. wyższy od konsensusu PAP Biznes. W ostatnim kwartale ubiegłego roku grupa Ailleron wypracowała 126,2 mln zł przychodów, co oznacza 2 proc. wzrost rok do roku.

Podczas środowej wideokonferencji przedstawiciele spółki Ailleron poinformowali, że ta informatyczna spółka spodziewa się, że w pierwszym kwartale uda się zamknąć procesy akwizycyjne. Zarząd oczekuje poprawy koniunktury w branży w ciągu kilku kwartałów i jest optymistycznie nastawiony do 2024 r.

Kurs akcji Polenergii spadł o 4,81 proc. Prezes Polenergii Michał Michalski i wiceprezes Tomasz Kietliński zrezygnowali ze sprawowanych funkcji oraz członkostwa w zarządzie spółki. Nie podano przyczyn rezygnacji. (PAP Biznes)

pam/ asa/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości